Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

DEST: lasa frana de mana, si da-i si tu macar a 3-a prin oras..

 

Tare, super sfat!

 

Eu ii mai dau si a 4-a cateodata.

Tu nu poti sa-i dai nici macar a 3-a?

Nu cred ca ar trebui sa te sperii Cruze-ul lui tata cu motor de 1.6 a luat cam 15% pe primii 1000KM

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca am mintit undeva legat de consum.

 

525d-u e39 manual, extraurban, adica , cluj - budapesta - retur, sau cluj - viena retur, aveam un consum de 6,5 la vieze de aprox 140-160 km/h, cand ma grabeam si cu roti de 18" am avut consum maxim de 7,5...

Unde mergeai tu cu 160 km/h in Austria ?

Nu stiu ce cati mint, dar sunt convins ca multi dau consumul minim scos in conditii extrem de rare si nerelevante. Si eu pot sa scot 8 si foarte putin sub 8 extra-urman cu 525i, dar asta nu inseamna ca am un consum de 8% tot timpul. De fapt s-a intamplat doar odata. De fapt media mea per total se invarte in jur de 10%, cu mici variatii. Fac putini km urbani, poate 15% din ei. Cand e foarte frig sare la 12 si chiar mai mult, si e si mai aglomerat atunci de regula... Daca e frig si am drum lung, atunci frigul nu mai e un factor importanta si tot 10 ia.

Am avut 525TDS si nu am avut sub 8 % afara aproape niciodata. Probabil ca puteam scoate si mai putin dar la stilul meu de mers si drumurile care le faceam ala era consumul..Nu mergeam nici foarte tare cu el ca nu era in stare asa buna...

Link to comment
Share on other sites

Asta ziceam si eu .Multi declara consumuri care le-au obtinut o singura data in nu stiu ce conditii ideale si nu consumurile de zi cu zi .Sincer ce rost are sa declari un consum exterior in care ai mers cu 90 la ora in viteza a cincea de te intreceau si trabanturile ,si nu un consum normal in conditii de mers normale...

 

Si totusi eu cu consumul meu nu pot sa cred ca o masina identica ca a mea consuma 9 % in oras .Unul dintre noi vorbeste vorbe...

 

cred ca poti sa stai linistit... cam asta e consumul la motorele mai vechi, si frumos e sa te bucuri de el!

 

 

Tu ce consum ai la compact acuma iarna ?

Link to comment
Share on other sites

90 in 5-a nu e normal?Care e viteza cu care ar trebui mers in a 5-a dupa parerea ta?

Eu de multe ori cand sunt plictisit si am drumuri in afara orasului o pun pe pilot la 90-100.

 

Pai depinde ce vrei sa faci .Daca esti in depasire la 90 esti cu a 3 a , daca mergi normal esti cu a 4 .Da de obicei ma cam feresc de viteza aia ,prefer sa merg cu 110.

Link to comment
Share on other sites

Asta ziceam si eu .Multi declara consumuri care le-au obtinut o singura data in nu stiu ce conditii ideale si nu consumurile de zi cu zi .Sincer ce rost are sa declari un consum exterior in care ai mers cu 90 la ora in viteza a cincea de te intreceau si trabanturile ,si nu un consum normal in conditii de mers normale...

 

Si totusi eu cu consumul meu nu pot sa cred ca o masina identica ca a mea consuma 9 % in oras .Unul dintre noi vorbeste vorbe...

 

cred ca poti sa stai linistit... cam asta e consumul la motorele mai vechi, si frumos e sa te bucuri de el!

 

 

Tu ce consum ai la compact acuma iarna ?

 

MAI PUTIN DE 12-13% NICIGAND.... SI DE CAND CU FRIGUL ASTA MAI MULT- NU I-AM FACUT CONSUMUL DAR SCADE REPEJOR ACUL ALA DE LA REZERVOR... :)

Link to comment
Share on other sites

Tu ce consum ai la compact acuma iarna ?

 

MAI PUTIN DE 12-13% NICIGAND.... SI DE CAND CU FRIGUL ASTA MAI MULT- NU I-AM FACUT CONSUMUL DAR SCADE REPEJOR ACUL ALA DE LA REZERVOR... :)

 

 

Pai la mine cred ca mai mananca 1 l jantele pe 16 si cauciucurile de 215/55 care is oleaca mai mari decat ar trebui sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca unii sunteti rai !!! Cum sa nu existe consum de 8% la o masina de 1700kg la 160km/h ???

 

Eu am auzit si de 2,3 % intr-o curba sau chiar 3,2 % intr-o parcare. Cineva a scos 4% cand baga masina cu spatele in garaj !!! Deci...se poate !!!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare mare consumul la 316, nu zic ca nu e asa dar mi se pare mare.

Am un prieten care o rupe in 3 masina, tot timpul e pe fuga si ii consuma 17-18 gaz la un e36 320i vanos.

Consum observat de mine, nu spus de el.

 

Mai e un aspect: tineti cont de unde alimentati, benzinaria propriu-zisa, nu firma. unele fura...mai mult ca altele :)

Link to comment
Share on other sites

Ziceam undeva pe topicul asta ca eu nu am observat sa imi consume masina mai mult iarna ca si vara. :)

Adevarul e ca asa a fost...insa temperatura minima era in jur de - 2, -3 grade.

Acum de cand a dat putin de ger si pe la Oradea, adica -12 , - 13 noaptea si vreo - 7 , -8 ziua, recunosc ca mi-a mai crescut si mie putin consumul. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.