Jump to content

CC ID 212


Recommended Posts

Este permanenta eroarea sau apare pentru 2-3 secunde si dupa dispare ? O atentionare legata de presiunea uleiului este foarte importanta ...

 

PS: Despre ce motor este vorba ?

Apare cand merg cu ea dar nu intotdeauna doar la drumuri lungi si nu dispare, doar daca o las 10 minute oprita. Motorul este N43B20.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Tocmai ieri m-am lovit si eu de eroarea: presiune ulei in motor scazuta. Momentan masina este in service. O problema am depistat-o aseara si anume geometria la turbina era blocata.

 

Revin cu feedback in zilele urmatoare in functie de status. In plus, mie la turatie mare sau la urcat in rampa fara sa accelerez tare (adica atunci cand o tin in limita de a schimba treapta inferioara), imi taie puterea motorului.

 

Eu am vestita motorizare N47T (de curand: distributie schimbata, intercooler schimbat, turbina reconditionata (defectuos se pare si am refacut-o aseara pe garantie), filtru particule anulat + soft).

 

Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cati km are masina si ce ulei folosesti ? Eu nu prea as mai merge cu masina , sa nu ai presiune suficenta nu este ok pentru motor.

Salut masina are motorul refacut. Nu m-am lovit de problema pana cand am schimbat uleiul de la Castrol 5W30 am trecut la Motul 5W30.
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Tocmai ieri m-am lovit si eu de eroarea: presiune ulei in motor scazuta. Momentan masina este in service. O problema am depistat-o aseara si anume geometria la turbina era blocata.

 

Revin cu feedback in zilele urmatoare in functie de status. In plus, mie la turatie mare sau la urcat in rampa fara sa accelerez tare (adica atunci cand o tin in limita de a schimba treapta inferioara), imi taie puterea motorului.

 

Eu am vestita motorizare N47T (de curand: distributie schimbata, intercooler schimbat, turbina reconditionata (defectuos se pare si am refacut-o aseara pe garantie), filtru particule anulat + soft).

 

Bafta!

Salut! Nu am turbina am modelul E92 320i cu si mai vestita motorizare N43B20. Eu de mers am mers cu ea 5k km de cand am schimbat uleiul, stiu ca am fost inconstient. Ma gandesc ca e senzorul/uleiul/filtrul.

 

Motul = ulei de kkt.

Da mi s-a spus ca am gresit ca am trecut pe Motul. Edited by chrisngr
Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu am turbina am modelul E92 320i cu si mai vestita motorizare N43B20. Eu de mers am mers cu ea 5k km de cand am schimbat uleiul, stiu ca am fost inconstient. Ma gandesc ca e senzorul/uleiul/filtrul.

 

Da mi s-a spus ca am gresit ca am trecut pe Motul.

 

la mine a fost stricat senzorul de la presiune ulei,oricum e bine sa verifici presiunea uleiului cu un manometru,motorul asta mai are o electrovalva care se mai defecteaza,eu ulei pun castrol professional 0w30.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.