Jump to content

435d vs 640d


stranger

Recommended Posts

Cand se vorbeste de sportivitate cred ca cel mai corect este sa luam in calcul un tur de circuit, acolo se vede elasticitatea unui ansamblu motor+cutie+caroserie, degeaba face 100 in 4 sec.

 

Va duceti mereu prea departe pe subiecte de genu.

 

Cine a spus ca se duce omu asta cu masina pe circuit? Sportivitate inseamna si cat de repede face 0-100 pentru o depasire sau pentru acceleratii scurte pentru ca pur si simplu iti place sau esti pe autostrada, de unde pana unde sportivitate este doar pe circuit? Cati dintre voi va duceti masinile pe circuit? Aici chiar nu am inteles.

 

Nu cred ca se pune problema de spotrivitate la un 35d/40d, mai ales cu echipare sport pe suspensie, cutia face fata si schimba exceptional. Intr-un cuvant, din punctul meu de vedere chiar este o masina sportiva, nu confundati termenul de sportivitate cu ceva gandit si pregatit pentru circuit sau vreun supercar.

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc colegilor ce au raspuns, urmeaza sa fac testdrive cu ambele masini 640D M/ 435D M apoi voi lua o hotarare.

Porsche Macan e o masina superba insa are tinuta la sol mult prea mare pentru gustul meu si un pret prea mare pt bugetul meu :)

M3-ul e o masina pe care mi-o doresc f mult, asi putea sa o cumpar insa cu sacrificii mari si ma va omora la consum ( fac minim 22K km pe an) si probabil va fi pre rigida si zgomotoasa pt copil.

Link to comment
Share on other sites

@mike2005, deci nu numai "bididoaicele" zic ca 4 e pistol cu apa pe langa 6. O zic si baietii.

@stranger, e cea mai buna idee sa le testezi pe amandoua. Dar cu sportivitatea la un diesel, chiar si de 300cp si suspensie m, mai greu. Asta in comparatie cu benzina. Nu neg ca e fun to drive un diesel 3.0 de peste 300 cai, dar nu poti compara cu versiunile pe benzina. Nu iti face atat de multe griji la consum, nu e de speriat nici la actualele de 3.0 benzina.

Edited by AFk^
  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Cu benzinaru si de nu te omoara consumul cred ca te omoara piatza actuala la modul ca va fi greu de revandut majoritatea cautand D, desi vazusem un topic cum ca diesel-ul va fi scos usor usor de pe piatza si ca tot mai multe marci incurajaza lumea sa cumpere benzina...

Ma intreb daca chiar se va ajunge la retragerea diesel-urilor si cat timp le va lua..

Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de greutate din punctul meu de vedere si-a spus cuvantul. Intradevar nu poti sa compari niciodata un 340i cu un 335d, acum depinde daca esti fan benzina sau diesel. Oricum, foarte frumoasa comparatia si foarte bun filmuletul.

 

Ca tot se vorbea mai sus, e greu sa scoti diesel de pe piata mai ales generatiile noi. Mereu o sa se vanda mai repede un diesel mai ales in Romania.

 

@AFk^ daca nici un 35d/40d mai ales generatia asta nu e destul de spotriv si nu ai reprize bune pe acceleratie atunci nu stiu ce sa mai zic...pe mine personal m-a impresionat si un X4 40d pe care l-am avut in teste, sa nu mai zic de F10 M550d....

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ckh voiam sa accentuez ca daca vrea sportivitate sa ia benzina, n-am zis ca nu e fun to drive 3.5d/4.0d, dar nu e ca benzina, oricat cuplu ar avea.

 

Spun asta pentru ca am condus si v8 4.2l benzina si 640d, ce e drept v8-ul era de la concurenta, audi, si nu se compara de niciun fel la sportivitate cu ce ofera diesel.

 

Oarecum regret ca nu am luat benzina pe e90, chiar daca ma incanta cuplu si reprizele bune pe acceleratie la diesel.

 

Si tocmai d'asta ii spun, sa nu renunte la benzina pentru 3-4l/100km in plus, fata de diesel. Nu e ceva de speriat la 20k km pe an.

 

@royalul, e90 ce are? De ce nu ar impresiona la ~300 cai si 620nm?

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Va duceti mereu prea departe pe subiecte de genu.

 

Cine a spus ca se duce omu asta cu masina pe circuit? Sportivitate inseamna si cat de repede face 0-100 pentru o depasire sau pentru acceleratii scurte pentru ca pur si simplu iti place sau esti pe autostrada, de unde pana unde sportivitate este doar pe circuit? Cati dintre voi va duceti masinile pe circuit? Aici chiar nu am inteles.

 

Nu cred ca se pune problema de spotrivitate la un 35d/40d, mai ales cu echipare sport pe suspensie, cutia face fata si schimba exceptional. Intr-un cuvant, din punctul meu de vedere chiar este o masina sportiva, nu confundati termenul de sportivitate cu ceva gandit si pregatit pentru circuit sau vreun supercar.

 

Cand vb de sportivitate, tinuta de drum in viraje este la fel de importanta ca acceleratia. 640d este o masina stabila si confortabila insa nu are nicio treaba cu sportivitatea.

 

Multumesc colegilor ce au raspuns, urmeaza sa fac testdrive cu ambele masini 640D M/ 435D M apoi voi lua o hotarare.

Porsche Macan e o masina superba insa are tinuta la sol mult prea mare pentru gustul meu si un pret prea mare pt bugetul meu :)

M3-ul e o masina pe care mi-o doresc f mult, asi putea sa o cumpar insa cu sacrificii mari si ma va omora la consum ( fac minim 22K km pe an) si probabil va fi pre rigida si zgomotoasa pt copil.

 

Un 640d dotat si cu km putini costa aprox. 50k euro, diferenta de consum, adica 5-6L in plus nu cred ca ar trebui sa te sperie.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.