Jump to content

Diagnoza Bmw e60 Germania


bmwantony13

Recommended Posts

Prima data sterge erorile si fa test din nou . Ai niste chestii ciudate acolo - 3 erori in modulul de lumini inregistrate la 524 mii km. Restul erorilor apar la 247-250 mii km . A fost modulul de lumini schimbat cu unul second ?

Oricum , incepe cu erorile de pe ultima pagina - debitmetru, sensor inteligent baterie , micro-power-modul . Mai ai sensor recirculare la clima , sensor aburire parbriz , ceva pe la scaune , pe la DSC etc .

Oricum au fost probleme cu bateria si erorile trebuiesc sterse si refacuta diagnoza.

Link to comment
Share on other sites

De la baterie cu senzorul intelligent si micro-power-modul . Stabileste daca sunt intr-adevar defecte . Ti-am spus sa stergi erorile deocamdata si sa faci diagnoza din nou . Cei de la BMW nu ti-au spus ce ai de facut ?

Normal trebuia sa se duca pe fiecare eroare si sa-ti spuna ce e defect sau de facut .

Cum crezi ca o sa rezolvi 22 de erori aici pe forum punand intrebari ? Daca aveai 1,2,3 si te mai pricepeai putin , mergea .

Cred ca trebuie sa mergi la un service care face BMW . Si scoate chinezariile alea de becuri inainte de a face diagnoza din nou.

Link to comment
Share on other sites

micro power modul ... e in acelasi loc unde e si modulul PDC acela l-am schimbat recent... probabil e si asta dus...

ce face mai exact modulul acesta ?

cum imi dau seama ca e defect?

mi-au spus in mare 4=5 erori ...dar m au sfatuit sa le fac in ro ca aici ajung la mii de euro

Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

La erori la MPM zice kleme 30 - adica alimentarea cu curent de la baterie - totusi eroarea nu e prezenta acum. De aia iti spun - sterge erorile si vezi ce ramane real - alea sunt adunate de mai mult timp - apar si de la baterie slaba, schimbata , module deconectate etc . Chiar nu vrei sa intelegi ca nu asa se repara o masina ?
Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa o repar ...dar aici totul e prin programare ... si nu e asa usor sa ajungi ca in ro la service si pune cablul si face diagnoza in 5 min ... de aceea as fi vrut sa repar/cumpar ce se poate ...si sa merg iar la service, el mi a spus ca a sters niste erori si ca unele nu se pot sterge... Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

Ai mai multe probleme...IBS e mort si trebuie inlocuit: ti recomand modelul nou chiar daca o sa dai o gramada de bani pe cablurile adaptoare (daca e modelul nou de IBS oti sa folosesti SH fara probleme), MPM e pe moarte dar o sa mai duca ceva, defectul e in stadiu incipient, SIM-SGM in schimb e mort, in cel mai bun caz merge reprogramat...din experienta iti spun ca e foarte posibil sa trebuiasca inlocuit, de asemenea senzorul pasager e mort: se poate inlocui sau se poate coda fara

 

PS erorile cu 524280 km sunt bug (din punct de vedere al km la care au fost inregistrate)...e de cand lumea bug-ul asta

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

IBS vine cu borna de minus, MPM ar fi bine pt viitor, SIM SGM in schimb...cat mai rapid...poti pune SH dar sa fie ok, cam pica...SIM SGM trebuie reprogramat, recodat, reinitializat system time...abia dupa asta vezi daca e bun

 

ps cel pus de tine e model nou

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

i-am contactat pe cei de la leebmann 24 ca sa imi confirme de MPM daca se potriveste pt masina mea astept raspuns,

pentru SGMSIG la fel i-am contactat pentru reparatie.

pentru senzorul pasager defect e ok sa fac asta cu produsul asta?

https://www.ebay.co.uk/itm/Bypass-For-BMW-5-Series-E60-Passenger-Seat-Occupancy-Mat-Airbag-Sensor-Emulator-/161357843343?_trksid=p5731.m3795#vi-ilComp

cablul IBS poate fi si plusul asa tin minte ca mi-a zis de plus ca ar fi probleme nu minusul.

care din lista asta ar fi potrivit?

https://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=IBS+bmw&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R3.TR3.TRC0.A0.H0.XIBS+bmw+.TRS0&_nkw=ibs+sensor+bmw&_sacat=0

 

sau aici ?

https://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=ibs+sensor+bmw&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xibs+sensor+bmw+e60.TRS0&_nkw=ibs+sensor+bmw+e60&_sacat=0

 

 

 

ce diagnoza imi recomandati din lista asta?

 

https://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=65776975686&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H1.Xbmw+diagnose+.TRS0&_nkw=bmw+diagnose+&_sacat=0

 

Va multumesc mult

Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.