Jump to content

e90 din 2006 320i problema fum


stefstef

Recommended Posts

Salut baieti,am schimbat uleiul de curand,toate filtrele mai putin cel de benzina,inainte nu scoatea pic de fum,de cand l-am schimbat scoate putin fum albastru spre alb cand o accelerez la relanti,dupa care numai scoate,

in mers nu scoate deloc..sunt motive de ingrijorare? multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Aici este problema , ca ai bagat 5w30 si in bezinare se baga 5w40 sau 0w40 ...Daca vrei sa nu mai scoata fum poti sa treci la 5w40 dar motorul tau are deja o uzura la supape si trebuie oricum sa ii schimbi intr-un viitor apropiat simeringurile,cam dupa ce vezi ca incepe iara sa scoata fum si cu 5w40. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Oricum este clar ca are uzura la supape ... I-am explicat de ce dupa schimb a inceput sa ii scoata fum , e clar ca a avut inainte un ulei mai vascos (w40) si acuma dupa ce a bagat w30 a inceput sa se strecoare pe la simeringuri din cauza ca nu este asa de vascos. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Aici este problema , ca ai bagat 5w30 si in bezinare se baga 5w40 sau 0w40 ...Daca vrei sa nu mai scoata fum poti sa treci la 5w40 dar motorul tau are deja o uzura la supape si trebuie oricum sa ii schimbi intr-un viitor apropiat simeringurile,cam dupa ce vezi ca incepe iara sa scoata fum si cu 5w40.

ok multumesc,ce imi recomanzi?il las pe asta pana la urmatorul schimb sau il schimb iar si bag bmw original 5w40?

Edited by stefstef
Link to comment
Share on other sites

Oricum este clar ca are uzura la supape ... I-am explicat de ce dupa schimb a inceput sa ii scoata fum , e clar ca a avut inainte un ulei mai vascos (w40) si acuma dupa ce a bagat w30 a inceput sa se strecoare pe la simeringuri din cauza ca nu este asa de vascos.

 

 

Gresesti, nu are uzura la supape. Are simeringurile coapte din cauza caldurii si pe acolo pierde ulei. Trebuie schimbate simeringurile de la supape, atat.

 

Si crezi ca daca baga 5w40, nu tot la fel il va consuma? iti spun eu sigur ca DA,il va consuma, deoarece acest motor lucreaza la 115 grade, mai ales acum ca afara este cald, asa ca uleiul 5w30 sau 5w40 cand ajunge pe la 110 grade, e la fel de fluid.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

ok multumesc,ce imi recomanzi?il las pe asta pana la urmatorul schimb sau il schimb iar si bag bmw original 5w40?

 

Daca vrei sa arunci banii pe fereastra, poti sa-l schimbi. Tu trebuie sa schimbi simeringurile de la supape. restul ce faci, sunt bani aruncati aiurea.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Nu intelegi ca I-am explicat doar de ce nu a avut fum si inainte de schimb. SI ca tot trebuie sa schimbe simeringurile... Daca tot zici ca o sa ii pape ulei si cu w40 atunci inainte de ce nu il papa ?

 

Pentru ca un simering copt, DEVINE casant, intelegi. Iar de la o zi la alta, cum tot se freaca de coada supapei tot tinde sa-si mareasca gaura, se mareste crapatura deoarece nu mai este cauciuc, este aproape ca o bucata de plastic.

 

https://www.google.ro/search?q=simering+supapa+e46&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJ5dn0-czUAhUmYJoKHUwxB-QQ_AUICigB&biw=1920&bih=947#imgdii=uYU26m-wpbFEbM:&imgrc=PoBvMHVmMd0UCM:

 

uite aici ce diferenta este la un simering bun si unul copt,

Edited by florin1967
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema cu schimbarea de simeringuri!Multumesc

Mai am doua probleme,masina are o trepidatie cand schimb din treapta 2 catre 3 intre 2500-3000 de ture si in mers se simte putin,mi-a zis mecanicul ca este de la cardan,dar a verificat rulmentul si este in regula,ce ar putea sa fie?

si a doua mi-a zis de antigel obligatoriu sa-l schimb deoarece este rosu si sa-i pun albastru??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.