Jump to content

Sfat achizitie X3 2014 facelift


dr3

Recommended Posts

Salutare. Dupa dezamagirea de trecerea la A6 intentionez sa revin la BMW. Stau in dubii intre un X3 si un 520-525 cu xdrive, fabricatie dupa 2013. Buget 30-35k.

Cateva intrebari poate stupide, dar de necunoscator...... Ce diferenta majore ar fi intre navigatia mica si mare, butoanele de drive select(confort, sport, eco) de langa schimbator asupra caror sisteme sctioneaza ?

Pe A6 am pilotul automat activ care imi e foarte comod. Pe langa asta ce dotari recomandati sa caut ?

 

In acelasi timp ce diferenta majore sunt dupa faceliftul 2014 ?

 

Pai de ce nu faci o vizita la un dealer, cu un telefon in prelabil, si vezi practic toate gadget-urile, faci si un test drive... Daca intrebi 10 persoane iti vor spune toto atatea lucruri, unele de bine, unele de rau, deci nu te luminezi prea mult

Ce am si imi place pe masina :

- asistenta plus - poate salva vieti, este criminal de rapid in actionare;

- faruri cu led adaptive - direrenta esta ca de halogen la xenon;

- navi pro;

- incalzirea in scaune - mare lucru;

- volan incalzit - si mai mare lucru la -15 grade...

Restul sunt bune, dar poti trai fara.

Ce imi pare rau ca n-am comandat : Head up display, dar va fi la urmatorul...

Link to comment
Share on other sites

Ma sperii... Eu la al meu e39 am fost foarte incantat de finisaje, de absolut tot...

La C7 uitandu-ma cu atentie am gasit tot felul de imperfectiuni. Am zis ca exemplarul meu e un caz special si am fost la showroom si am studiat faceliftul de acolo....exact la fel......Un pic jenant pentru o masina de peste 70.000.

 

Si la seria 6, daca te urci intr-un exemplar chel si unul individual este diferenta mare, iar seria 6 este o masina care ajunge usor la 100k euro. A6 C7, cu 2.0tdi nu stiu daca poate ajunge la 70.

 

Nu e vorba de valoarea impozitului in sine....am eu o pasarica sa nu dau bani statului....pentru ca nu ma aleg cu absolut nimic bun. nu dezvolt subiectul, insa evit prin orice mijloace de a da bani statului. :D

 

Da-l in ma-sa de impozit ! Intre 2.0d si 3.0d diferenta este de nici 2000lei/an, nesemnificativ, asta cand te gandesti la pretul unei anvelope pe 19 sau 20, unui far led, a tunului de la ACC, a asigurarilor si mai ales la placerea de a conduce

 

 

La Audi se gasesc multisoare exemplare cu ACC, active lane assist, matrix......de ceva timp tot citesc si rascitesc pe net. Q5-ul consuma nejustificat de mult din cauza esecului la aerodinamica, x3 nu se gaseste cu dotarile care le-as vrea, mercedesul nu prea ma incanta la design interior iar restul nici nu intra in calcul......Ma uitam zilele trecute la un Evoque chiar, dar ceva ma retine si la el.

Gasesti pe dracu, am cautat in decembrie un suv mare, pana si la new Q7 daca nu ridici pretul nu gasesti nimic. Treaba cu condusul singur este relativa, te incanta la inceput, te face sa zambesti, dar masina nu merge singura decat cateva secunde (2, 3 sau 4) daca ridici mainile de pe volan, adica sa nu iti inchipui ca citesti ziarul si ea merge, uneori necesita mici corectii si daca dispare marcajul te duci drept. Intr-adevar fararurile full led merita toti banii, diferenta mare fata de xenon insa nu ac. lucru il pot spune despre night vision. Sa nu mai zic ca in conditii meteo (ceata densa, ploaie torentiala etc), sistemele devin inactive.

 

Evoque este o masina misto, mi-a placut mai mult decat X3, pacat de lipsa de spatiu si de fiabilitate. Despre Q5 nu stiu nimic, nu am condus, dar nu cred ca are consumul cu mult mai mare decat un Evoque sau X3. Daca testezi 5 masini din ac. clasa, ac. generatie, cu motorizari similare, ai sa vezi ca diferentele sunt f mici.

 

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.