Jump to content

Connected Drive

CatalinP
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

As dori sa ridic problema serviciilor Connected Drive.

Inteleg de pe site-ul BMW Romania ca disponibilitatea acestor servicii este deocamdata limitata in Romania.

Deasemenea, pe https://www.bmw-connecteddrive.com/country-select/country-selection.html Romania nu exista inca pentru inregistrare.

Am apelat la un Dealer BMW pentru a activa in Romania serviciile Connected Drive, in conditiile in care masina mea a avut pana acum serviciile active in Germania.

Mi s-a spus ca serviciul BMW Online (vremea, stiri etc) nu poate fi activa intrucat acesta a fost gratuit doar pe o perioada de 3 ani de la achizitionarea masinii.

Sunt dispus sa achit activarea acestui serviciu, asa cum se poate face acest lucru si in DE sau UK, insa nu mi s-a oferit o varianta de a face acest lucru.

Din cate cunosc, la autoturismele noi BMW achizitionate acum din Romania, serviciile Connected Drive sunt active pentru o perioada de 3 ani.

Sa inteleg ca reactivarea serviciilor nu este posibila, dupa expirare?

Eh, deocamdata raspunsul primit de la dealer e acela ca in Romania serviciul BMW Online (parte a Connected Drive) este activat doar pe masinile achizitionate de noi din RO incepand cu 07/2015.

Mi se pare cel putin bizar sa nu se poata (vrea) activarea serviciului pe o masina fabricata anterior, cumparata din alta tara, in conditiile in care nu exista nicio diferenta din punct de vedere hardware.

• Like 1

Eh, deocamdata raspunsul primit de la dealer e acela ca in Romania serviciul BMW Online (parte a Connected Drive) este activat doar pe masinile achizitionate de noi din RO incepand cu 07/2015.

Mi se pare cel putin bizar sa nu se poata (vrea) activarea serviciului pe o masina fabricata anterior, cumparata din alta tara, in conditiile in care nu exista nicio diferenta din punct de vedere hardware.

Ti se pare bizar.... asa trateaza BMW Romania clientii care nu au cumparat masina noua de la ei .. don't give a shit

• Like 4

Nu cred ca asta e problema. M-am uitat comparativ cate masini noi vinde BMW in Romania, comparat cu Franta (ca sa nu iau Germania ca etalon, mai ales ca francezii sunt si mai patrioti) si presupun ca de aici vine explicatia. Ca sa faci aici infrastructura necesara si sa fie profitabila, e nevoie de un numar mai mare. Si fata de Franta suntem destul de la alt ordin de marime...

Din moment ce pentru masinile noi cumparate din RO serviciul este activ, inteleg ca infrastructura exista.

Ce nu exista momentan este site-ul localizat, prin care sa vanda aceste servicii, nici pentru cei care au cumparat masina din alta tara, nici pentru cei care au cumparat din RO si ale caror servicii expira.

Le prisosesc banii ce i-ar putea incasa pe aceste servicii?

Pentru clarificare, daca masina mea avea 2 ani vechime in loc de 3 (deci serviciul BMW Online inca activ gratuit), se pare ca puteau face trecerea de la DE la RO.

Dar intrucat BMW Online nu mai este activ in DE pentru masina mea, nu il pot activa cei de la BMW nici in RO. Eu asta am inteles de la dealer.

Masina mea este inregistrata acum pe Connected Drive Romania, dar doar pentru serviciile Mobile Care si Hotline. Practic, pentru a activa BMW Online, din cate inteleg, nu au posibilitatea de a ma taxa pentru activarea lui.

Edited by CatalinP

• 3 weeks later...

Un mic update:

-inainte de a inregistra serviciile Connected Drive la un dealer BMW din Romania, am putut fara probleme sa trec de la serviciile in Germania la cele din UK si invers, folosind site-urile Connected Drive dedicate tarilor in cauza, si codul acela de securitate primit in meniul Connected Drive din masina.

-ei bine, dupa inregistrarea in Romania, nu se mai poate face trecerea in nicio alta tara folosind mediul online si acel cod, ci trebuie printat un formular si expediat catre un dealer din tara respectiva.

Sunt extrem de dezamagit de modul in care BMW Romania si dealerii sai inteleg sa isi respecte clientii.

Poti inregistra masina pe DE si poti cumpara ce serviciu doresti de acolo chiar si cu card bancar romanesc.

Infrastructura mentionata mai sus este una singura la Munich, doar BMW USA are servere separate de Connected Drive.

Pe Romania nu ai ce activa mai mult decat Online, Remote Services, Carplay si eventual Concierge.

RTTI, ParkNow, Online Entartainment nu functioneaza in Romania si nu din cauza BMW ci a furnizorilor externi de date.

Digital Charging Service, Online Fahrtenbuch sunt inutile in Romania.

Teleservice poti activa la un dealer de Romania dar nu am auzit pe niciunul pana acum sa isi sune clientii cand primesc notificarile in portal.

BMW Romania nu are absolut nici o treaba cu serviciul Connected Drive, totul tine de BMW AG, Romania nu este singura tara din UE unde sunt limitate.

Edited by neo_andersson
  • Like 4

Ca sa pot inregistra masina pe DE singura optiune ramasa dupa ce si-au bagat coada cei din RO este sa trimit acel formular si o copie a talonului din care sa reiasa domiciliul in DE catre un dealer de acolo.

Varianta online nu mai e posibila. Cel putin nu oficial.

Iar serviciul BMW Online la fel, cei din RO spun ca ei nu pot reactiva pe masina mea, ei doar activeaza timp de 3 ani pe masinile cumparate din RO incepand cu 07/2015.

Trimiti formularul + talon la adresa de mail de pe formular, in partea de jos ai email-ul si numarul de fax, in 5-7 zile se muta la loc pe DE. Pe formular treci numele tau si o adresa de dealer din Germania, gasesti adrese cu usurinta pe net.

In print-screen-ul atasat este o captura de live RTTI de pe serverul BMW din Munich, poti vedea ce tari nu au date de RTTI, nu e doar Romania, nici Finlanda nu are de exemplu.

Screen_Shot_2017-09-25_at_17.49.30.png

Corect, si parte din 06AK sunt serviciile de Vreme, Stiri si Online POI Search, servicii ce sunt functionale si localizate pe masinile cumparate din Romania. Servicii pe care BMW Romania cel putin mie nu vrea sau nu poate sa le activeze.

Eu am acum disponibile in meniul Connected drive doar Mobile Care si Hotline.

Edited by CatalinP

Te complici inutil CĂŁtĂŁline cu activarea serviciilor pe România, urmeazĂŁ ce ĂŽți sugereazĂŁ Neo, reĂŽnregistrarea pe Germania a serviciilor, și funcție de ce ce suporta mașina ta poți cumpara online unele opțiuni sau extinde perioada de valabilitate a altora.

Eu am avut neșansa sa mi se comute serviciile, fĂŁrĂŁ sa fiu intrebat, pe România, ocazie cu care "am pierdut" Concierge, Remote, RTTI, update la hĂŁrți, send to car.

Am scanat talonul, completat cererea și le-am trimis pe email in Germania, iar a 2 a zi erau reactivate toate.

Dintre toate, cel puțin pe teritoriul României cea mai interesantĂŁ mi se pare funcția Remote, in caz ca uiți sa ĂŽncui mașina nu mai stai cu stres și trimiti comanda din app.

UrmĂŁtoarea care mi-ar plĂŁcea sa fie activa e RTTI, ĂŽnsĂŁ slabe șanse sa o vedem așa de curând, pana atunci Waze :) altfel Navigația integratĂŁ a mașinii e depașitĂŁ fĂŁrĂŁ informații reale de trafic in București.

Am trimis formularul impreuna cu Teil I, completat adresa si numarul de telefon al dealerului.

Dupa 3 ore am fost sunat de la centrul Connected Drive din Munchen si intrebat de ce pe Teil I apare alta adresa decat cea din formular.

Am explicat situatia, mi s-a spus sa retrimit formularul cu aceeasi adresa ca in Teil I (in Teil I apare adresa mea din Romania, nu a dealerului).

Vedem ce urmeaza...

• 2 weeks later...

Bun, azi am avut ceva mai mult timp sa ma joc cu tot "eco-sistemul" Connected Drive.

In primul rand am instalat pe telefon aplicatia BMW Connected, cea completa, din magazinul german, si care ofera mult mai multe functii decat aplicatia BMW Connected Classic, disponibila in iTunes RO.

Apoi, folosind portalul BMW Connected Drive, am configurat conturile de email si news feed-urile.

E foarte util si bmw-routes.com, unde, dupa configurarea unei rute, aceasta poate fi trimisa catre navigatia masinii.

Sper sa apara la un moment dat si serviciul Online Entertainment in Romania.

E foarte util si bmw-routes.com, unde, dupa configurarea unei rute, aceasta poate fi trimisa catre navigatia masinii.

Sper sa apara la un moment dat si serviciul Online Entertainment in Romania.

Similar poti si din google maps sa iti trimiti ruta catre navigatia masinii.

Pana sa apara in RO, poti achizitiona de pe contul de Germania Online Entertaiment, poti testa platind 1 Euro pt o luna de zile.

Intradevar daca RTTI ar fi available si pt Romania atunci navigatia integrata a masinii ar fi folosita la potentialul adevarat, practic ai avea un fel de Waze :)