Jump to content

BMW F34 probleme CUTIE AUTOMATA


Recommended Posts

Salutare tuturor,

Locuiesc de ceva timp in Germania si am reusit sa-mi cumpĂŁr acest BMW 3 gt xDrive f34, numai ca am cumparat masina la mâna a doua și am ĂŽnceput sĂŁ regret, in fine.

Problema mea este la cutie sau la Xdrive, atunci când o accelerez se simte un fel de smuceala ceva de genul schimbarea treptelor. Ce este de ras ca cei de aici de la BMW service au spus cĂŁ este din cauza anvelopelor, cum ca modelul Xdrive necesita anvelope speciale cu semnul STEA ⭐, deși ei singuri au spus prima oarĂŁ ca este de la Xdrive.

Stie careva daca este adevarat, sa stiu daca ma cert cu ei sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Cand a fost facuta ultima revizie la cutie? ai istoric service la BMW? Carte service? facturi de la fostul client? cati km are masina? la cutiile automate zf8hp cum are masina ta, se face revizie la 80-100K km. Se schimba uleiul din cutie cu tot cu baie si filtru (este inclus). Cost undeva la 500-600 euro in Germania cred. Intr-adevar pt Xdrive ai nevoie de jantele specificate de producator ( vezi stalp usa sofer cu toate dimensiunile recomandate). Dupa ce ii schimbi uleiul la cutie, trebuie sa-i refaci si adaptarile cutiei, stiu cei de la service ZF. Spor la treaba! Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum metioneaza si colegul @six_in_line, posteaza mai multe detalii ale masinii pt a avea parte de sfaturi mai exacte.

 

Foarte probabil ca e de la cutia de transfer.

Pasii urmatori te pot ghida spre a gasi root cause problemei.

 

1. Ca sa poti izola problema si sa te convingi ca e de la sistemul xDrive, pune masina pe manual si schimba tu vitezele accelerand mai lejer (recomandat in ecoPro).

Daca e de la cutia de transfer sau roti fata/spate inegale ca si diametru, ar trebui sa simti niste socuri in trasmisie doar atunci cand esti in aceeasi treapta de viteze.

Simptomele se resimt aprox in intervalul 30-60 km/h, la viteze superioare xDrive in general nu mai comuta cuplu pe puntea fata (decat la nevoie).

 

 

2. Daca ai posibilitatea schimba rotile (imprumutand de la alta masina tot cu xDrive si conforme cu dimensiunile masinii tale; posibil rugand delarul sa o faca el) si daca in urma testului masina ta se comporta normal atunci foarte posibil sa fie doar de la roti.

Intradevar daca nu ai cauciucuri cu stea, dealerul BMW nu continua investigatia, insa poti masura tu circumferinta pneurilor fata/spate si daca ai diferente mai mari de 2% e foarte posibil ca rotile sa induca acest comportament.

 

3. Verificarea cea mai concludenta ca si feedback este ca la final (dupa ce ai urmat pasii anteriori si tot ai socuri) sa decuplezi cutia de trasfer (se scoate mufa de alimentare) si daca nu mai ai parte de socuri atunci 100% e cutia de tranfer.

 

Observatie:

Daca ti se sugereaza sa schimbi uleiul din cutia de transfer (ca si prim pas sau intermediar) sfatul meu e sa renunti la operatiunea asta doar de dragul investigatiei (mai ales daca ai un kilometraj mic < 100k km) e doar pierdere de vreme si de bani.

Daca masina are km trecuti lejer de 100k poti efectua si schimbul de ulei insa doar dupa ce esti convins ca nu sunt probleme la cutia de transfer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor.

Ei au spus cĂŁ este de la anvelope ca nu sunt cele cu specificații, rotile sunt originale BMW, asa am cumparat masina de la ei. Ce este mai urat din partea lor ca asa mi-au vandut masina,cu anvelopelor fara stea. Dar totodatĂŁ am mai avut problema asta in mai si tot ei au spus cĂŁ este de la Xdrive si au schimbat piesa dupĂŁ care problema ĂŁ dispĂŁrut o perioadĂŁ de 2 luni jumate si totusi ĂŁ reapĂŁrut.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor.

Ei au spus cĂŁ este de la anvelope ca nu sunt cele cu specificații, rotile sunt originale BMW, asa am cumparat masina de la ei. Ce este mai urat din partea lor ca asa mi-au vandut masina,cu anvelopelor fara stea. Dar totodatĂŁ am mai avut problema asta in mai si tot ei au spus cĂŁ este de la Xdrive si au schimbat piesa dupĂŁ care problema ĂŁ dispĂŁrut o perioadĂŁ de 2 luni jumate si totusi ĂŁ reapĂŁrut.

Link to comment
Share on other sites

Cand a fost facuta ultima revizie la cutie? ai istoric service la BMW? Carte service? facturi de la fostul client? cati km are masina? la cutiile automate zf8hp cum are masina ta, se face revizie la 80-100K km. Se schimba uleiul din cutie cu tot cu baie si filtru (este inclus). Cost undeva la 500-600 euro in Germania cred. Intr-adevar pt Xdrive ai nevoie de jantele specificate de producator ( vezi stalp usa sofer cu toate dimensiunile recomandate). Dupa ce ii schimbi uleiul la cutie, trebuie sa-i refaci si adaptarile cutiei, stiu cei de la service ZF. Spor la treaba!

 

 

 

Este model 2013 si 78000 km

Link to comment
Share on other sites

Daca ai probleme la Xdrive poate sa fie de la cutia de transfer care nu e deloc ieftina. Aceea se distruge de obicei daca pe masina nu sunt montate jantele cu anvelopele specificate de producator. Poti sa inlocuieste 10 cutii de transfer, daca folosesti aceleasi jante, problema va

 

Jantele sunt originale, asa a venit masina din fabricatie.

Link to comment
Share on other sites

Discutia aceasta am avut'o si eu la BMW in localitatea mea pe aceeasi tema. Cauciucurile necorespunzatoare distrug cutia de transfer si in unele cazuri si cutia de viteze. Asadar nu e un defect de fabricatie, e vina utilizatorului masinii. Cauciucurile cu stea au verificari suplimentare in productie si sunt mult mai bine turnate si calibrate incat sa nu creeze vibratii care distrug aceste componente. Probmea am avut'o la F01 si a trebuit sa inlocuiesc cutia de transfer si cea de viteze. Vina a fost a mea. Pe F31 propulsie nu am aceasta problema, si mai mult de atat, cauciucurile spate sunt mai late pe spate din specificatie de fabrica. Pe xDrive trebuie sa fie aceeasi marime pe toate rotile.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.