Jump to content

Sfat achizitie : BMW E61 520


bogdanov77

Recommended Posts

Salutare tuturor !

 

Vreau sa fac trecerea de la Audi la BMW si sunt in mod special interesat de modeul 520d e61.

Consumul sincer nu ma prea intereseaza[dar asta nu inseamna ca vreau sa platesc taxe si impozite de 5 ori mai mari pt 500cmc in plus ],fiecare are momente cand e Vin Diesel(sau in cel mai rau caz Paul Walker)

Partea mecanica ma intereseaza si fiabilitatea.

Am inteles ca motoarele cod n47 ar fi problematice datorita distributiei

Totodata,peste tot"e f scumpa intretinerea"

Aici mi se pare subiectiv,fiecare are un anumit venit.

Chiar daca sunt un tanar de 20 de ani,dispun de un salariu de 3000 lei si de aici vreau sa concluzionez ca ar fi scumpa intretinerea(din cate stiu,distributia ar costa 3000 lei )

 

(Nu vreau s-aud gen 320 e mai tineresc..inima a ales 5 :)) )

 

Momentan oscilez intre e61 si audi a4 b8

Inclinatie spre bmw..

 

Daca bmw, INAINTE DE FACELIFT sau facelift?

Motor n47 sau m47 ?

 

Multumesc anticipat tuturor!

Link to comment
Share on other sites

salut. eu am un e61 din 2006. dar proprietar pe el din 2011. nu am avut nicio problemala motor in afara de alternator dar pe la 550.000km. am schimbat releu si gata a mers. eu de cand o am am facut 200.000km si sunt f multumit. la drum am consum de 5,3 daca merg cu 120=130 la ora. atat am scos pana in antalia. a trebuit sa scopt dpf pt ca s a infundat. am schimbat compresor pneumatic de la pernele din spate pt ca nu l am reconditionat la timp si s a ars. reconditionare 600 ron, schimbare 2000 ron sh. o sa mai ai probleme cu firele de la portbagaj care se vor supe daca cumva nu le iei rupte deja. asta o sa vezi cand o sa inceapa sa zica ca are becuri arse pe spate iar uneori nu mai zice ca le are arse. este o reparatie care tr facuta acasa cu un prieten electrician. operatie destul de dificila pt prima data mai ales daca nu sti cum se face. nu te duci la bmw ca te indoaie si nu stiu sa repare pt ca trebuie sa ai si nervi de otel. in rest sunt multumit, nu au picat alte lucruri la ea. Acu ce sa zic, o curea, o rola astea sunt consumabile. per ansamblu eu as lua tot bmw pt ca stilul si tinuta de drum sunt f bune. sunt mult mai rezistente ca audi.
Link to comment
Share on other sites

Am si eu de 6 luni ... nu cred ca puteam face o alegere mai buna la banii astia (6000). 350 000 km.

 

Ieri am carat o tona de struguri ... 450kg am pus in masina. 550 pe remorca ... suspensi pe perna de aer ... nu s-a lasat 1 cm ... iar la drum imi era frica sa pierd remorca, ea tragea si eu nu si nu :)) ... In rest o folosesc la pescuit pe post de cort :))

 

De cand am cumparat-o am schimbat ulei,1000 ron, discuri si placute fata 1250 ron, clapeta acceleratie 1250 ron , 1200 grup cardanic second hand, 1600 ron filtru fe particule nou after market si de 2 ori probleme cu firele de la portbagaj.

 

 

Poate te sperie toate astea dar sincer mie nu imi pare rau de nici un leu pe care i-am bagat ... Merge de roti banii.

 

In rest 200 pe autostrada lejer ...ti de volan cu o mana.

 

Motor M47 2.0d.

 

21ec6c133caa0d920b7422746476aa97.jpg

Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am avut 3 ani un e60 520 automat, motorul n47 de 177 cp, an fabricație 2009 si nu am avut probleme cu distribuția, singura problema a fost ca S-a rupt fulia, cost reparație undeva la 350 - 400 lei piese si manopera dacĂŁ ĂŽmi aduc bine aminte. Ce-i drept mașina a fost folositĂŁ doar in concedii si in weekend, mașina de familie.

Ce mai pot sa-ți spun, este o mașina elegantĂŁ si foarte confortabila, este o plĂŁcere sa o conduci mai ales la drumuri lungi.

Ca o pĂŁrere personalĂŁ nu ĂŽți lua cutie manuala, ia-ți automata, o sa vezi diferența.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.