Jump to content

Problema clima e46 aer rece


Lazar stelian

Recommended Posts

Azi cand am ridicat capota la masina am observat ca pe plasticele de la motor am o gramada de praf ,deoarece ventilatorul de la clima merge tot timpul cand dau drumu la clima la turatii mari . Este normal sa imi bage praf pe motor ? Nu am scut

 

Salut, am si eu aceeasi problema cu clima, ai reusit sa ii dai de cap?

Link to comment
Share on other sites

Etansati bine filtru de clima sa nu traga aer pe langa el.Altfel nu ar avea cum.

 

Nu cred ca are legatura. Ideea e ca si mie imi baga rece bine pentru o vreme, in oras cam tot timpul, dar indata ce ies inafara orasului incepe sa piarda din putere si nu mai baga aer rece in habitaclu. Ce am observat la mine e ca, atunci cand nu mai are putere, am vazut ca ingheata conducata care iese din compresor. Daca opresc clima si pentru 30 de secunda, conducta se dezgheata imediat si apoi iar am aer rece pentru 10-15-20 minute (cand cum).

 

Ce am verificat eu: -freon am, presiune am, compresorul merge (intruna, nu stiu sigur daca asta e ok), termocupla merge.

 

Ma gandeam ca poate a mai patit careva si a rezolvat cumva problema.

Link to comment
Share on other sites

se blocheaza clapetii in aeroterma de la mizerie sau poate ingheata, seteaza o pozitie care iti convine cel mai mult si las-o asa

 

Salut, asa am facut de o vreme incoace, dar problema e aceeasi. Citeam pe ceva forum-uri ca s-ar putea sa inghete si filtru uscator si din cauza asta nu mai lasa aer-ul sa treaca prin el. Nu prea stiu pe unde vine filtru acela uscator sa il verific si pe el sa vad daca ingheata, sau poate stie cineva daca el poate ingheta.

Link to comment
Share on other sites

Am atasat aici un video cum imi ingheata mie conducta care iese din compresor. Daca aveti alte idei sau a mai patit careva treaba asta. Pana la urma cred ca o sa merg la un "expert" in frigo, ca la service-uri nu mi-au gasit problema, am fost si in Cluj si in Satu Mare. Daca stiti ceva experti in frigo, in Cluj, let me know.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

Salutare, am si eu o problema mai ciudata cu clima in sensul ca atunci cand circul extraurban ,aerul rece treptat incepe sa scada pana abia se mai simte,chiar daca ventilatia este la maxim! Aceasta problema apare doar cand este cuplat compresorul,iar in oras nu am absolut nici o problema ! Pe unele forumuri am citit ca s-ar putea sa inghete valva de expansiune ,piesa 2 http://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=AL11-EUR-02-1999-E46-BMW-316i_19&mg=64&sg=30 . As fi interesat cum as putea schimba aceasta piesa,unii spun ca trebuie dat bordul jos,iar altii ca este accesibila scotand filtrul de polen .

 

Salutare, cred ca am aceeasi problema si eu, ai reusit sa o rezolvi schimband valva de expansiune?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.