Jump to content

Recommended Posts

Buna seara!!Sunt nou pe forum...v-as ruga daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema...Am un bmw 320d e90 163cp an 2005 m47...masina nu mai tragea ca la inceput,am fost la un service de chiptuning si pe tester imi dadea eroare pe debitmetrul de aer...am scos mufa de la debitmetru,masina se comporta la fel...baietii mi au spus ca e de la debitmetru...cu toate astea mi au scris un soft de 210 cai,urmand sa schimb debitmetrul...masina a revenit la viata,trage ca la inceput insa nu ca o masina de 200 de cai...de acolo mi au spus ca se va simti mult mai puternica dupa ce schimb debitmetrul...l am schimbat,i am resetat valorile de aer,insa nu s a schimbat nimic...masina trage la fel..si ce ma framanta mai tare este ca am incercat sa merg si fara mufa si nu se simte nicio diferenta...Va rog din suflet sa mi dati cateva sfaturi..imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca nu m am exprimat corect..
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!!Sunt nou pe forum...v-as ruga daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema...Am un bmw 320d e90 163cp an 2005 m47...masina nu mai tragea ca la inceput,am fost la un service de chiptuning si pe tester imi dadea eroare pe debitmetrul de aer...am scos mufa de la debitmetru,masina se comporta la fel...baietii mi au spus ca e de la debitmetru...cu toate astea mi au scris un soft de 210 cai,urmand sa schimb debitmetrul...masina a revenit la viata,trage ca la inceput insa nu ca o masina de 200 de cai...de acolo mi au spus ca se va simti mult mai puternica dupa ce schimb debitmetrul...l am schimbat,i am resetat valorile de aer,insa nu s a schimbat nimic...masina trage la fel..si ce ma framanta mai tare este ca am incercat sa merg si fara mufa si nu se simte nicio diferenta...Va rog din suflet sa mi dati cateva sfaturi..imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca nu m am exprimat corect..

 

In primul rand cine ti-a facut softul cu debitmetru stricat si-a cam batut joc de tine

Ai pus debitmetru nou ? ce firma ?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu tot eroare 003FF0, care inseamna eroare pe senzorul de debitmetru (teoretic). Practic, daca citesti pe Google, la aceasta eroare (si in general pe forumurile straine de BMW) vei observa ca aceasta eroare provine din alte parti: depunere pe valve (trebuie decarbonizare), galerie admisie infundata, fisuri pe furtune de vacuum etc.

BMW-urile E60 au foarte foarte rar probleme de debitmetru. Ca si tine, am schimbat si eu degeaba, am dat 550 RON pe el.

Inca ceva, chestia cu scoaterea mufei si mersul masinii la fel precum inainte e vrajeala, sau o legenda prost raspandita prin forumurile din Romania. Daca debitmetrul este bun, si scoti mufa de la el, masina va merge la fel, eventual va avea un consum un pic mai ridicat. Bun, si o sa intrebati daca e pus degeaba. Ei bine asa se comporta mai multe masini. Duceti-va la un Passat B5 sau B6 sau Audi si scoateti mufele la toate. Veti vedea ca merg la fel si fara mufa. Pe principiul asta s-ar umple tomberoanele de debitmetre. Repet, cautati pe Google acel cod de eroare si documentati-va. Numai schimbati debitmetre aiurea (ca si mine), ele nu se strica asa repede sau chiar deloc.

Inca cercetez si eu la masina mea ce poate fi de vina. De fapt este o problema mai comuna la M47 cu aceasta eroare pe masa de aer.

Edited by alynxs
Link to comment
Share on other sites

eu pe principiul asta am mers...daca nu se schimba nimic cand ii scot mufa inseamna ca nu functioneaza...dar ma gandesc ca poate valorile de aer raman totusi ingregistrate in calculatorul masinii pentru o perioada si probabil de asta masina trage la fel...chiar nu stiu ce sa mai cred...nu sunt un expert al electronicii auto...multumesc frumos pentru raspunsuri...o sa incerc sa fac adaptare si cu alt tester,am facut doar cu delphi...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.