Jump to content

Schimb ulei cutie automata


kevinn14

Recommended Posts

lasa ca la Audi schimb la 60 k uleiul la Stronic , simplu , clar si scris peste tot . La bmw e dilema inca :))) Urban legends.

 

Pana la 150k km zic eu ca e degeaba schimbul , am facut la 6 la 110k era impecabil , probabil dupa un nr de km apare uzura , ardere , condens in cutie , mici scurgeri pe la simeringul cutie , nu face rau un schimb , majoritatea nu au un istoric , evidenta , km , la toate masinile la care am schimbat uleiul masina a fct la fel , mici imbunatatiri poate la F10 care avea o mica lipsa ulei si la rece brusca putin , simptom normal . Deja daca ajungi la 300k cu ea si ulei neschimbat se pare ca iti poti asuma un risc desi eu tot as face asta, chiar nu cred ca un ulei merge forever , la fel ca si la grup unde la E60 s-a facut pamant de flori si a necesitat schimbare .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

De curand am schimbat din nou uleiul la cutie cu cel ZF si cum masina este mai veche acum am dat-o pe mana unui mecanic de cartier. Am fost foarte surprins in sensul pozitiv. Prin comparatie  schimb facut la BMW Filaret vs mecanic de cartier ... masina merge mult mai bine. De cand am plecat de la FIlaret am inceput sa am  mici socuri cand bagam in Drive dimineata sau  cand opream masina in Park. Motorul urca in turatii dar masina parca nu accelera cum trebuie.Cei de la BMW au zis ca "asa face ele"  :)). Ma impacasem si cu ideea ca motorul si-a pierdut din putere.

Acum dupa 2000 km de la schimb, pot spune ca masina merge fluent si accelereaza mult mai bine. Au disparut si micile socuri . 

As sugera celor cu mici socuri sau mici probleme sa verifice nivelul de ulei  si intr-un procent mare vor scapa de probleme.  Celor care au masinile inca bune, sa evite BMW FIlaret (unde am avut o experienta dezamagitoare, chiar cea mai proasta as spune prin comparatie cu alte service-uri).  

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.