Jump to content

E92 325xi


Alex Gordas

Recommended Posts

Salutare, dupa 1 an si ceva de cautari in sfarsit pot spune ca sunt fericitul posesor al unui e92 325xi automat din 2007, de asemenea si prima mea masina bmw, povestea e scurta si simpla am gasit-o pe net la auto rulate de la autoklass sibiu am sunat m-am dus acolo am cumparat-o si asta a fost tot pur si simplu mi-a placut foarte mult din prima poza pe care am vazut-o pe net. Cum e prima mea masina si nu prea stiu nimic despre bmw-uri as aprecia foarte mult daca se poate putin ajutor o sa incerc cat mai mult sa folosesc functia search inainte de a posta ceva, as dori sa-i multumesc in mod special colegului nostru alidani pentru rabdarea pe care a avut-o cu mine si pentru sfaturi.

masina este rulata doar in Ro, reviziile facute la timp astept cartea service sa vad ce a fost schimbat la ea si as dori sa ii fac un detailing la interior pentru pielea crem care nu prea a fost ingrijita si exteriorul abia vopsit integral nepolishat, daca se poate un sfat unde as putea sa ma duc, am observat maestria lu Acero in domeniu nu stiu dc nu reusesc sa-ti trimit mesaj privat as dori sa iau legatura cu tine.

 

asta este ce am gasit pe autorecords ca lista de dotari :EQUIPMENT LIST

S1CAA - SELECTION OF COP RELEVANT VEHICLES S203A - 4WHEEL DRIVE

S205A - AUTOMATIC TRANSMISSION S249A - MULTIFUNCTION F STEERING WHEEL

S2C6A - BMW LA WHEEL STAR SPOKE 189 S302A - ALARM SYSTEM

S322A - COMFORT ACCESS S358A - CLIMATE COMFORT WINDSCREEN

S415A - SUNBLIND REAR S423A - FLOOR MATS VELOURS

S428A - WARNING TRIANGLE AND FIRST AID KIT S430A - INTERIOROUTSIDE MIRROR WITH AUTO DIP

S431A - INTERIOR MIRROR WITH AUTOMATICDIP S441A - SMOKER PACKAGE

S459A - SEAT ADJUSTER ELECTRIC WITH MEMORY S493A - STORAGE COMPARTMENT PACKAGE

S494A - SEAT HEATING DRIVERPASSENGER S4AEA - ARMREST FRONT RETRACTABLE

S4ATA - INTERIOR TRIM FINISHERS BLACK HIGHGLOSS S508A - PARK DISTANCE CONTROL PDC

S521A - RAIN SENSOR S524A - ADAPTIVE HEADLIGHTS

S534A - AUTOMATIC AIR CONDITIONING S563A - LIGHT PACKAGE

S609A - NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL S672A - CD CHANGER FOR 6 CDS

S677A - HIFI SYSTEM PROFESSIONAL DSP S853A - LANGUAGE VERSION ENGLISH

S863A - RETAILER DIRECTORY EUROPE S880A - ONBOARD VEHICLE LITERATURE ENGLISH

S8SPA - CONTROL UNIT COP S255A - SPORTS LEATHER STEERING WHEEL

S502A - HEADLIGHT CLEANING SYSTEM S520A - FOG LIGHTS

S522A - XENON LIGHT S548A - KILOMETERCALIBRATED SPEEDOMETER

 

evacuare hamann pur si simplu ador sunetul

post-77678-0-21402500-1501527875_thumb.jpeg

post-77678-0-40967700-1501527880_thumb.jpeg

post-77678-0-38801800-1501527885_thumb.jpeg

post-77678-0-22768900-1501527890_thumb.jpeg

post-77678-0-51415900-1501527900_thumb.jpeg

Edited by Alex Gordas
Link to comment
Share on other sites

multumesc mult , motorul de 2,5l, daca se poate niste sfaturi ce ar trebui sa fac sa evit unele probleme sau sa am grija la anumite piese parti ale masinii cum am citit despre distributia de la e90 n46 daca nu ma insel

 

eu sunt la al 3-lea 325i,primul a fost e46,al doilea e90 si al treilea si curentul tot e90.Pt. ambele e90, codul de motor a fost/este N52B25A.

La mine capacul motorului are culoarea argintie, e din seria mai problematica.Din cate stiu,la tine e cu chiulasa imbunatatita,astfel tu probabil n-o sa ai problema cu tacanitul tahetilor hidraulici.De curiozitate,care e data exacta a fabricatiei pt. masina ta?

Stiu ca in 2007 s-a facut trecerea de la N52B25A la N52B25N dar nu stiu exact cand si eram curios.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

eu sunt la al 3-lea 325i,primul a fost e46,al doilea e90 si al treilea si curentul tot e90.Pt. ambele e90, codul de motor a fost/este N52B25A.

La mine capacul motorului are culoarea argintie, e din seria mai problematica.Din cate stiu,la tine e cu capacul de chiulasa imbunatatit,astfel tu probabil n-o sa ai problema cu tacanitul tahetilor hidraulici.De curiozitate,care e data exacta a fabricatiei pt. masina ta?

Stiu ca in 2007 s-a facut trecerea de la N52B25A la N52B25N dar nu stiu exact cand si eram curios.

*pe carte scrie n52b25a si pe autorecords apare data de 17-04-2007

cred ca noi doi o sa ne imprietenim

 

Sunt runflat anvelopele?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

*sincer nu stiu ce sa zic m-am uitat daca scrie ceva pe ele runflat dar nu am vazut

Edited by Alex Gordas
Link to comment
Share on other sites

Macar atat. Eu am 225 55 R17, balon foarte mare, dar fiind RunFlat, sunt rigide de parca am jante 20". Daca aveam loc pt roata de rezerva / cric, luam amvelope normale, dar asa raman pe runflat. Macar are stabilitate foarte buna :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

nici nu stiu scrie pe cauciuc daca e runflat? si eu trebuie sa-mi iau cric, roata de rezerva, trusa de prim ajutor, triunghi, coarba, extintor ...n-am decat cuiu de tractare atat sunt multe de facut acum la inceput si vreau sa le fac pe toate asa intr-o zi ...plus ca mai am sa o vand pe cealalta .. un opel astra j

Link to comment
Share on other sites

*pe carte scrie n52b25a si pe autorecords apare data de 17-04-2007

cred ca noi doi o sa ne imprietenim

 

cu drag; putem sa facem schimb de idei/pareri in avantajul amandurora.Daca eram in acelasi oras ne puteam si vedea.In conditile curente,cam greu.Vezi ca mai sunt cred ca cel putin 5 proprietari de 325i e90 cu N52 si membri pe forum si din Bucuresti care au de multi ani acest model si poate sunt in masura sa-ti dea chiar mai multe sfaturi decat mine.

Sa fi cu bagare de seama ca e un motor misto,dar care poate sa-ti faca si multe probleme.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

nici nu stiu scrie pe cauciuc daca e runflat? si eu trebuie sa-mi iau cric, roata de rezerva, trusa de prim ajutor, triunghi, coarba, extintor ...n-am decat cuiu de tractare atat sunt multe de facut acum la inceput si vreau sa le fac pe toate asa intr-o zi ...plus ca mai am sa o vand pe cealalta .. un opel astra j

Trebuie sa scrie pe ele "Run on Flat".

 

La mine asa a venit din fabrica, de asta nu e prevazuta cu loc pentru roata de rezerva.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

masina a primit o revizie la articulatie au fost inlocuite foarte multe piese datorita drumurilor din romania si a jantelor pe 19 peste 1 an s-ar putea sa le inlocuiesc iar, astept saptamana viitoare un detailing complet interior exterior si as vrea un retrofit la stopuri cu cele LCI daca ma poate ajuta cineva ar fi minunat :) plus multe altele dar cu timpu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.