Jump to content

F11 din 2014, volan pe partea gresita :)


Catamblin

Recommended Posts

Salutare, sunt nou pe forum si tot nou in ale bmw-urilor la modul ca pana acum am avut doar alte marci de masini. Locuiesc in Marea Britanie de ceva timp si la inceput parea un vis greu de indeplnit sa am o masina aici, nu neaparat din cauza pretului masini dar din cauza asigurari (2500-3000 de lire pe an), nu aveam loc de parcare si pur si simplu nu aveam unde sa tin masina, amenzile care aveam impresia ca o sa imi vina minim 3-4 pe saptamana inmultit cu 70 de lire... Timpul a trecut, am condus cativa ani masini de la firmele unde lucram fara nici un incident, fara vreo amenda de viteza sau puncte pe permis, am facut No claim Bonus.

Acum am platit 1300 de lire asigurarea pe un an, un pret nu foarte mic din cateva motive: locuiesc foarte aproape de centrul Londrei, am adaugat-o pe prietena mea al doilea sofer si are doar 24 de ani, nu am un garaj sa tin masina peste noapte=> riscul de a fi furata masina este foarte mare... etc etc

Toti prieteni mei de aici aveau deja modelul asta, F10 (nu f11 cum mi-am luat eu pana la urma), toti laudau masina. Initial am vrut sa imi iau un Audi a6 pentru ca deja eram al 10-lea cred din grup care isi lua bmw DAR cand am ajuns la dealer si am vazut-o am stiut ca o cumpar. Am luat-o de la un dealer imens, cred ca are peste 10000 de masini la vanzare, toate grupate pe marci, in caldiri acoperite, un oras intreg de unde iti aleageai masina, kilometri/mile reali garantat 100%. Masinile au un pret un pic mai mare decat la alti dar ei chiar stiu sa vanda masini.

Despre masina: motorul 2.0 diesel, biturbo, 150000 de km, este din 2014, padle shift (nu le-am folosit prea mult inca), oglinzi rabatabile electric (jurasem ca nu imi cumpar masina fara optiunea asta), portbagajul electric din buton, auto start-stop (o sa dureze un timp sa ma obijnuiesc cu linistea de la semafor cand se opreste motorul), bixenon (din pacate nu e adaptiv), in rest dotarile clasice: scaune din piele cu incalzire. Am platit 800 de lire pentru o garantie de 3 ani fara limita de km de la o companie separata autorizata bmw, imi acopera orice defectiune bineinteles exceptie fiind consumabilele. Am ramas uimit de consum, 7 litri/100km in aglomeratie dar mers decent in eco pro, 5% inafara la viteza medie de 120 km pe ora. Ce imi lipseste: NAVI mare si camera masalier dar o sa le montez peste ceva timp, trapa mi-ar fi placut dar asta e. Pretul masinii a fost 11500 de lire, un pret ok fata de altele exact ca ea dar cu 250 000 de km si foarte neingrijite.

post-86921-0-18005000-1516532941_thumb.jpg

post-86921-0-83754800-1516533012_thumb.jpg

post-86921-0-72593400-1516533131_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S-o folosesti sanatos!

Ala care-si spala bolidul in fata blocului este roman, asa-i?rolleyes.gif

Da, este prietenul meu :)))))))). Seria 4 ala este dat de asigurare ca masina inlocuitoare pana primeste banii pe f10-le lui care a fost paguba totala.

 

Sa o stapanesti sanatos,

Ai idee daca diatributia esti acoperita de garantie ?

Sau e trecuta tot la consumabil ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Daca schimbi distributia la timp dar sa rupt din cine stie ce motiv garantia acopera reparatia, la fel si cu uleiul de motor, trebuie schimbat la timp pentru a fi valabila garantia. Eu oricum schimburile si serviceul le voi face la timp, masina are istoric full service doar la Bmw. Eu nu imi voi permite sa merg tot la bmw dar voi merge la service-uri autorizate bmw. Am uitat sa precizez mai sus, garantia asta imi ofera asistenta oriunde in lume in caz de defectiune a masini (nu accident, aici deja intra asigurarea, nu garantia), adica vin si iau masina cu o platforma, o duc in service iar mie imi ofera transport pana la cel mai apropiat hotel.

 

Cu xenonul cum te descurci noaptea cu asfalt umed?

Foarte bine, chiar sunt multumit. Trebuie sa schimb becurile, sunt cam "consumate", se aprind albastru dar dupa 1 minut prind culoarea aia galbena.

Link to comment
Share on other sites

Culoarea aia galbena de care spui inseamna ca inca mai sunt bune. Cand unul dintre becuri e dus se va face mov. Daca spui ca vezi bine nu testresa inca sa le schimbi.

Sa o stapanesti sanatos!

Ms, asta a fost prima parere pe care am avut-o, ca becurile sunt pe duca dar se pare ca am becuri de 10000k iar culoarea este normala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.