Jump to content

Schimbare culoare sau revopsire?


neongraph

Recommended Posts

Salut.

 

Detin un E60 din 2008 culoarea Platinum Grey .

 

Masina are o serie de zgarieturi si necesita o revopsire totala, iar cum mie nu-mi prea place culoarea actuala, as vrea sa i-o schimb in negru.

 

Am fost sfatuit de mecanicul meu ca ar fi mai bine sa-i pastrez culoarea actuala, deoarece elemntele care vor fi demontate pentru schimbarea culorii nu se vor mai putea monta la loc la fel de bine ca din fabrica.

 

Intrebarea mea este voi ce ma sfatuiti: sa-mi pastrez culoarea sau sa i-o schimb? Sunt interesat in mare parte de parerile celor care si-au schimbat culoarea.

 

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Culoarea este frumoasa, daca o vopsesti unde trebuie se pot demonta toate elementele de pe masina si sa fie puse la loc exact in pozitia care trebuie fara alte probleme, sfaturile respective sunt sfaturi ieftine de service-uri de colt de strada.

Treaba este ca atunci cand schimbi culoarea la masina si nu vrei sa se vada trebuie revopsit tot complet, de ex stalpii, pragurile pe interior (daca ai ornamente pe praguri trebuie desfacute cu grija si relipite, eventual inlocuite), cadrul usilor, etc..

 

Nu recomand inlocuirea culorii masinii decat daca este ceva mai special la dorinta proprietarului, gen custom, mai frumos, mai rar, nu o culoare des intalnita, altfel revopseste-o aceeasi culoare.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Culoarea este frumoasa, daca o vopsesti unde trebuie se pot demonta toate elementele de pe masina si sa fie puse la loc exact in pozitia care trebuie fara alte probleme, sfaturile respective sunt sfaturi ieftine de service-uri de colt de strada.

Treaba este ca atunci cand schimbi culoarea la masina si nu vrei sa se vada trebuie revopsit tot complet, de ex stalpii, pragurile pe interior (daca ai ornamente pe praguri trebuie desfacute cu grija si relipite, eventual inlocuite), cadrul usilor, etc..

 

Nu recomand inlocuirea culorii masinii decat daca este ceva mai special la dorinta proprietarului, gen custom, mai frumos, mai rar, nu o culoare des intalnita, altfel revopseste-o aceeasi culoare.

 

Bafta!

 

Multumesc frumos de raspuns, ai dreptate, nu se prea merita bataia de cap pentru o culoare asa intalnita ca negru. Mie aia imi era teama, ca atunci cand se desfac elementele pentru a o vopsi pe interior, nu vor mai arata la fel apoi. Iar cum sunt atent la detalii sunt sigur ca mi-ar sta pe creier daca ar arata urat dupa.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa pastrezi culoarea. Personal, cred ca platinum grey vine foarte bine pe Bmw.

+ ca la schimbarea culorii, ai bataie de cap si stat la cozi sa schimbi actele :)

 

Multumesc frumos pentru raspuns. Ai dreptate, asta ar fi inca un inconvenient, masina o am inmatriculata in Tg Jiu, dar eu locuiesc in Timisoara, nu prea se merita bataia de cap cu deplasarea si statul la cozi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.