Jump to content

Vibratii puternice la accelerare in viteza a3a


Stanciu Dorin

Recommended Posts

Bmw 320 D '99 136cp

 

 

Am vibratii foarte puternice in toata caroseria masinii atunci cand accelerez in tromba in viteza 2a se simte putin dar in viteza a3a ( in jurul a 3000 turatii) deja o da in huruiala, mentionez ca am fost la vreo 2 mecanici. Prima data pentru ca in loc de vibratie si huruiala se auzea o buduganeala la cardan .Rulmentul intermediar al cardanului era dus. L-am schimbat( inainte de asta am mers vreo 2000km cu el asa, imi buduganea serios in treapta a 2 a si a treia numai in sarcina) iar dupa operatie buduganeala s-a inlocuit cu un vibrat mai intai fin, dar dupa ceva timp dupa cum am spus a dat-o in huruiala, in plus mi-a aparut in timp si un al doilea zgomot: un scartait usor atunci cand acceleram sau luam piciorul dupa acceleratie . Am mers la un alt mecanic, care mi-a spus ca precedentul mecanic imi montase prost cardanul undeva la imbinarea unor zimti. M-a pus sa ii schimb si celalat rulment (ala din capat) pt ca intr-adevar avea ceva joc. Dupa ce mi-a fixat cardanul asa 'cum trebuia' si mi-a schimbat si celalat rulment, am plecat cu masina. Scartaitul la apasarea sau luarea piciorului de pe acceleratie era tot acolo. La primele accelerari puternice masina a fost ok, nu a mai vibrat sau huruit dar dupa ce am plecat la un drum de vreo 60 km si am tot testat-o ma trezesc ca vibratia/huruiala revine din ce in ce mai tare, pe langa asta imi apare si un al 3lea zgomot ( imi venea sa turbez , va dati seama) : in timp ce mergeam ceva imi caraia in cutia de viteze( de acolo se auzea) apoi se oprea , apoi iar caraia iar se oprea. Si tot asa . Am revenit la primul mecanic, cel care imi schimbase rulmentul intermediar, i-am lasat masina o saptamana, a studiat-o mai bine si mi-a gasit puntea de spate a masinii rupta. Mi-a sudat-o . Cand am luat masina de la el niciunul din cele 3 zgomote nu se mai auzea, pana am inceput sa-i dau cateva accelerari mai puternice la drum intins si usor usor a revenit din nou acea vibratie ,pana a ajuns la intensitatea celei de dinaintea reparatiilor. Celelalte 2 zgomote nu au mai revenit. Dar de vibratia asta foarte puternica in viteza a 3a la accelerarea in jur de 3000 turatii nici gand sa scap.

 

Acum poate cineva are idee ce se intampla si ma poate ajuta cu cateva sfaturi.

Edited by Stanciu Dorin
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ caroseria e ruginitĂŁ nu ai ce-i face, te-ai bucurat cĂŁ ai luat-o pe bani puțini, asa cĂŁ o s-o dai pe bani și mai puțini.

 

 

 

O am de 3 ani jumate, in ultimele 3,4 luni am avut problemele cu vibratii. Nu sunt expert in domeniu dar nu are nicio treaba cu rugina caroseriei vibratia. Mentionez ca masina arata foarte bine pentru un 320 din 99.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.