Jump to content

Segmenti ungere de M52 pe M54


crazyboy

Recommended Posts

Am o problema similara la un m54b25, ce ma enerveaza foarte tare este faptul ca atunci cand se incalzeste bine motorul, parca nu mai are aceeasi viata si vine un miros de ulei ars..incins..ceva iritant banuiesc ca il da pe evacuare.Nu are scurgeri pe la nici o garnitura, detaliaza te rog cum ai procedat, ai schimbat doar segmentii de ungere sau toti? Merci.

Automat daca am desfacut atat am schimbat toti segmentii.

 

crazyboy, cam cit te-a costat toata "afacerea" segmentilor ? L-am urmarit si eu pe 50s kid pe youtube si as face la rindul meu operatiunea. Masina mea (un 330xi manual din 2004) consuma cam 1 litru la 1000 km. In ultima vreme mi se pare ca a crescut consumul si mai mult. E frustrant sa tot bag in motor ulei la citeva sute de km. Nu fac multi km pe luna cu masina (500 - 700 in medie) iar masina momentan merge cu Motul X-Clean 5w40

In mare asa vreo 2500 euro ca pe langa segmenti am refacut vanos (garnituri & solenoizi), am schimbat absolut tot ce tine de senzori, cablaje noi, tot ce tine de garnituri, lanturi, patine, supape, cuzineti, electromotor etc etc... totul pe original. Bineinteles ca multe piese le-am schimbat aiurea doar de dragu sa ca imi place sa pun nou sa nu mai desfac odata mai ales admisia ca e cam scarboasa la demontat si montat. Asa in mare daca vrei sa te apuci sa schimbi doar segmentii.. poti sa cumperi si aftermarket daca nu ai de gand sa tii masina ca ii gasesti pe la 60 70 lei setul, garnitura de chiulasa si garnitura la baia de ulei. Dar cand te apuci de desfacut mereu gasesti surprize :) . Nu te apuca de treaba daca nu ai cale.

Edited by crazyboy
Link to comment
Share on other sites

Am vb deja cu cineva insa momentan mai astept...masina mea a avut multe schimbate inclusiv galerii, catalizatoare, insa nu a avut facuta treaba asta. Vreau sa tin masina deci nu ma grabesc nici cu desfacutul motorului pt. ca nu vreau sa pun segmenti de 60 de lei. Mie mi s-a dat un raspuns in "valoarea" de aprox. 1.000 EUR piese, cum ar fi segmenti de M54 si M52, garnituri, simeringuri supape, lanturile de distributie, patine, cuzineti. Probabil vor trebui verificate blocul si chiulasa nu stiu sigur daca intra in pretul asta :) Merci de raspuns....la banii aia probabil ai facut un motor "nou" :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.