Jump to content

Problema e 46 coupe


Recommended Posts

Salutare, am si eu un Bmw E46 din 2004 ,2.0 diesel ,150 cp, l-am achizitionat de curand si saptamana trecuta am reusit sa fac un drum pe autostrada,unde a urcat foarte frumos in toate treptele insa i-am dat a-6-a si nu ia mai mult de 170km/h, pur si simplu mai am peste sfert de pedala si stagneaza acolo , am dus pedala fund si ramane tot la 170km/h . Daca ma poate ajuta cineva cu aceasta problema as fi recunoscator, mentionez ca am schimbat filtre si toate cele cand am cumparato. Astept un raspuns , multumesc frumos !
Link to comment
Share on other sites

Printre multe altele Âşi uzura motorului iÂşi spune cuvântul, cred cĂŁ o verificare minuțioasĂŁ a pompei de injectie , a injectoatelor , Âşi mai ales o diagnosticare corectĂŁ cred cĂŁ ar fi cea mai potrivitĂŁ.

ÂŞi in primul rând scoate filtrul de particule din tobĂŁ ( fpf off) Âşi o sĂŁ vezi cĂŁ o sĂŁ-ți meargĂŁ mai bine.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Printre multe altele Âşi uzura motorului iÂşi spune cuvântul, cred cĂŁ o verificare minuțioasĂŁ a pompei de injectie , a injectoatelor , Âşi mai ales o diagnosticare corectĂŁ cred cĂŁ ar fi cea mai potrivitĂŁ.

ÂŞi in primul rând scoate filtrul de particule din tobĂŁ ( fpf off) Âşi o sĂŁ vezi cĂŁ o sĂŁ-ți meargĂŁ mai bine.

 

 

 

Motorul se aude impecabil,toarce,nu are batai neregulate sau orice alt sunet..cat despre injectoare.. nu stiu ce sa zic , intradevar nu sunt verificate pt ca nu scoate gram de fum , nici macar la rece si m-am gandit ca sunt ok.Nu stiu ce sa mai fac.. multumesc frumos de sfaturi si astept si alte pareri .

Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema cu e46 si a fost debitmetrul de aer :) dar mai bine pui un tester poate vezi ceva pe acolo. Si cu fumul la fel o acceleram si nu scotea fum deloc :)) dupa ce am schimbat debitmetrul sa vezi ce dadea. Edited by crazyboy
Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema cu e46 si a fost debitmetrul de aer :) dar mai bine pui un tester poate vezi ceva pe acolo. Si cu fumul la fel o acceleram si nu scotea fum deloc :)) dupa ce am schimbat debitmetrul sa vezi ce dadea.

 

 

Dupa ce ai schimbat debitmetrul iti tragea cum trebuie sa inteleg ? .. o sa o pun pe un tester.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai schimbat debitmetrul iti tragea cum trebuie sa inteleg ? .. o sa o pun pe un tester.

DacĂŁ tobele sunt infundate puțin , iarĂŁsi iti limiteazĂŁ viteza, dacĂŁ pe loc accelerezi brusc cu pedala la fund , cât de repede iti urca in turații si la ce turatie maximĂŁ ajunge? pânĂŁ la

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ tobele sunt infundate puțin , iarĂŁsi iti limiteazĂŁ viteza, dacĂŁ pe loc accelerezi brusc cu pedala la fund , cât de repede iti urca in turații si la ce turatie maximĂŁ ajunge? pânĂŁ la

 

 

Urca moderat si ajunge undeva la 3000 RPM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.