Jump to content

Schimb ulei+filtru si placute de frana


Recommended Posts

A venit vremea sa fac schimbul de ulei + filtru si sa schimb placutele de frana. (E32 motor M30B30 - 197CP)

 

Am luat filtru de ulei (170.000lei) si ulei 15W50 recomandata de la -20C .. 40C

Nu am mai facut chestia asta la BMW niciodata si vreau sa le schimb eu.

 

Unde este surubul de scurgere pentru ulei? E greu de ajuns la el? Sunt ceva probleme deosebite pe care le-as putea avea?

 

Am gasit la o firma placute de frana fata: 900.000lei, spate: 550.000

nu stiu daca au si sensorii pe ele. Sunt bune preturile?

 

Multumesc!

Edited by zonkkk
Link to comment
Share on other sites

pai surubul de scurgere este jos la baia de ulei si daca ai cheia potrivita, nu vad sa intampini vreo problema...

Ce firma sunt placutele...par c-am ieftine.....in legatura cu senzorul....nu e o problema, se da jos de pe placuta veche si se monteaza pe cea noua....

Link to comment
Share on other sites

pai surubul de scurgere este jos la baia de ulei si daca ai cheia potrivita, nu vad sa intampini vreo problema...

Ce firma sunt placutele...par c-am ieftine.....in legatura cu senzorul....nu e o problema, se da jos de pe placuta veche si se monteaza pe cea noua....

25656[/snapback]

 

Ok thanks.

Doar ca am umblat cam mult de cand mi-a spus "brake linings" si probabil s-au distrus senzorii aia.

Nu stiu ce firma sunt placutele... sa inteleg ca e pret bun. Oricum la firma asta de unde iau (MOTOR+ in TM) toate preturile sunt cam 25-30% mai mici decat la altii.

 

(De exemplu 4 telescoape BMW 12mil. si la toti ceilalati cu tot cu reducere... ca cica daca iei 3 iti da unul gratis, sarea de 14mil. despre MONROE e vorba)

Link to comment
Share on other sites

La pretul asta (placute), ma indoiesc sa fie ceva klumea - un set bun e aproape dublu fata de ce spui tu (la importator direct);

Ai pus Monroe pe Bmw ? :blink:

Senzorul de placuta e chiar pe linia mediana a unei placute (de control), asa ca nu cred sa se duca decit daca termini placutele de tot.

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

Placutele sunt nu stiu ce firma italiana.

 

AM INCA O INTREBARE: Am vazut in cartea de serie 7 (E32) ca uleiul cel mai recomandat pentru clima noastra si daca nu ajungi sa schimbi uleiul de 2 ori pe an ar fi 15W50 (bun pentru temperaturi intre -20 si 40 grade Celsius)

 

Doar ca nu am vazut prin magazine asa ceva. Se mai face?

Link to comment
Share on other sites

La pretul asta (placute), ma indoiesc sa fie ceva klumea - un set bun e aproape dublu fata de ce spui tu (la importator direct);

Ai pus Monroe pe Bmw ? :blink:

Senzorul de placuta e chiar pe linia mediana a unei placute (de control), asa ca nu cred sa se duca decit daca termini placutele de tot.

25669[/snapback]

 

Nu am pus Monroe ca n-am avut bani. (le-am umplut pe alea de pe spate ca alea erau varza... 700.000 bucata si merg de vreo 8 luni cu ele. ) :)

Link to comment
Share on other sites

Senzorul de placuta e chiar pe linia mediana a unei placute (de control), asa ca nu cred sa se duca decit daca termini placutele de tot.

25669[/snapback]

Placuta uzandu-se aproximativ uniform, nu prea conteaza ca e pus la mijloc. Iar daca senzorul crapa si te avertizeaza cand s-au tocit pana la tabla placutele, nu si-ar mai avea rostul.

Chiar si asa, din moment ce ii apare avertizarea in bord, e clar ca cel putin unul din senzori e dus si circuitul nu mai e inchis.

Link to comment
Share on other sites

Placuta uzandu-se aproximativ uniform, nu prea conteaza ca e pus la mijloc. Iar daca senzorul crapa si te avertizeaza cand s-au tocit pana la tabla placutele, nu si-ar mai avea rostul.

Chiar si asa, din moment ce ii apare avertizarea in bord, e clar ca cel putin unul din senzori e dus si circuitul nu mai e inchis.

25714[/snapback]

 

Am impresia ca gresesti.

 

Din cate am citit exista 2 posibilitati sa-ti apara mesajul ala.

 

1. in momentul in care senzorul atinge discul de frana, adica face masa cu sasiul masinii. (senzorul nu e distrus in acest caz)

2. Daca senzorul e distrus si este circuit deschis.

 

Mi se pare normal sa fie asa, ca in momentul in care ti-e distrus senzorul de tot ar disparea mesajul de eroare...

 

Vezi si aici:

http://shrubbery.student.utwente.nl/sean75...arBrakePads.htm

Link to comment
Share on other sites

Pai senzorul e numai unul (pt fiecare punte - din cite stiu eu);

Chiar daca iti apare semnalizarea in bord, acesta dispare dupa ce schimbi placutele - fara sa inlocuiesti vre-un senzor ... nu stiu sigur, dar cred ca placuta in sine are un fel de senzor care se duce la uzura ...

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

Pai senzorul e numai unul (din cite stiu eu);

Chiar daca iti apare semnalizarea in bord, acesta dispare dupa ce schimbi placutele - fara sa inlocuiesti vre-un senzor ... nu stiu sigur, dar cred ca placuta in sine are un fel de senzor care se duce la uzura ...

25727[/snapback]

 

Exista 2 senzori. Pe roata stanga fata, si pe roata dreapta spate. Placutele nu vin impreuna cu senzorul. Ori il folosesti pe cel existent pe masina ori cumperi altul daca ala e dus.

 

Vezi linkul din postul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

indicatorul ala pentru placute terminate (m-am lamurit, in sfarsit  :blink: ), la mine clipeste in timpul mersului, nu cand franez. asa e normal?!

25732[/snapback]

 

Eu zic ca daca clipeste nu e dus senzorul. Daca circuitul ar fi deschis (senzor distrus, sau fire rupte) ar sta tot timpul aprins.

Si daca atunci cand franezi nu se aprinde inseamna ca totusi senzorul nu atinge de placute.

 

Concluzie: Pe undeva (probabil la mufa) nu face contact cum trebuie, si atunci transmite cand si cand mesajul de senzor distrus (circuit deschis).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am sa scriu in topicul asta pe care l-am dezgropat.

Mi s-a aprins becul pentru placutele de frana la masina din semnatura si am cateva intrebari:

- cati km mai pot sa merg asa?

- a schimbat cineva de curand la filaret? as vrea sa stiu cat costa la ei...

- sa iau eu placutele si sa mi le pun singur? si daca da, sa iau ate, mintex sau textar?

- daca mi le pun singur, senzorul/senzorii de unde ii cumpar si becul cum se reseteaza?

Multumesc si va rog, daca aveti timp, ajutati-ma cu niste sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.