Jump to content

Stop fisurat - condens


Recommended Posts

Salut,

 

Am un bmw 320d f30, 2012, si am o fisura mica (cred ca a sarit o piatra) in stopul de pe partea stanga din aripa.

Problema este ca stopul nu mai este etans si se face condens inauntru. In plus incepand de azi nu se mai aprinde nici becul cand franez.

Am sunat la niste service-uri (bimmer service) si mi-au zis sa schimb tot stopul pret 1200 lei.

 

Probabil ca o sa schimb stopul la moment dat insa acum vreau o varianta mai ieftina si rapida. Ma gandesc sa astup fisura si sa usuc interiorul stopului,(similar cum se face la parbriz cand sare o piatra).

 

Voi ce parere aveti? cum as putea sa rezolv repede problema? Apreciez daca imi puteti da niste numere de telefon.

 

Merci,

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Improvizatie romaneasca: Usuci stopul cu feon-ul pana se duce condensul si pui niste duct tape (banda adeziva gri) acolo unde e spart. Poti sa iei de la dezmembrari un stop dar e mai scump ca prima metoda :D si evident un stop nou e cea mai buna metoda. vezi de la condens sa nu fie corodat vreun contact, cred ca de aia nu ti se mai aprinde becul. Spor la treaba
Link to comment
Share on other sites

Sau dupa ce il usuci poti pune folie transparenta de protecie pe tot stopul,am un prieten care a facut asta de un an si ceva la un e60 si nu ia mai intrat umezeala de loc.

 

Salut, varianta cu folie de protectie este intr-adevar una buna si rapida, insa dezavantajul este ca nu repara plasticul doar il acopera, deci daca se strica folia iar am problema.

 

Intre timp am descoperit pe internet o persoana din bucuresti (vezi link) care s-ar pricepe la reparat stopuri. Mi-a zis ca poate sa puna o substanta numita acril in fisura si astfel sa acopere.

Aveti idee daca e mai buna varianta cu acril decat cu folie ? Din pacate nu am cunostinta cum functioneaza si cat de bun este acest "acril".

 

http://forum.4tuning.ro/460-faruri-stopuri-lumini-leduri/47588-reparatii-faruri-stopuri-proiectoare-geamuri-far-clare-faruri-stopuri-fumurii/page-33.html

 

Merci mult

Link to comment
Share on other sites

Acrilul e o pasta transparenta ca un gel, se aplica unde sunt bucati lipsa care se intareste, trebuie polizat si lustruit, nu e cazul tau la fisura, ramai la folie, tine destul de mult, la 3 a-4 ani o schimbi si nu ai probleme.In cel mai rau caz trebuia inainte de a aplica folia sa dai pe fisura cu picatura sa se absoarba in crapatura nimic mai mult. Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

Acrilul e o pasta transparenta ca un gel, se aplica unde sunt bucati lipsa care se intareste, trebuie polizat si lustruit, nu e cazul tau la fisura, ramai la folie, tine destul de mult, la 3 a-4 ani o schimbi si nu ai probleme.In cel mai rau caz trebuia inainte de a aplica folia sa dai pe fisura cu picatura sa se absoarba in crapatura nimic mai mult.

 

Merci mult pentru raspuns, insa poti sa imi zici te rog de ce e o varianta mai buna folia? Ca si pret sunt amandoua la fel 50 lei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.