Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Nu,la pompa inca nu am testat consumul.Totusi cand ajung in tara vreau sa schimb toate filtrele si tot ce tine de consumabile.si ii voi face atunci un consum.Se poate sa nu imi arate bine computerul de bord?Am vazut tot in acest topic doua persoane care spuneau ca nu le arata bine...
Link to comment
Share on other sites

Ceva nu e in regula acolo. Eu am ditamai barca de aproape 2 tone (give or take) cu 3000cc, benzina si cel mai aiurea configuratie V8. Ca fapt divers pe pilot automat la 120km/h am 9.5. Ceva nu e ok acolo si banuiesc ca nu arata cum trebuie la tine.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da, o recalibrare cred ca ar fi oricum utila.

Oare se poate face manual din bord sau doar cu interfata ?

Poate are cineva un link ...

 

In orice caz, tocmai am facut plinul si mi-a iesit un consum la pompa de 9,6/100km (70% oras, 30% afara).

Poate si pentru ca s-a incalzit vremea si am mers eu cu talpa mai subtire ...

Link to comment
Share on other sites

De 2 saptamani sunt in Germania ... mi se pare cam mare consumul..Adica pe computerul de bord imi arata 10 % .Mentionez ca doar pe autostrada am mers cu ea,deci asta fiind un consum extern

Daca mergi cu 180 pe autostrada, e normal consumul si n-are nici o treaba cu un parcurs extraurban moderat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

318 d E91 143 c.p - Cluj - Bruxelles - 6.2. pe autostrazi, mers peste tot unde s-a putut 150 - 160. Germania - 170 - 180. Belgia - 130. putin si orase, Bruxelles si Viena 2 zile.

o perioada am avut media 7,5 oras cu ext. cam 50 / 50.

ultimii 4000 km 6,5 cu clima ( mai mult exterior prin tara ), dar mentionez ca am trecut de la jante 16 cu anv.205, la 17 cu 255 spate 225 fata.

am scos dej - oradea 5,2, mers maxim treapta 4, deoarece era zapada pe drum. deci se poate si consum minim dar eu ador sa conduc, asa ca nu o sa im chinui viata doar pentru a scoate consum.

atentie : filtru de particule plin duce la consum mare.

eu cand am luat-o, nu scadea media sub 8. aveam filtrul "dupsit"

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

316i e46 sedan 1.9 benzina m43, traseu Bucuresti - Ploiesti (Dn1) - Cheia - Brasov - Ploiesti - Bucuresti (autostrada), mers in limite legale adica 70 localitati, 90-100 pe dn si 110-120 pe autostrada consum pe bord 5.7. Mers la plimbare fara depasiri in forta si etc. Nu stiu acum cat de real este acest 5.7, la drum lung nu i-am facut consumul la pompa in oras l-am facut de mai multe ori si real este cu 1-1.2L mai mare decat ce afiseaza calculatorul.

In bucuresti consum real intre 9 si 13 in functie de aglomeratie, trasee etc. In bucuresti se pot scoate consumuri f bune daca mergi mult pe trasee libere. fiind orasul mare ai destule portiuni unde poti merge cu 60-70km/h cu a5a si te ajuta mult la consumul total.

Link to comment
Share on other sites

te ajut eu cu matematica...cam 9 ti consumul...cam acelasi lucru il patesc si eu cu al meu 320d din 2004.consum aratat de computer 4,6 iar cel real 7..asai la marcile premium.una e reclama si alta realitatea

matematicaca matematica ca te-ai cacat in ea de gramatica.

 

http://cdn.monsterfail.com/monsterfail.com/wp-content/uploads/2012/02/20120222-baf8ffwqyj2tgre2f9epib6y6c.jpg

Link to comment
Share on other sites

florine 4444 cp , abia ai facut ochi pe aici si ai inceput sa dai meditatii la matematica ? Nu vreau sa te supar dar am impresia ca esti mare fan Fiat care ne fiind o marca premium nu-si minte clientii si afiseaza pe bord consumul real ! Te anunt eu ca la BMW diferenta de comsum dintre BC si consumul real este de maxim 1litru / km ! Edited by cristiansan7
Link to comment
Share on other sites

am scris aici doar ce-am constatat eu.tu degeaba ma anunti ca nu sunt diferente mai mari de 1 litru daca la mine nu-i asa.si pe aici mai vad si pe altii cu diferente mai mari de 1 l.fan fiat nu sunt dar pot spune ca imi place f mult alfa romeo...

 

Sunt oameni pe aici care chiar sunt pasionati de BMW , sunt unii care aduc E30 adica ( URSULET ) si le reconditioneaza de-ti vine sa te sui cu papuci de casa in ele ! Daca tu ti-ai luat o masina cu cateva probleme probabil ca ai probleme si cu BC , nu inseamna ca BMW este o marca care pacaleste clientii ! Si eu am cateva probleme la masina dar de abia astept sa le rezolv !

Link to comment
Share on other sites

318is

 

am bagat 100 ron benzina. cu 5.64 litru.

am facut in total 232km. am mers intentionat pana cand am simtit ca nu mai este sufiecienta benzina,.ptr ca nu-mi mai functioneaza corect o sonda, si eu mergand numai si numai in oras, ma orientam dupa km parcursi, la un consum de 10-11l% , dar acum am condus aprox 100km. in afara, si m-a indus in eroare, si am vrut sa scap de benzina din rezervor,. sa incep de la zero sa pot sa ma orientez. dupa kilometraj

 

deci pe 18litri am parcurs 232km. dintre care doar aprox 100km au fost parcursi pe un drum extraurban.

 

=> 7.7l% consum mixt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.