Jump to content

schimb ulei E 90 automat


bilucky

Recommended Posts

Buna! In primul rand vreau sa imi cer scuze daca deranjez cu acest nou topic, dar nu gasesc raspuns la nedumerirea mea si poate in acest fel voi primii mai multe raspunsuri. Am un BMW E 90, 2005 cutie automata trebuie facut sau nu schimbul de ulei? Are 330.000 km iar vechiul proprietar a facut schimbul de ulei acum aproximativ 20.000 km. Nivelul uleiului este putin peste minim, iar culoarea lui este neagra. Cei de la AUTOTRANSILVANIA Cluj mi-au spus ca BMW nu recomanda schimbul de ulei, dar daca totusi a fost facut ar fi ok sa il schimb iar dupa 100.000. Datorita nivelului necesita completare? Recomandari?
Link to comment
Share on other sites

Stimabile eu mai prost am inteles doua intrebari succesive, una ca uleui motor are 20 000k. e negru si sub nivel, la asta m-am referit, si a doua ca Transivania nu stiu cum, nu ii recomanda sa schimbe uleiul la cutie, alta treaba decat prima, oare gresesc?

 

Cel mai bine ne raspunde initiatorul topicului, vorbind clar si la obiect.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru confuzia creeata.Sunt novice, nu ma luati tare :frantics: ma refeream la uleiul pentru cutie, cei de la reprezentanta nu recomanda schimbul, dar tinand cont ca masina care ceva km, voiam sa aflu mai multe pareri. Va multumesc si pentru celelalte recomandari, imi sunt de folos
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru confuzia creeata.Sunt novice, nu ma luati tare :frantics: ma refeream la uleiul pentru cutie, cei de la reprezentanta nu recomanda schimbul, dar tinand cont ca masina care ceva km, voiam sa aflu mai multe pareri. Va multumesc si pentru celelalte recomandari, imi sunt de folos

Banuiam eu, dar de unde stie mecanicul ca nivelul in cutie este putin peste minim?, a bagat el ochiul in cutie?

Uleiul ti se pare negru, dar el este moro inchis.

 

Iar uleiul la cutia de viteze automata se schimba intre 80.000 si 120.000 km. in functie de exploatare, asa spune fabricantul cutiei

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Uleiul la cutie se verifica la o anumita temperature (parca intre 30-40 de grade), daca il verifici la rece e normal sa fie sub nivel, ai grija cu completatul, sa nu pui prea mult ulei in cutie ca mai mult rau faci...daca a fost schimbat in urma cu 20 000 km lasa-l in pace, mergi la cineva care se pricepe si verifica nivelul, daca e ok lasa-l asa.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stimabile eu mai prost am inteles doua intrebari succesive, una ca uleui motor are 20 000k. e negru si sub nivel, la asta m-am referit, si a doua ca Transivania nu stiu cum, nu ii recomanda sa schimbe uleiul la cutie, alta treaba decat prima, oare gresesc?

 

Unde a scris "uleui" motor?

 

Va multumesc pentru ajutor :thumbsup:

 

Daca merge bine las-o asa,dar peste 60000 ar trebui sa schimbi filtrul si uleiul.

Daca vrei poti sa il schimbi si acum in caz ca ai dubii daca fostul proprietar a schimbat sau nu uleiul si filtrul.Sa resetezi si parametrii dupa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.