Jump to content

Bmw 120d 163 cp


NightSoul

Recommended Posts

Am cumparat de curand si eu un 120d e87 2005

As avea niste intrebari

Cat va consuma?

Are filtru DPF?

Am inteles ca a fost resoftata 190 CP,e mare diferenta la consum vs stock?

S-a aprins martor airbag si martor centura si nu se mai sting,are cineva idee ce are? Nu am apucat sa ma duc docamdata s-o pun pe un tester..si ma dispera alea aprinse in bord.

Edited by NightSoul
Link to comment
Share on other sites

Dpf= teava dreapta de esapament

Fara dpf = teava indreptata in jos

Sau baga vin-ul pe vin decoder si scrie acolo daca are dpf

 

Legat de consum , la mine este asa : 10-11 oras (Bucuresti), 6-7 afara.

 

Legat de martori, ai problema la senzorul de prezenta pasager . Incearca sa verifici mufele de sub scaunul pasagerului ..daca nu se rezolva , tester .

Edited by Doryan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dpf= teava dreapta de esapament

Fara dpf = teava indreptata in jos

Sau baga vin-ul pe vin decoder si scrie acolo daca are dpf

 

Legat de consum , la mine este asa : 10-11 oras (Bucuresti), 6-7 afara.

 

Legat de martori, ai problema la senzorul de prezenta pasager . Incearca sa verifici mufele de sub scaunul pasagerului ..daca nu se rezolva , tester .

 

Ai idee ce culoare au,ca am una de la senzorul de airbag si una galbena care e de la incalzirea in scaun cred.

Link to comment
Share on other sites

Inca un "fericit" posesor de Bmw care nu s-a sinchisit sa il verifice inainte. Du-te si pune`o pe tester, poate ai luat vreo masina busita si nici nu mai are airbagurile. Mai e si resoftata...

 

Tu esti destept rau,daca numai are airbag-urile ai vazut tu ca se aprinde si ala de la centura?

Iti recomand sa cauti pe net Bmw error id code 97.

 

Pai ce sa verifice....ca are foarte multi km si a fost lovita.....asta cred ca stie deja de la cumparare.

 

Dar a ta a fost lovita ?

post-80630-0-85137000-1481399211_thumb.jpg

Edited by NightSoul
Link to comment
Share on other sites

Tu esti destept rau,daca numai are airbag-urile ai vazut tu ca se aprinde si ala de la centura?

Iti recomand sa cauti pe net Bmw error id code 97.

 

 

 

Dar a ta a fost lovita ?

 

 

 

A fost si a mea lovita....de niste caini....idea e ca e pacat ca ai luat o masina fara sa o verifici putin inainte.....martorii aia aprinsi cam asta spun, ca a fost lovita si a sarit balonul . Airbag-ul poate sa sara si daca impactul este la viteza mica deci nu trebuie sa te sperii.....daca e luata la bani putini si o fi avut o lovitura mica care e problema? Eu nu am niciuna!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am lasat comentariu asa...ca sa fiu rau. Doar ca ma oftic ca inca sunt atatia oameni care dau banii fara o verificare completa in prealabil. Si asta pentru ca si pe mine au incercat sa ma pacaleasca o groaza de samsari jegosi. Atunci cand sunt dati de gol cu tot felul de defecte ascunse am o satisfactie imensa :))).

 

P.S: este o problema frecventa sa nu mai faca contact "senzorul" din scaunul de la pasager. Intreaba pe forum ca sunt persoane care se ocupa cu diagnoza/codare si cred ca pot sa iti rezolve ala.

Cu becul de airbag totusi nu stiu ce sa zic, in cel mai bun caz ai vreun fir cu probleme pe undeva (eu am patit asa la un Golf 5, firele care intrau in usa de la sofer erau mancate). In cel mai rau caz s'ar putea sa iti lipseasca cateva airbag-uri.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am lasat comentariu asa...ca sa fiu rau. Doar ca ma oftic ca inca sunt atatia oameni care dau banii fara o verificare completa in prealabil. Si asta pentru ca si pe mine au incercat sa ma pacaleasca o groaza de samsari jegosi. Atunci cand sunt dati de gol cu tot felul de defecte ascunse am o satisfactie imensa :))).

 

P.S: este o problema frecventa sa nu mai faca contact "senzorul" din scaunul de la pasager. Intreaba pe forum ca sunt persoane care se ocupa cu diagnoza/codare si cred ca pot sa iti rezolve ala.

Cu becul de airbag totusi nu stiu ce sa zic, in cel mai bun caz ai vreun fir cu probleme pe undeva (eu am patit asa la un Golf 5, firele care intrau in usa de la sofer erau mancate). In cel mai rau caz s'ar putea sa iti lipseasca cateva airbag-uri.

Am masina de cel putin 1 luna si acum de curand s-au aprins amandoua odata..nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

ai luat-o de o luna si inca nu ai dus-o si tu la un service ceva sa o puna pe tester si sa se uite un pic la ea ca sa iti zica ce se intampla pe acolo ?

si eu sunt proaspat poseser , masinuta adusa personal din germania, cumparata de la privat si tot asta a fost primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns acasa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.