Jump to content

faruri adaptive


burnout91

Recommended Posts

Pai tu ai deja faruri bi-xenon.Pentru bi-xenon adaptiv iti mai trebuie ceva piese si codare.Eu zic sa nu te complici.

Am doar xenon nu am bi-xenon

 

Pt adaptiv ai nevoie de faruri cu adaptiv + lm2 cu ahl.

Ok merci

 

Daca nu ma insel va trebuii sa iti schimbi modulul FRM , si ala daca este sa cumperi unul nou e cam scump. Gasesti pe net si SH ,dar e pe barba ta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare legata de farurile adaptive.

Atunci cand i-au curba la dreapta lumina se misca ,in schimb cand i-au curba la stanga nu se misca. Am incercat si pe loc si in mers. E normal sau au ale mele ceva probleme?

Multumesc

Edited by hutzu2005
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine se observa stand pe loc. Atunci cand misti volanul catre dreapta cursa farului din dreapta este mult mai mare fata de cursa farului stang atunci cand misti volanul catre stanga. Poate de aici si senzatia ca nu se misca cum trebuie.

Da intr-adevar pe loc cu volanul drept pe mijloc , daca i-au dreapta se misca se aprinde si becul de cornering light, cu volanul pe mijloc i-au stanga nu se misca deloc dar se aprinde becul. Daca ar fi sa fie stricat ceva nu ar merge in nici o parte nu?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La mine se misca si in stanga, dar foarte putin. Adica nici nu se compara cu cursa facuta de farul drept. Daca ar fi sa aproximez cursa farului stang este cca 10% din cursa farului drept. Observatie facut cu masina stand pe loc intr-o parcare. Nu am idee daca cumva se schimba ceva daca masina are viteza, desi nu cred. Edited by Saylor Man
Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar pe loc cu volanul drept pe mijloc , daca i-au dreapta se misca se aprinde si becul de cornering light, cu volanul pe mijloc i-au stanga nu se misca deloc dar se aprinde becul. Daca ar fi sa fie stricat ceva nu ar merge in nici o parte nu?

Nu neaparat. Sa nu fie defect motorasul din farul stang

Link to comment
Share on other sites

La mine se misca si in stanga, dar foarte putin. Adica nici nu se compara cu cursa facuta de farul drept. Daca ar fi sa aproximez cursa farului stang este cca 10% din cursa farului drept. Observatie facut cu masina stand pe loc intr-o parcare. Nu am idee daca cumva se schimba ceva daca masina are viteza, desi nu cred.

In stationare se misca la fel st/dr. In mers in linie dreapta lumina se muta spre dreapta, faza se ridica si se ingusteaza pe masura ce viteza creste. In curbe de misca concomitent cu miscarea volanului, evident titand cont de viteza, unghi si informațiile venite de la camera din oglinda.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca aprinzi faza lunga,lupa nu lumineaza mai tare?Eu stiam ca nu exista optinea xenon la e60 doar bixenon.Farurile adaptive sunt iarasi optiune si se pot adauga doar daca ai bixenon. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.