Jump to content

Intrebare simpla


Bogdaan

Recommended Posts

O intrebare, am schimbat jantele de aliaj (ma gandesc ca au senzori de presiune) in jantele de iarna care sunt de tabla (nu au senzori de presiune in ele) si in bord nu imi apare eroare legat de presiunea din roti, oare care o fii cauza?

 

care e masina in cauza?.....

Link to comment
Share on other sites

Salut Bogdaan

 

Am un E91 LCI din 2010

 

Masina din dotare a avut senzori de presiune in roti pe jantele de aliaj. Cand am luat masina acestia nu mai existau - jantele sunt cu valva ascunsa.

 

Cand am schimbat anvelopele de vara ( am pus noi ) dupa un timp mi-a aparut in bord martorul de presiune scazuta.

 

Am intrat in meniul masini ( are navigatie ) si l-am dezactivat eu manual.

 

In noembrie cand am pus jantele de tabla cu anvelopele de iarna nu a mai facut nimic - nici o eroare.

 

Este posibil ca si la tine sa fie dezactivata functia pe presiune roti si in momentul cand achimbi jantele sa nu iti mai dea eroare.

 

Sper sa te fi lamuirit.

 

Cu respect

 

Mai rau e ca are permis... si conduce.

 

Salut Cosmin

 

Cu scuzele de rigoare, dar...

 

Nu toti posesorii de BMW au cunostinte tehnice in domeniu. Trebuie sa recunoastem lucrul asta.

 

Este de apreciat ca omul a intrebat ca sa se documenteze si sa invete. Ce este drept sa este nevoie si de putin studiu individul.

 

Si eu sunt la primul BMW, si ma documentez, iar unde nu inteleg, intreb oamenii care au mai multa experienta ca mine.

 

Sper sa nu te superi pe mine.

 

Cu respect

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu e nimic dezactivat.

ce ai facut tu din meniu este sa resetezi parametrii.

E normal ca atunci cand schimbi rotile sa apara avertizarea, daca presiunea este diferita in rotile montate sau difera dimensiunile rotilor.

senzorii sunt montati sa iti arate care roata este cu probleme.

 

Salut.

 

Nu te contrazic.

 

Ma voi uita zile astea in meniu sa vad excat ce am facut si revin. Eu asa stiu ca am facut.

 

Cert este ca acum nu am nici un fel de senzor de presiune ( nici pe aliaj nici pe tabla )

 

Cand l-eam schimbat nu mi-a mai dat nici o eroare.

 

Cu respect

Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare, dar...

 

Nu toti posesorii de BMW au cunostinte tehnice in domeniu. Trebuie sa recunoastem lucrul asta.

 

Este de apreciat ca omul a intrebat ca sa se documenteze si sa invete. Ce este drept sa este nevoie si de putin studiu individul.

 

Si eu sunt la primul BMW, si ma documentez, iar unde nu inteleg, intreb oamenii care au mai multa experienta ca mine.

 

Sper sa nu te superi pe mine.

 

Cu respect

Dar nu despre documentat e problema, ci de inteles cand i se explica.

Ii spunem cu totii ca n-are senzori si la final... ne intreaba iar de ce n-are erori.

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

masina ta are sistem de monitorizare a presiunii din pneuri, dar nu consta in ceea ce crezi tu, adica nu ai senzori pe jante, totul se monitorizeaza altfel (senzorii sunt in butuci, in legatura cu sistemul de abs, din cate am inteles si eu, sper sa nu ma insel prea tare) si se merge pe principiul numarului de rotatii al rotilor (roata mai desumflata face un numar de rotatii mai mare si prin urmare atunci te va atentiona, fara sa iti indice care roata mai exact e desumflata).

 

senzorii de pe jante sunt o chestie extra, la modul ca iti indica presiunea la fiecare roata si altele de genul, adica mai in detaliu, ceea ce tu nu ai. Ai doar basicul respectiv.

 

cauta pe forum ca o sa gasesti explicatii mai amanuntite!

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa ma judecati asa, am intrebat sa aflu si eu niste raspunsuri,este primul meu Bmw si incerc sa il inteleg, pai de unde sa ma documentez daca nu sunt explicate concret unele chestii. Am inteles la final.

 

c-o-s-m-i-n nu trebuie sa judeci un om daca nu intelege unii termeni, daca nu ai rabdare sa explici termenii tehnici, nu mai fii destept si raspunde la toate intrebarile care sunt puse pe forum, acest forum este facut pentru a rezolva probleme pe intelesul fiecaruia.

b-333-zyx multumesc pt o explicatie clara !

mihai83 multumesc pt link.

qwerty84 mersi :D

Link to comment
Share on other sites

Nu face nimeni pe desteptul aici, decat tu ca nu-ti recunosti derapajul.

Repet: n-are nimeni treaba cu lipsa ta de cunostinte. Toti invatam.

Dar dupa ce ti-am detaliat tot sistemul, tu intrebi iar de ce n-ai erori. Ori esti cu capu-n nori, ori...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.