Jump to content

Proiect BMW E36 M52B25


Liviu95

Recommended Posts

Salutare, as vrea sa incep si eu un mic proiect si as avea nevoie si de putin ajutor din partea celor mai experimentati cu niste sfaturi...

 

Saptamana asta am cumparat doua E36, unu dintre ele fiind un 320i Sedan 2.0 S3 Vanos (M50B20) 150 hp, cel pe care o sa construiesc acest mic proiect, iar al 2lea este un donator E36 Touring 2.5 S3 Vanos 323i (M52B25) 170 hp. As vrea ca zilele astea sa ma apuc de transplant, sa pun cel de 2.5 pe cel de 2.0.

 

Acuma as avea si eu nevoie de niste sfaturi, masina nu va fi una daily, daily am un E46 diesel deocamdata. Din masina as vrea sa scot cat mai multi caluti dar in acelasi timp sa fie safe pt motor, nu vreau sa afecteze fiablitatea foarte mult. Un prim pas la care m-am gandit este sa usurez masina cat mai mult, asta insemnand sa golesc tot interiorul, eventual si mare parte din bord si sa pun 2 scaune tip scoica usoare, urmatorul gand sunt franele, la care chiar nu stiu la ce sa ma uit sa fie cat de cat ok si sa ma incadrez si in buget... urmatoarea problema este cresterea performantei motorului, din cele citite pe internet motorul care il am eu este exact cel de pe 325i doar ca umpic detunat de fabrica. Acuma intrebarea mea este ce piese trebuie inlocuite pt a ajunge la aceiasi caluti ca si 325i? Din cate am auzit admisia ar face cea mai mare diferenta... alta problema ar mai fi diferentialul care ar fi cel mai potrivit sa il folosesc pt ceea ce vreau eu... adica masina sa fie cat de cat potenta pt drift... poate pe viitor chiar as incerca sa particip la un mic event pe circuit... asta in cazul in care masina o sa aiba destula putere, dar sper sa fie ok avand in vedere ca vreau sa o usurez cat de mult posibil.

 

Multumesc anticipat !!

post-36866-0-09686400-1486379556_thumb.jpg

post-36866-0-54737900-1486379556_thumb.jpg

post-36866-0-75140100-1486379570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2.8 ar fi fost mai potrivit. Crede-ma, este diferenta foarte mare intre cele doua motoare.

Motorul de 2.5 de pe 323i se poate modifica (galerie admisie m50, evacuare, soft, eventual si ax/axe came), dar costa destul de mult toate astea.

Ps: 0-100 e acelasi si la 323 si la 325, cuplul e acelasi. Doar puterea e mai mare la 325.

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de sfaturi...m-am gandit si eu la 2.8 dar faza o fost ca am gasit 323i-ul la un pret foarte bun si mai presus de asta intr-o stare absolut perfecta, deci motorul chiar e in mintile lui...e si ultimul an '99 masina. Am mai probat si un 2.5 si 2 2.8-uri ca initial pe 2.8 m-as fi dus si eu dar din pacate nu am gasit nimica sa fie in mintile lui, erau amandoua cam rupte in gura...
Link to comment
Share on other sites

Alta parere de a mea... Tine masina de strada, asa cum e ea. Din poze vad ca arata ok, dar tu stii mai bine daca scoti tot din ea si ramane doar carcasa cu un motor mare. Pentru putina distractie nu stiu daca merita sa o strici.

PS: Oricum ar fi, blocant carcasa mare.

Link to comment
Share on other sites

dpmdv, avand in vedere ce ai deja, vinde cat poti (si n-ai nevoie) din break, plus 2.0le, si cumpara-ti arbore, biele si eventual axe cu came de m52b28 sau m54b30 pe care le poti monta pe m52b25-ul tau.

 

https://www.olx.ro/oferta/dezmembrez-motor-m54b30-bmw-e46-3-0-ID3uiSR.html#8f42533ceb

https://www.youtube.com/watch?v=VT5v6CrGStg

 

plus galerie de admisie de M50

 

plus injectoare roz de m52 http://www.ebay.co.uk/itm/Bmw-E36-Fuel-Injector-Rail-with-Injectors-Pink-Top-OEM-M52-96-99-328-Z3-/262451264958?hash=item3d1b507dbe:g:kwAAAOSwBahVcOHZ

 

plus o pompa de benzina cu debit mai mare...

 

...si cred ca o sa ajungi la un 300Nm si 220-230CP. merge de drift, zic eu, daca nu-i pui cele mai grasane anvelope pe spate :p

 

dar toate astea daca ai timp, chef si bani (sau spatiu de lucru si rabdare ca sa le faci singur)... oamenii o sa-ti zica ca tre' sa pui si segmenti noi, si nu mai stiu ce "daca tot desfaci"... cred ca cel mai bine verifici punctual singur pentru toate piesele peste care dai

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.