Jump to content

E60 Navigatie Android - Recomandari


neongraph

Recommended Posts

cu 1 gb ram o sa fie cam lenesa.

Multumesc de raspuns, din pacate nu am gasit nicaieri cu mai multi rami.

 

Asta are 2gb ram, dar tot chinezarie este. https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B073JF7ZK2/ref=pd_aw_sim_sbs_263_1?ie=UTF8&psc=1&refRID=8ZNET726W8DQTPN0SJ8P&dpPl=1&dpID=61aZF97a-dL

 

 

Nu recomand chinezariile cu android. Ca sa se miste decent le trebuie cel putin octa core si 4-6 Gb ram. Exact ca la telefoane.

 

Multumesc de raspuns, din pacate nu am reusit sa gasesc nimic cu octa core si care sa aibe mai mult de 1G ram, masina e cam veche si nu cred ca se investeste in tehnologie pentru ea.

Modulul ala e fain pentru ca se monteaza in locul displayului actual.

 

Linkul care mi l-ai dat, are tot 1G, chiar daca ei in descriere spun ca ar avea 2, I-am intrebat mai jos, in sectiunea de intrebari si mi-au raspuns.

Link to comment
Share on other sites

La 1 gb abia se misca. Iti garantez.

Oricum si la 4gb ram, touch-ul se misca in reluare, sacadeaza.

 

Pentru ce ai nevoie daca ai deja CCC? Adica ce functii te intereseaza incat sa pui chinezaria respectiva?

Edited by AFk^
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Voi expuneti gresit problema. Are 1 GB care sunt suficienti, problema e ca are doar android 4.4. (kitKat).

 

Din cate stiu eu, pe navigatii de genul s-a ajuns sa se puna si android 6.0-7.0, deci astea de prin link-uri sunt cel putin depasite.

 

Desi se poate sa nu se fabrice pentru e60.

 

Legat de 1GB de ram, am eu una pe e39, configuratie similara, android 4.4 si se misca bine (pusa de vreo 4 ani). OS-urile sunt cam chele, nu au ce stii ce aplicatii inutile si in consecinta ramii nu sunt utilizati aiurea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@PIMP, depinde cum percepi tu bine. Eu am avut pe un GTI o chinezarie cu 4 gb si android 5-6, asa am cumparat masina, nu stiu exact versiunea de OS (cel mai prost optimizat OS-ul asta numit android), desi se misca bine pentru prieteni, pentru mine se misca infect. Lag mare, touch de rahat, si viteza de procesare super mica. Mai am prieteni care au chinezarii de genul, si desi au ceva functii in plus fata de o unitate multimedia dedicata, toate sunt praf, indiferent de ce configuratie hardware au. Android-ul este de fapt de vina. Papa resurse in prostie.

 

Daca nu te deranjeaza lag-ul, touch-ul ca pe primele smartphone-uri de prin 2008-2010, si procesarea hartii sau a melodiilor cu delay de cateva secunde, e ok, nimic de reprosat. Singura chestie buna pe care o poate avea este screen mirroring sau cum se numeste. Asta pentru waze si eventual youtube, dar asta se poate si la CCC, CIC si NBT.

 

Poate sunt eu prea pretentios, dar n-as recomanda asa ceva nici celor care imi dau minus aici pe forum.

 

Ps: sunt de parere ca unitatea multimedia din masina, la BMW - CCC, CIC, NBT, etc., este suficient.

Edited by AFk^
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cu a mea fac asa si se misca normal: mp3, video, navi iGO, USB si microSD, localizare si GPS tracking, plus aplicatiile online, youtube, google maps etc. Mai vreau sa adaug camera spate + un modul care preia functiile BC.

 

Dar nici eu n-as schimba ceva original pe o unitate made in China. A mea nu a avut deloc display mare, si de aici schimbarea.

Link to comment
Share on other sites

La 1 gb abia se misca. Iti garantez.

Oricum si la 4gb ram, touch-ul se misca in reluare, sacadeaza.

 

Pentru ce ai nevoie daca ai deja CCC? Adica ce functii te intereseaza incat sa pui chinezaria respectiva?

 

As vrea in principal sa folosesc Google Maps pentru a avea hartile updatate la zi, si as vrea sa ascult muzica de la telefon prin bluetooth si sa pot folosi comenzile de pe volan.

 

CCC e foarte vechi si depasit si ma gandesc ca orice mi-as lua o sa fie mai ok decat actualul modul, care ramane ca si functionare, numai ca in plus voi avea sistemul android si touch screen.

 

Voi expuneti gresit problema. Are 1 GB care sunt suficienti, problema e ca are doar android 4.4. (kitKat).

 

Din cate stiu eu, pe navigatii de genul s-a ajuns sa se puna si android 6.0-7.0, deci astea de prin link-uri sunt cel putin depasite.

 

Desi se poate sa nu se fabrice pentru e60.

 

Legat de 1GB de ram, am eu una pe e39, configuratie similara, android 4.4 si se misca bine (pusa de vreo 4 ani). OS-urile sunt cam chele, nu au ce stii ce aplicatii inutile si in consecinta ramii nu sunt utilizati aiurea.

 

Da, asta e inca o problema a navigatiei aleia, are Android 4.4 si nu ii pot face upgrade. Din pacate nu am gasit nicaieri navigatie care sa inlocuiasca displayul actual si sa aibe specificatii mai bune, sper totusi sa fie optimizata si sa se miste decent pentru ce am nevoie (Google maps si muzica prin bluetooth)

 

Va multumesc mult pentru raspuns. O sa mai caut in cateva locuri, dar daca nu voi gasi nimic mai bun, o sa mi-o comand pe aia si voi reveni cu impresii.

 

Daca stiti sa-mi recomandati alt site in afara de Amazon si Ebay, va rog sa-mi ziceti.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai de banii aia iti cumperi modulul bluetooth pentru CCC si poti cumpara si asta pentru screen mirroring

si folosesti telefonul pentru muzica si google maps sau waze. Mult mai ok asa. La chinezarie vei avea un android invechit, hardware foarte slab si un touchscreen foarte prost vs telefon + mirroring.

 

Gasesti aici http://bmwtuning.hu

 

Credeam ca ai nevoie de alte functii.

 

Ps: waze este mai bun decat google maps.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai de banii aia iti cumperi modulul bluetooth pentru CCC si poti cumpara si asta pentru screen mirroring

si folosesti telefonul pentru muzica si google maps sau waze. Mult mai ok asa. La chinezarie vei avea un android invechit, hardware foarte slab si un touchscreen foarte prost vs telefon + mirroring.

 

Gasesti aici http://bmwtuning.hu

 

Credeam ca ai nevoie de alte functii.

 

Ps: waze este mai bun decat google maps.

 

 

Din ce am citit, modulul bluetooth pentru e60 nu stie sa redea muzica, e folosit doar pentru convorbiri telefonice. O sa risc pana la urma si vad cum va fi modulul.

Link to comment
Share on other sites

As vrea in principal sa folosesc Google Maps pentru a avea hartile updatate la zi, si as vrea sa ascult muzica de la telefon prin bluetooth si sa pot folosi comenzile de pe volan.

 

CCC e foarte vechi si depasit si ma gandesc ca orice mi-as lua o sa fie mai ok decat actualul modul, care ramane ca si functionare, numai ca in plus voi avea sistemul android si touch screen.

 

 

 

Da, asta e inca o problema a navigatiei aleia, are Android 4.4 si nu ii pot face upgrade. Din pacate nu am gasit nicaieri navigatie care sa inlocuiasca displayul actual si sa aibe specificatii mai bune, sper totusi sa fie optimizata si sa se miste decent pentru ce am nevoie (Google maps si muzica prin bluetooth)

 

Va multumesc mult pentru raspuns. O sa mai caut in cateva locuri, dar daca nu voi gasi nimic mai bun, o sa mi-o comand pe aia si voi reveni cu impresii.

.

Daca stiti sa-mi recomandati alt site in afara de Amazon si Ebay, va rog sa-mi ziceti.

 

Multumesc mult.

 

AliExpress, sunt mai ieftine

Edited by calinus68
Link to comment
Share on other sites

AliExpress, sunt mai ieftine

Cele de pe Amazon și eBay.uk tot de chinezii de pe aliexpress sunt vândute. Singura diferența e ca au deja taxele vamale și tva-ul plĂŁtite și le primești mai repede ca vin din UK.

 

DacĂŁ comanzi de pe aliexpress vei plĂŁti taxe vamale si tva, la final tot pe acolo ajungi.

Edited by Bonzai
Link to comment
Share on other sites

Da, 80% din ce se vinde pe amazon vin din china, ma rog, facbricate in china, dar nu de pe aliexpress. Majoritatea le iau direct de la producator.

La aliexpress poti sa vorbesti prin mesaje cu vanzatorul si iti pune valoarea la pachet mai mica de 5-10$ si eviti taxele si vama. ;-)

 

PS: chestia aia cu screen mirroring, de pe bmwtuning.hu are si streaming bluetooth. Deci impusti doi iepuri dintr-un foc.

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, 80% din ce se vinde pe amazon vin din china, ma rog, facbricate in china, dar nu de pe aliexpress. Majoritatea le iau direct de la producator.

La aliexpress poti sa vorbesti prin mesaje cu vanzatorul si iti pune valoarea la pachet mai mica de 5-10$ si eviti taxele si vama. ;-)

 

 

Cel puțin link-urile puse mai sus de pe Amazon sunt vândute direct de chinezii care le fabrica, au depozite ĂŽn Europa.

 

Partea cu 5-10$ valoare pe pachet merge și nu merge. Ai 50% șanse ca vameșul sa te cheme cu chitanțĂŁ de plata (op) dacĂŁ considera ca valoarea de pe pachet nu e reala. Pachetul acesta e destul de voluminos și greu, are vreo 7 kg și da de bĂŁnuit ca ar fi costat doar 10$.

 

Apropo,cat costa modulul acela de la unguri? Ca nu ĂŽmi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.