Jump to content

Ce este de facut ?


BogdanBB

Recommended Posts

Salutare, am si eu o problema mai delicata. Totul s a intamplat in data de 15.12.2017, mergeam pe DN si fiind doua benzi eu eram pe prima banda, un destept de vreo 65 ani cu o masina inmatriculata pe franta si fara asigurare trage de volan si imi atinge aripa si bara spate, trebuie sa-mi repar aripa, bara pe banii mei.

 

Cum as putea sa scot ceva de la el? Nu are asigurare, nu s a prezentat la politie, nu ma cauta sa discutam, pe el nu prea il intereseaza. I-am luat buletinul si permisul, am facut poza la masina si ....astept :) Sa il dau in judecata ? Recuperez ceva daca fac acest lucru ? Chiar nu stiu, paguba o voi platii eu. Accidentul l-am declarat la politie, am facut tot ce era de facut doar ca el nu vrea sa vina la politie, nu are asigurare, nu are absolut nimic.

 

Sfaturi? merci

Link to comment
Share on other sites

Te duci la politie si reclami accidentul, in locul tau chemam politia acolo ca un "sofer"merge fara asigurare, este sub influenta bauturilor alcoolice, merge foarte haotic si vrea sa plece dupa accident (sa fuga) :)....ce frumos era.

 

Edit: acum am vazut ca ai fost la politie. Cum ai declarat accidentul? L-ai declarat in 48 de ore? i-au luat carnetul respectivului? In principiu ai putea sa-ti recuperezi banii doar prin "victimele strazii". Au facut astia un proces verbal ceva?

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai da sfaturi habarniste.

 

Proces verbal se încheie dacă se prezintă ambele părți.

Întrucât s-a prezentat doar el, i s-a luat o declarație și a fost probabil testat pentru alcoolemie.

Dacă celalalt sofer se prezintă în 48 ore, se va întocmi proces verbal pe baza declarațiilor ambilor.

Dacă nu se prezintă, atunci se va încerca oprirea autoturismului în trafic, și examinarea eventualelor urme de accident.

 

Dacă se pot corela urmele cu declarația primului șofer, se va întocmi proces verbal și i se va suspenda permisul pentru nedeclararea la timp a accidentului. Deasemenea se va verifica existenta poliței RCA valabile și se va stabili vinovăția,

 

Cat despre "chemai tu politia la fata locului", afla ca politia nu vine decât la accident grav, adică cu victime.

Iar fuga de la locul accidentului, pe care "ai fi reclamat-o tu" este infractiune tot in cazul unui accident grav. La accidentele usoare nu exista decat obligatia de a declara accidentul in 48 ore.

Edited by CatalinP
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mai da sfaturi habarniste.

 

Proces verbal se încheie dacă se prezintă ambele părți.

Întrucât s-a prezentat doar el, i s-a luat o declarație și a fost probabil testat pentru alcoolemie.

Dacă celalalt sofer se prezintă în 48 ore, se va întocmi proces verbal pe baza declarațiilor ambilor.

Dacă nu se prezintă, atunci se va încerca oprirea autoturismului în trafic, și examinarea eventualelor urme de accident.

 

Dacă se pot corela urmele cu declarația primului șofer, se va întocmi proces verbal și i se va suspenda permisul pentru nedeclararea la timp a accidentului. Deasemenea se va verifica existenta poliței RCA valabile și se va stabili vinovăția,

 

Cat despre "chemai tu politia la fata locului", afla ca politia nu vine decât la accident grav, adică cu victime.

Iar fuga de la locul accidentului, pe care "ai fi reclamat-o tu" este infractiune tot in cazul unui accident grav. La accidentele usoare nu exista decat obligatia de a declara accidentul in 48 ore.

24h, nu mai minti lumea !

Si daca masina e radiata din tara de origine si nu are asigurare sa fii sanatos, sa vezi cat astepti dupa incompetentii aia de la rutiera daca nu au chef de dosar. Era o chestie, dupa multi nervi si drumuri, cand in sfarsit iti inchide dosarul, faci reclamatie la Fondul de protectie al victimelor strazii sau il dai in judecata. Fix singurele variante daca dorel nu se prezinta.

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Nu mai bine intrebi la victimele strazii?, exista numar de telefon si cred ca informatia asta ti-o pot spune ei pe loc.

Catalin stiu cand trebuie chemata politia si cand nu, dar daca era nevoie te faceai tu victima, "ma doare ingrozitor capul si vad in ceata", chemi si salvarea ca sa se deschida si dosar penal chiar daca nu se incepe urmarirea, dar putin stres acolo + fara permis pana la solutionare, anexa 2,etc.

 

Nu sunt genul sa vreau sa fac rau, dar daca prin nesimtirea si nepasarea omului cand face o greseala si imi produce mie rau, o sa fac si eu acelasi lucru,nu conteaza varsta, nu ma impresioneaza un batran sau o batrana.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.