Jump to content

Problema Constatere Amiabila


Jayson

Recommended Posts

Ieri am fost din nou la constatare si pana la urma mi-au deschis dosar, am scris declaratie, am desenat, s-au facut poze la masina si totul a decurs cum trebuie. Dar totusi mi-au spus ca trebuie sa dea si de proprietarul celuilalt autovehicul deoarece fara pozele masinii lui dosarul e incomplet. Oricum sunt pe drumul cel bun.

 

Deoarece pana acum nu am mai fost intr-o astfel de situatie as avea o scurta intrebare. Cand am complectat dosarul aveam 3 variante, sa repar masina la un service cu care Euroins are contract, sa imi primesc banii sau sa repar masina la un service cu care Euroins nu are contract. Credeti ca as reusi sa fac reparatia la reprezentanta? Ceva sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Salut Jayson. Am fost in situatia ta in luna Mai, cel care m-a lovit avea asigurare la CityInsurance.

 

La constatare aveam acealeasi optiuni ca tine, iar service-ul la care am mers nu avea contract cu ei. Ei m-au sfatuit sa aleg optiunea 2, crezand ca suma ce mi-o ofera ei pentru reparatii o sa acopere costurile. Nu a fost asa. Am fost sunat de evaluator urmatoarea zi, si mi s-a comunicat ca pentru revopsire bara fata imi ofera 450 de lei. I-am zis ca e extrem de putin. El insista sa merg in aceeasi zi, ca are bani in casa, pana seara ii am, etc. Vazand ca nu accept, a devenit foarte arogant, mi-a spus ca ei nu platesc "aere de reprezentanta" si i-am spus ca rezolv masina in regie proprie pe dosarul de dauna (adica varianta 3).

 

Am fost sa imi vopsesc bara cu hartia de dosar de dauna ce mi-au dat-o ei la prima intalnire, baietii de la service dupa intocmirea lucrarii au realizat un dosar de reparatie conform cu elementele ce erau mentionate in dosarul de dauna, necesar materiale, manopera tot ce trebuie. Au atasat si bonul fiscal la dosar.

 

Am depus dosarul la sediul CityInsurance pentru despagubiri si intr-o luna aveam decontata toata suma ce am cheltuit-o: 868 RON.

 

Sfatul meu, mergi pe varianta 3 direct. Reprezenta mi-a confirmat atunci ca si lor li s-ar fi decontat (cereau 1600 de lei), dar preferam vopsitoria service-ului la care am fost.

Link to comment
Share on other sites

Eu am sunat la city insurrance (asigurarea vinovatului), am ales locatia cea mai apropiata (DAB Autoserv - e reprezentanta hyundai), dupa constatare si reconstatare m-au programat la reparatie, si au facut treaba excelenta! Am zis la inceput, daca e nevoie mai pun eu ceva, poate jumatate din suna, sa se lucreze bine la masina, mi-a zis inspectorul de acolo ca nu e nevoie, baietii lucreaza foarte bine. Si asa a fost. E service mare si cei de la vopsitorie nu stiu daca masina e pe asigurare sau nu, ei fac treaba buna oricum.

In schimb, la spalatorie mi-a bulit ornamentul la prag ala de a facut interiorul (am cerut eu curatare), si a incercat sa-l lipeasca cu super glue. In tot timpul in care masina a stat in service, camera a filmat tot (fara sa-mi dau seama), si de curiozitate am vazut si ascultat filmari. De-acolo mi-am dat seama de buleala, si am auzit si cand au zis ca nu-i zic inspectorului ca il pune sa plateasca, ca io sunt nebun si bla bla. Intr-adevar nu i-au zis lui, am auzit eu de pe filmari. Sun la inspector, ii zic ca cel de la spalatorie mi-a dat bulelala la ornament, s-a dus la el sa-l ia de urechi. Au comandat ornament original (chiar de la ambele praguri) si mi le-a schimbat :) foarte profesionista atitudinea inspectorului de la reprezentanta DAB AutoServ, cu care am tinut legatura in tot acest proces.

Daca-mi spunea cel de la spalatorie ca a facut o buleala la acel ornament, il lasam in pace, schimbam pe banii mei, dar asa, l-am ars pentru ca a incercat sa ma pacaleasca.

Deci daca aveti de reparat masina la CityInsurrance, recomand cu caldura DAB autoserv (tot acolo la reprezentanta sunt si inspectori city, si service, si tot).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pe parte de mecanica sunt de acord, dar la ce tine de parte de tinichigerie, nu e chiar asa. De exemplu, eu merg la LGP Zentrum in Timisoara pentru orice tine de aspectul masinii. Cum am ajuns la ei? Pai reprezentanta BMW m-a trimis cand am agatat un stalp in parcarea subterana. Mi-au spus ca ei folosesc chit pentru ca aveam un cold de aripa sifonat, dar m-au trimis la baietii de mai sus pentru ei repara si pentru Banat Car masinile noi care mai sunt surprinse de grindina.
Link to comment
Share on other sites

Pe parte de mecanica sunt de acord, dar la ce tine de parte de tinichigerie, nu e chiar asa. De exemplu, eu merg la LGP Zentrum in Timisoara pentru orice tine de aspectul masinii. Cum am ajuns la ei? Pai reprezentanta BMW m-a trimis cand am agatat un stalp in parcarea subterana. Mi-au spus ca ei folosesc chit pentru ca aveam un cold de aripa sifonat, dar m-au trimis la baietii de mai sus pentru ei repara si pentru Banat Car masinile noi care mai sunt surprinse de grindina.

+1

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.