Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Adica ai facut plinul si dupa exact 500km ai reumplut exact pana la acelasi reper cu exact 40L ? hm... cat de exact a coincis totul !!!

 

500km....40L => 8.0%

485km...41,8L => 8.6%

493km...40.6L => 8.2%

...intelegi ce vreau sa ZIC ? :twoup:

 

deci, am mai avut 26 de km pe BC, am dat restart la consum si trip la km. Apoi am bagat 40 de litri de combustibil si am mers 500 de km pana cand am avut iar 26 de km pe bord.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam eu...

Consumul afisat pe BC si acea predictie este influentata de n+1 factori. Mai sunt 20 de minute pana la Real vs Milan si nu e timp :twoup:

Consumul masinii tale e cel facut la pompa. Singurul adevarat. Trebuie refacut de mai multe ori si dupa cati mai multi km parcursi.

 

Retine ca nu m-am referit la consum ci la modul prin care a rezultat.

D.p.m.d.v. ai un condus sportiv si nu te intereseaza cat consuma masina ta :) NU ?

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam eu...

Consumul afisat pe BC si acea predictie este influentata de n+1 factori. Mai sunt 20 de minute pana la Real vs Milan si nu e timp :twoup:

Consumul masinii tale e cel facut la pompa. Singurul adevarat. Trebuie refacut de mai multe ori si dupa cati mai multi km parcursi.

 

Retine ca nu m-am referit la consum ci la modul prin care a rezultat.

D.p.m.d.v. ai un condus sportiv si nu te intereseaza cat consuma masina ta :) NU ?

 

Am mers combinat, si normal si sportiv uneori... eu sunt multumit de consum avand in vedere ca vad o gramada care au consumuri de vis pe aici :twoup: Si da, ma intereseaza cat consuma, de asta am si facut consumul real la pompa.

Link to comment
Share on other sites

Era o coborare de peste 2000m. Am accelerat sus si apoi am lasat in tr. a 5-a. Cred ca as scoate si 1% daca as pune pe N.

Asa ceva...! :twoup:

Am fost sa cumpar un 528i din 1997 pentru un prieten. Avea consumul mediu undeva pe la 7.2 sau 7.3. Atat ne-a aburit ca am vrut sa il bat. Credea ca daca suntem din Timisoara si locuim in Spania...nu am vazut decat Dacia 1300 la noi in tara. NU STIU cat s-a chinuit sa aiba consumul ala pe BC !!! =))

Link to comment
Share on other sites

Era o coborare de peste 2000m. Am accelerat sus si apoi am lasat in tr. a 5-a. Cred ca as scoate si 1% daca as pune pe N.

Asa ceva...! :twoup:

Am fost sa cumpar un 528i din 1997 pentru un prieten. Avea consumul mediu undeva pe la 7.2 sau 7.3. Atat ne-a aburit ca am vrut sa il bat. Credea ca daca suntem din Timisoara si locuim in Spania...nu am vazut decat Dacia 1300 la noi in tara. NU STIU cat s-a chinuit sa aiba consumul ala pe BC !!! =))

 

528i cu consumul ala... e bun ce sa zic :))

Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un Mistubishi Lancer 1.9 DI D (140 CP) si consuma tot 6.7-6.8 in BUC si cam 5 afara! Cand e mai aglomerat in Buc si merg numai in coloane ia 8-8.5! Deci e posibil...

Consumul asta este cel afisat de BC ori este cel pe care il constati la pompa? De regula, consumul afisat de BC este ceva mai mic decat cel real... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Probabil vreo 3-3,5... :)

 

eXagerezi !!! afar consuma cat o drujba Husqvarna la relanti !

:twoup:

 

e46 320d nFL 136 cp, consum la pompa 6.6 in oras, mers normal aprox. 60 , cateva demaraje.

 

Cand BMW spune/scrie despre consumul tau ca este cel putin de 7.7% in oras [date oficiale. consum realizat in conditii ideale]...tu ne iei de prosti ? Sau vrei sa vinzi masina unuia care are scooter si ii consuma mai mult ???

 

Ca ai scos 6.6% pe 100km...este egal cu 0. Sigur ai reumplut mai putin cu 200ml si deja consumul a urcat la aproape 8%

Link to comment
Share on other sites

e46 320d nFL 136 cp, consum la pompa 6.6 in oras, mers normal aprox. 60 , cateva demaraje.

 

minte in alta parte, nu aici... :twoup:

Aoleu, stai asa ca eu acum am vazut ca el a spus ca are consum de 6,6 in oras la pompa! :twoup: Pfffff!Probabil ca are consumul ala cand sta la relanti... :)

Link to comment
Share on other sites

E46 320d-2004 cutie automata 150CP

Am facut tot transfagarasanul intr-un traseu de 1800 km. Calculand motorina pe nr de km parcursi am iesit la un consum de 5,7-5,9 100/km.

Intorcandu-ma la Ct din Buc pe autostrada am incercat pilotul automat. Am dat recalculate in mers dupa stabilirea vitezei pt a stabiliza consumul real:

-la 130 km/pilot automat consum 4,5 100km

-la 113 km/__,,__ consum de 3,7/100.

Nu imi venea sa cred si am facut filmari cu tel.

Per total sunt extrem de multumit. Motorina fol 90% de la OMV si rareori de la Rompetrol.

 

si probabil daca mergi cu 90km/h iti ia 3%,mai putin ca un 1.4tdi in 3 cilindri

 

te minte frumosc BC-ul

 

e46 320d nFL 136 cp, consum la pompa 6.6 in oras, mers normal aprox. 60 , cateva demaraje.

 

daca stai intr-un oras mic,care seamana mai mult a comuna decat a oras,e f normal,daca vb de un oras mare este posibil doar nopatea

 

 

nu stiu de ceunora le place sa arunce tot felul de pastile

 

cum ar fi sa zic ca x6 4.0d 306cp consuma 9% in oras,cand de fpat ac consum se obtine doar dupa ora 22:00

cum ar fi sa zic ca am scos 3,3 sau 3,1% cu 320d ex.urban,dar drumul era la vale,de la azuga si pana la ploiesti; 4,8% urban cand de fapt ac consum l-am obtinut la 3:00am,am prins verde de la piata alba iulia si pana la unirii

Link to comment
Share on other sites

sunt din targoviste, e un oras mic, dar nu e comuna, e oras.

@jacobs nu va iau de prost si nici nu vreau sa-mi vand masina, nici nu am in cap sa o vand prea curand, asa ca daca am postat ceva am postat ca o idee nu ca sa te iau pe tine de prost, daca vrei sa ma crezi bine daca nu nu am cum sa te oblig eu sa ma crezi ca masina mea consuma 6.6 sau 100

Link to comment
Share on other sites

Pai este imposibil ce spui tu !

Ti-am scris mai sus care este consumul minim declarat de BMW pentru modelul tau.

Poate ne spui cum ti-a iesit 6,6% in oras ! Pe un bulevard de 3km din oras la ora 02:33 ?

 

L.E....de fapt NU ma intereseaza stilul tau de condus ! Dar e jenant sa arunce biciclistul cu sapca dupa tine ca mergi prea incet !

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Ce consumuri citesc pe aici :twoup:))

 

Si eu tot 320d 136cp am iar, consumul cu jante de 17 e cam 10% oras si 7.5% afara. Ce-i drept imi plac demarajele...dar, si sa-ti iei bmw ca apoi sa mergi precum o bunicuta...

Edited by Goccio
Link to comment
Share on other sites

Ce consumuri citesc pe aici :)))

 

Si eu tot 320d 136cp am iar, consumul cu jante de 17 e cam 10% oras si 7.5% afara. Ce-i drept imi plac demarajele...dar, si sa-ti iei bmw ca apoi sa mergi precum o bunicuta...

 

Si eu cam asa am consumul, cam 10% in oras cu 320d 150cp an 2004... ideea e ca merg cu ea cand e motorul rece si fac drumuri scurte... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.