Jump to content

Upgrade bec led in locul unuia cu halogen


EDALOIAL

Recommended Posts

Buna seara!

Am un BMW X3 F25 din 2014 facelift si am intentia sa fac un upgrade la faruri, sa schimb bec halogen cu unul pe led. Am inteles ca este posibil ca pe viitor sa mi se arda computerul de lumini. V-ati intalnit cu aceasta problema vreunul dintre voi? La ce ma pot astepta sau ce fel de becuri led ar trebui sa cumpar? Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mai greu sa arda FRM-ul, nu imposibil insa. Frecvent dau erori, exista modele cu anulator

Led-uri bune, din ce stiu, sunt cele cu smd-uri Sammsung care sunt foarte scumpe.

Trebuie luat in calcul faptul va un bec cu led nu are acelasi fascicul ca un bec clasic, cel mai probabil o sa bata aiurea.

Cred ca mai simplu e sa te orientezi la un retrofit xenon oe sau aftermarket; sunt colegi pe forum care te pot ajuta

Sau poti bune becuri clasice mai bune gen phillips vision sau osram night braker

 

vorbesti de farurile principale ? faza scurta + faza lunga ? sau stopuri/semnale, si alte becuri ?

Daca vorbesti de cele principale, eu nu am mai auzit de asa ceva....am incercat sa caut si pe google si nu vad

Exista absolut pentru toate tipurile de socluri, implicit si pentru faruri. Cele mai uzuale sunt h4 si h7

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

vorbesti de farurile principale ? faza scurta + faza lunga ? sau stopuri/semnale, si alte becuri ?

Daca vorbesti de cele principale, eu nu am mai auzit de asa ceva....am incercat sa caut si pe google si nu vad

Da, faza scurta, faza lunga!

 

Mai greu sa arda FRM-ul, nu imposibil insa. Frecvent dau erori, exista modele cu anulator

Led-uri bune, din ce stiu, sunt cele cu smd-uri Sammsung care sunt foarte scumpe.

Trebuie luat in calcul faptul va un bec cu led nu are acelasi fascicul ca un bec clasic, cel mai probabil o sa bata aiurea.

Cred ca mai simplu e sa te orientezi la un retrofit xenon oe sau aftermarket; sunt colegi pe forum care te pot ajuta

Sau poti bune becuri clasice mai bune gen phillips vision sau osram night braker

 

 

Exista absolut pentru toate tipurile de socluri, implicit si pentru faruri. Cele mai uzuale sunt h4 si h7

Ale mele sunt H7, am sa studiez problema si revin , multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Omologarea pt drumuri publice nu e usor de obtinut, implica multiple teste si investitii maricele.

In trafic se observa repede cele aftermarket, in majoritatea cazurilor bat aiurea

Cand folosesti becuri aftermarket (led,xenon,etc) e ft greu de reglat fasciculul de lumina sa bata unde trebuie, fiecare tip de far avand o alta forma a oglinzii, ea fiind gandita initial pentru bec cu incandescenta.

Personal am testat pe un h4, far normal, in ordine:

- 3-4 tipuri de bec cu led (unele cu lupa), nu am reusit sa le fac sa bata cum trebuie

- bixenon fara lupe, cea mai mare prostie posibila: batea numai prin copaci si orbeam pe toata lumea. Cu lupe nu am incercat, trebuia modificat far. Am vazut la alta masina si bateau cum trebuia

- bec incandescent cu intensitate mai mare (osram night braker+), o ĂŽmbunĂŁtĂŁțire clara fata de becul normal, atat in conditii normale cat si pe ploaie sau ceata. Solutie pe care am ales-o in final

Comparativ ce cele de mai sus, xenonul adaptiv e in alta era.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este ca la un bec halogen filamentul este la o anumita distanta de punctul focal al oglinzii, iar la xenon sau led este la alta distanta.

 

Masina ar trebui lasata asa cum a venit din fabrica, fara improvizatii ce pun in pericol pe ceilalti participanti la trafic.

Plus ca dispersia luminii nu e pe 360 grade,deși producĂŁtorii ĂŽncearcĂŁ sa compenseze asta

2.Corect!

+1

Link to comment
Share on other sites

Astazi am reusit sa pun halogen Philips h7 si led h7, dispersia luminii la led h7 nu mi s-a sa fie la fel de concentrata ca cea de la Philips halogen h7. Am optat pentru Philips White Vision am ramas cu ele si chiar le-am folosit in seara asta cca 150km in noapte si totul a fost ok, sunt multumit. Am vazut ca au mai aparut la Philips 150% am citit pe ele durata de viata este de 150h., pe cand la cele cumparate de mn 400h. Inca nu stiu nimic de Osram night braker+ am vazut ceva cu 130%. Aveti idee daca le pun pe faza lunga ar afecta cu ceva instalatia electrica?
Link to comment
Share on other sites

Eu am h7 led pe e46 facelift si sunt ok le am luat de pe fbk ii gaseti Gotek Solutions 350 perechea sunt diN CT

 

Pe cele cu led care sunt cu fluture si cu adaptor le-am cumparat din Bucuresti saptamana trecuta la 320 perechea, le tin in portbagaj pt. moment, ca mi sa parut mai ok halogenul, cu toate ca ledul era putin spre xenon si nu aveam nevoie de adaptor, in bord nu am avut nici o eroare de bec. Singura diferenta a fost concentrarea fasciculului putin mai dispersata la led.

 

Daca becurile au aceeasi putere ca si cele standard nu e nici o problema.

Mi s-au parut mai bune (din punct de vedere al vizibilitatii pe timp de noapte si ploaie) osram decat phillips, sunt mai aproape de xenon.

 

Ok, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu ma chinui de ceva vreme sa inlocuiesc becurile de la semnalizari P21W si PY21W cu alternative LED. Pana acum nu prea am gasit o solutie fiabila si sa nu dea eroare de bec ars...Nu vreau sa folosesc rezistori.

 

Pe semnalizari fata am avut o pereche de becuri LED care nu dadeau eroare (aveau rezistorul in dulie) dar se incalzeau puternic si intr-un final (2 luni) s-au ars...

De atunci tot ce am incercat dadea eroare in bord. Inca sunt in cautare de alternative.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma chinui de ceva vreme sa inlocuiesc becurile de la semnalizari P21W si PY21W cu alternative LED. Pana acum nu prea am gasit o solutie fiabila si sa nu dea eroare de bec ars...Nu vreau sa folosesc rezistori.

 

Pe semnalizari fata am avut o pereche de becuri LED care nu dadeau eroare (aveau rezistorul in dulie) dar se incalzeau puternic si intr-un final (2 luni) s-au ars...

De atunci tot ce am incercat dadea eroare in bord. Inca sunt in cautare de alternative.

 

Nu vreau sa fac reclama, si daca e considerata, atunci rog stergere post...dar cele mai bune leduri le-am luat din SUA de la https://www.superbrightleds.com/

Am avut de pozitie, erau pe soclu ceramic, ceramica era neagra dupa 5 ani dar straluceau ca in prima zi...

Cih-nezariile luate la alte masini m-au tinut cateva luni...vara la caldura mureau rapid...leduri pe plastic...panarame...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac reclama, si daca e considerata, atunci rog stergere post...dar cele mai bune leduri le-am luat din SUA de la https://www.superbrightleds.com/

Am avut de pozitie, erau pe soclu ceramic, ceramica era neagra dupa 5 ani dar straluceau ca in prima zi...

Cih-nezariile luate la alte masini m-au tinut cateva luni...vara la caldura mureau rapid...leduri pe plastic...panarame...

[/quote

 

Multumesc de informatie.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Stiti cumva daca as cumpara faruri cu led de la alta masina identica cu a mea( a mea desigur nu are asa ceva, are halogen) si le-as schimba, la RAR as avea probleme? Inca am numere rosii pe masina, abia in Ianuarie am sa o inmatriculez.

 

fa mai intai RAR-ul, si abia apoi apuca-te de modificari; pt orice modificare fata de fabrica constatata de ei poti avea surprize (inclusiv jante in alte dimensiuni, de pe acelasi model).

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac reclama, si daca e considerata, atunci rog stergere post...dar cele mai bune leduri le-am luat din SUA de la https://www.superbrightleds.com/

Am avut de pozitie, erau pe soclu ceramic, ceramica era neagra dupa 5 ani dar straluceau ca in prima zi...

Cih-nezariile luate la alte masini m-au tinut cateva luni...vara la caldura mureau rapid...leduri pe plastic...panarame...

 

M-am uitat pe site. La semnalizare fata si spate (P21W si PY21W) becurile led arata cam la fel ca cele ce le-am incercat deja.

Poate rezistorul din interior difera. Oricum problema majora este ca rezistorul se incalzeste mult si daca este plasat in interiorul becului il supraincalzeste si se arde.

Fara rezistor iti arata eroarea de bec ars in bord deoarece un bec led are puterea mult mai mica fara de un bec normal.

 

Tind sa cred ca singurele solutii fiabile este rezistor pe fir legat la soclu sau anularea din soft a verificarii de bec ars si folosirea ledurilor fara rezistor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.