Jump to content

Intrebare despre sticle far e39


fanatycme

Recommended Posts

Salut!

Am un e39 din 2003. Am farurile matuite si ma gandeam sa schimb doar sticla farurilor. M-am informat despre polish faruri si sincer nu ma prea incanta. Am gasit aceste sticle de far pt. e39 pe emag: https://www.emag.ro/sticle-far-bmw-seria-5-e39-facelift-2000-2003-hgbme39/pd/DJBXZNBBM/ si vroiam sa va intreb daca voi schimba cu aceste sticle, semnalizatorul va devenii alb? Eu am cu portocaliu si as vrea sa ramana asa... M-am uitat din exterior la farurile mele, si ar parea sa fie o sticla portocalie pt. semnalizxator sub sticla de la far, dar nu sunt sigur. Ce credeti?

post-75070-0-96513300-1517010237_thumb.jpg

Edited by fanatycme
Link to comment
Share on other sites

Poti pune bec portocaliu la semnalizare. Clar sticla aia de la emag e alba.

Dar de ce nu faci polish+folie la un atelier specializat?

Costa cam 100 de lei.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nu gasesc in Constanta un service profesional de asa aceva, doar in Bucuresti...

Edited by fanatycme
Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci polish si apoi sa pui o folie transparenta de calitate - nu se vor mai matui . Nici sticla(plastic de fapt) nu e chiar usor de schimbat si mai ales de ermetizat farul apoi . Eu am schimbat sticla la E39 , dar la E60 am preferat varianta cu folia - e dret ca la E60 se scoate mult mai greu sticla.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci polish si apoi sa pui o folie transparenta de calitate - nu se vor mai matui . Nici sticla(plastic de fapt) nu e chiar usor de schimbat si mai ales de ermetizat farul apoi . Eu am schimbat sticla la E39 , dar la E60 am preferat varianta cu folia - e dret ca la E60 se scoate mult mai greu sticla.

Nu cade folia aia cand o duc la spalat, stiti si voi cum da baietii aia cu vapul...

Link to comment
Share on other sites

Nu cade folia aia cand o duc la spalat, stiti si voi cum da baietii aia cu vapul...

 

Nu , folia aia e de genul care se pune incalzita cu aparat cu aer cald , asa cum se procedeaza si la infolierea caroseriei . marginile vin peste marginile farului . se face una cu plasticul farului .

Link to comment
Share on other sites

Nu , folia aia e de genul care se pune incalzita cu aparat cu aer cald , asa cum se procedeaza si la infolierea caroseriei . marginile vin peste marginile farului . se face una cu plasticul farului .

Daca as gasii in Constanta si sa-mi dea si garantie macar 2 ani, atunci as incerca. Creca o sa dau cateva telefoane sa vad daca ofera si garanti. Multumesc de sfat.

Link to comment
Share on other sites

Nu , folia aia e de genul care se pune incalzita cu aparat cu aer cald , asa cum se procedeaza si la infolierea caroseriei . marginile vin peste marginile farului . se face una cu plasticul farului .

Daca as gasii in Constanta si sa-mi dea si garantie macar 2 ani, atunci as incerca. Creca o sa dau cateva telefoane sa vad daca ofera si garanti. Multumesc de sfat.

 

Ce parere ai despre ceara? Am auzit ca unii "baieti" dau polish si dupa ceara, sau nu stiu ce fel de solutie speciala sa protejeze farurile de razele UV?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.