Jump to content

Vand BMW Seria 1 E87 123D 2011 Twin Turbo ~250CP


marianxb

Recommended Posts

@cavaliere Si cu asta chiar am incheiat, tine-o pe a ta. Am scris in postarea initiala urmatoarele: "E o masina deosebita, pentru cunoscatori si pasionati" - te-ai bagat in seama si atunci, ca orice "expert". Ei, fix de asta am scris, ca sa nu vina d-astia ca tine, si sa spuna ca pretul e prea mare.

 

Eu garantez pentru masina asta, stiu ce detin, n-am schimbat pe casco in 5 ani decat parbrizul, o data, am dat o groaza de bani pe ea (nu ca ar conta, dar puteam sa-mi iau F10 sau F30, ca tot romanul - din ala "smecher", 520d sau 320d, cu 150k km), dar mi-am luat un 123d destul de dotat, cu km putini, pentru ca m-a pasionat motorizarea si am vrut altceva. Asa ca hai scuteste-ma, mergi si comenteaza in alta parte, oricum vad din istoric ca doar la asta esti bun. Un adevarat luptator in spatele tastaturii...

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Usor ca pocneste vena. :)) Pentru cunoscatori si pasionati, cu asta chiar ca vinzi masina.

Este irelevant cat ai dat tu pe ea, insa in mod sigur a fost mai ieftina decat un e90 lci de aceeasi varsta cu aceleasi dotari cand au fost noi.

Eu nu ma lupt cu nimeni, doar ma amuz de asemenea topicuri si de naivitatea celor ca tine care se trezesc la realitate si incep sa planga.

Un e90 lci din 2011 cum e masina ta abia se vinde greu cu 8000 asa ca usor cu pianul, stii tu. Spor la vanzare!

Edited by cavaliere
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Esti doar un troll obosit. Vorbesti in necunostiinta de cauza, si singura ta farama de fericire consta in "amuzamentul de pe forumul BMW". Faci presupuneri care sunt peste puterea ta de intelegere. Te sfatuiesc sa nu mai fii sigur de unele fapte pe care le-ai citit pe net. Si mai lasa-ma cu e90 lci, n-ai inteles nici acum ca nu asta vand?
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ne-ai facut in toate felurile, inclusiv romanasi.... insa nu uita un lucru, cand o sa ai o problema cu masina ta "pentru cunoscatori si pasionati" o sa scrii smerit pe acest forum "ajutor" si acesti romanasi iti vor da sfaturi cum sa remediezi problema!

Degaba te aprinzi asa si arunci cu noroi, este punctul nostru de vedere privind pretul si piata, cum si tu ai un punct de vedere privind pretul.

Pretul corect este cel care ti l da piata, nu cel cu care vrei tu sa vinzi!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@cavaliere, nu ĂŽnțelege cum nu ĂŽnțelegeam nici eu acum ceva timp când ne contraziceam pe 2.0 vs 3.0. Ai avut dreptate atunci, ai dreptate și acum. Doar cu timpul o sĂŁ ĂŽși dea seama. Numai cĂŁ pe fiecare zi, pierde bani, probelam lui. Am prieteni care sunt la fel ca el, batman, atât cred cĂŁ meritĂŁ atât cer pe ea. Eu am vândut 2-3 mașini ĂŽntre timp, de acum 3 ani (și nu am pierdut mai nimic la ele), iar ei stau cu ele și acum la vânzare, poate picĂŁ vreun "pasionat/cunoscĂŁtor" sĂŁ le cumpere așa supa evaluate...

 

Probabil o sĂŁ creadĂŁ cĂŁ suntem niște cârnați invidioși pe mașina lui, și cĂŁ ne-am pus de acord sĂŁ ĂŽi tragem prețul ĂŽn jos. 😂

Edited by AFk^
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ne-ai facut in toate felurile, inclusiv romanasi.... insa nu uita un lucru, cand o sa ai o problema cu masina ta "pentru cunoscatori si pasionati" o sa scrii smerit pe acest forum "ajutor" si acesti romanasi iti vor da sfaturi cum sa remediezi problema!

Degaba te aprinzi asa si arunci cu noroi, este punctul nostru de vedere privind pretul si piata, cum si tu ai un punct de vedere privind pretul.

Pretul corect este cel care ti l da piata, nu cel cu care vrei tu sa vinzi!

 

Nici vorba, doar experti in toate (si un alt cuvant pentru asta e romanas, doar el se pricepe la toate, si treiarul e sfant). Eu nu pricep de ce trebuie sa va bagati intr-un topic de vanzare, care nu va priveste absolut deloc, in care nu am cerut nici macar un sfat. Da, e un forum, fiecare comenteaza ce doreste, cat timp e in limita bunului simt, dar la un topic de genul. Aici e "piata", aici postez ca sa vand, nu am nevoie de sfatul vostru de profesionisti in preturi. Stiu sa il verific si sa-mi fac o parere.

 

M-ati innebunit cu exemplele voastre. Eu vand 123d. Nu-mi pasa cat e 320d. Chiar nu-mi pasa. Cum eu am dat o anumita suma pe masina asta, la fel poate si altcineva sa dea suma ceruta de mine. N-am vazut decat sume aruncate de toti expertii, fara sa vad un link catre un alt 123d, care sa fie asemanator cu ce vand eu (an, dotari, km), la 7-8k.

 

Sunteti romanasi si pentru ca va pasa asa de tare de ceva ce nu va priveste absolut deloc. N-am cerut nici o opinie in acest topic. Nu ar trebui sa va intereseze cat timp il tin eu la vanzare. Nu pierd, stati linistiti. Intrebare: daca mi-as lua altceva, mai nou, nu as pierde si la masina aia, ba chiar mai mult? Vreau doar un pret corect. Nu sunteti singurii cititori ai forumului, nu sunteti target-ul meu. Un om care-si cauta BMW se uite si aici, si nici nu are cont.

 

Si cand am probleme cu masina mea "pentru cunoscatori si pasionati", merg la service. Nu sunt genul care "repara" masina pe forum, ca multi dintre voi. Poti vedea asta si din activitatea mea de pana in prezent.

 

PS: Oricum s-a dus naiba topicul de vanzare. Va multumesc pentru pareri. Va pricepeti si la altceva, gen taxe si impozite sau business development? Intreb pentru un prieten.

Edited by marianxb
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eh, uite cĂŁ eu sunt ĂŽn tagetul tĂŁu, chiar caut seria 1. Dar n-aș cumpĂŁra ĂŽn veci de la un vânzĂŁtor ca tine. Și nu e vorba de preț, am buget mai mare pentru mașinĂŁ decât ceri tu, dar pur și simplu mașina pe care o ai la vânzare nu meritĂŁ acel preț (e doar pĂŁrerea mea, așa am analizat eu piața - exact cum tu consideri cĂŁ meritĂŁ - așa consider și eu cĂŁ nu meritĂŁ - probabil motivele sunt diferite).

 

Și da, ne pricepem și la taxe/impozite și business development, chiar conduc câteva business-uri proprii și sunt mulți pe aici care sunt la fel ca mine.

 

PS: poți sĂŁ ceri cât vrei tu, ĂŽnsĂŁ oamenii aceia pe care ĂŽi aștepți sĂŁ cumpere, acei pasionați/pretențiosi, nu or sĂŁ cumpere la acel preț.

CĂŁ ai pus anunțul la plesnealĂŁ, dacĂŁ se vinde bine, dacĂŁ nu, nu, e altĂŁ treabĂŁ.

 

PPS: au mai fost ca tine pe forum, care au stat cu ele la vânzare 2-3 ani, deci vorbim din experiențĂŁ, nu din copaci. PânĂŁ și tu mai ai puțin și faci un an, iar de când ai pus-o la vânzare, ai scĂŁzut deja 2000€. Și o sĂŁ mai scazi, și tot așa. Nu ți-a impus nimeni un preț de vânzare, toți suntem de acord cĂŁ ceri cât vrei, dar ia ĂŽn calcul și piața, pentru cĂŁ, cum spuneau și colegii mai sus, nu e vreo raritate sau vreun M.

IarĂŁși, suntem conștienți de faptul cĂŁ devine frustrant sĂŁ dai pe o mașinĂŁ acum 3-4 ani €15-17k, ca acum sĂŁ te chinui sĂŁ o vinzi cu un preț mai ridicat, dar trebuie sĂŁ conștientizezi ca realitatea este alta, suntem ĂŽntr-o tarĂŁ cu o piațĂŁ auto defectĂŁ, ĂŽn care majoritatea vânzĂŁtorilor dau km ĂŽnapoi și toți cumpĂŁrĂŁtorii vor mașini ieftine și bune cu km puțini. E un paradox cu care trebuie sĂŁ te lupți.

Good luck with that!

Edited by AFk^
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eh, uite cĂŁ eu sunt ĂŽn tagetul tĂŁu, chiar caut seria 1. Dar n-aș cumpĂŁra ĂŽn veci de la un vânzĂŁtor ca tine. Și nu e vorba de preț, am buget mai mare pentru mașinĂŁ decât ceri tu, dar pur și simplu mașina pe care o ai la vânzare nu meritĂŁ acel preț (e doar pĂŁrerea mea, așa am analizat eu piața - exact cum tu consideri cĂŁ meritĂŁ - așa consider și eu cĂŁ nu meritĂŁ - probabil motivele sunt diferite).

 

Și da, ne pricepem și la taxe/impozite și business development, chiar conduc câteva business-uri proprii și sunt mulți pe aici care sunt la fel ca mine.

 

PS: poți sĂŁ ceri cât vrei tu, ĂŽnsĂŁ oamenii aceia pe care ĂŽi aștepți sĂŁ cumpere, acei pasionați/pretențiosi, nu or sĂŁ cumpere la acel preț.

CĂŁ ai pus anunțul la plesnealĂŁ, dacĂŁ se vinde bine, dacĂŁ nu, nu, e altĂŁ treabĂŁ.

 

PS: au mai fost ca tine pe forum, care au stat cu ele la vânzare 2-3 ani, deci vorbim din experiențĂŁ, nu din copaci. PânĂŁ și tu mai ai puțin și faci un an, iar de când ai pus-o la vânzare, ai scĂŁzut deja 2000€. Și o sĂŁ mai scazi, și tot așa. Nu ți-a impus nimeni un preț de vânzare, toți suntem de acord cĂŁ ceri cât vrei, dar ia ĂŽn calcul și piața, pentru cĂŁ, cum spuneau și colegii mai sus nu e vreo raritate sau vreun M.

 

Daca masina mea nu intra in calculele tale, treci peste. Fiecare are o parere, dar nici eu, si mai nimeni nu e interesat (cu exceptia a doi-trei experti) de comentarii de genul "nu face banii"/"8k iei pe ea maxim" etc. Ok? Din nou, in Germania dai 10k lejer pe o asemenea masina, daca eu cer intre 9 si 10k, unde e problema? Am scazut 2k intr-un an pentru ca atat consider ca e deprecierea reala. Nu pentru ca sunt disperat sa o vand. 8k o sa fie la anul pe vremea asta. Din nou trebuie sa ma repet, nu pierd nimic ca o mai tin; daca as vinde-o, m-as grabi sa dau 20k+ pe altceva, si atunci pierderea pe an ar fi si mai mare - strict dpdv economic.

 

PS: Ti-am gasit masina in buget, poti sa-mi multumesti mai tarziu.

 

Si mi se pare incredibil ca toti care comentati nu tineti deloc cont de faptul ca masina nu are decat 106k km... Si ca o comparati si va asteptati sa aiba acelasi pret cu masini de 200-250k km.

 

PS: Pretul unei asemenea masini in Germania, in 2014, era mult mai mare decat €15-17k.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pretul e ok acum din punctul meu de vedere, sigur e o masina de aproape 10 ani modelul nu prea se cauta si asta e adevarat dar km sunt putini dotarile sunt ok.Dar ca intotdeauna in Romania pretul conteaza asa ca as paria ca masina pusa de tine mai sus se va vinde repede .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, dar prefer sĂŁ iau modelul mai nou și km mai mulți. Nu sunt adeptul kilometrilor puțini pentru cĂŁ atunci când ĂŽmi cumpĂŁr o mașinĂŁ iau ĂŽn calcul și piața de revânzare.

Prefer sĂŁ pierd 500-1000€ ĂŽn 1-2 ani la devalorizare, decât sĂŁ plâng pe forum atunci când vreau sĂŁ o vând. Dar hei, ziceai cĂŁ te pricepi la business, nu cred cĂŁ are rost sĂŁ ĂŽți dau eu sfaturi despre faptul cĂŁ mașina e cea mai proasta investiție și cĂŁ dacĂŁ nu ĂŽți faci calculele cum trebuie, ĂŽți dĂŁ pe minus și te pomenești cĂŁ ai pierdut câteva mii bune pe an doar pentru cĂŁ a avut cu 50-100k km mai puțini. Mașina este o investiție atunci când prețul crește de la an la an, nu cum ĂŽți scade ție 2000€ pe an.

 

Ca e model mai rar da, dar asta nu ĂŽnseamnĂŁ neapĂŁrat cĂŁ ĂŽși și ține valoarea dacĂŁ nu e piațĂŁ. Nu e vina pieței cĂŁ ai dat 20k+ euro pe o mașinĂŁ mai rara, dar care nu are cumpĂŁrĂŁtori...

 

Ți-am explicat mai sus: ai dreptate, dar trebuie sĂŁ lupți contra sistemului ca sĂŁ o vinzi la prețul acela. DacĂŁ nu vrei sĂŁ ĂŽnțelegi, treaba ta. Succes!

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, dar prefer sĂŁ iau modelul mai nou și km mai mulți. Nu sunt adeptul kilometrilor puțini pentru cĂŁ atunci când ĂŽmi cumpĂŁr o mașinĂŁ iau ĂŽn calcul și piața de revânzare.

Prefer sĂŁ pierd 500-1000€ ĂŽn 1-2 ani la devalorizare, decât sĂŁ plâng pe forum atunci când vreau sĂŁ o vând. Dar hei, ziceai cĂŁ te pricepi la business, nu cred cĂŁ are rost sĂŁ ĂŽți dau eu sfaturi despre faptul cĂŁ mașina e cea mai proasta investiție și cĂŁ dacĂŁ nu ĂŽți faci calculele cum trebuie, ĂŽți dĂŁ pe minus și te pomenești cĂŁ ai pierdut câteva mii bune pe an doar pentru cĂŁ a avut cu 50-100k km mai puțini.

 

Ți-am explicat mai sus: ai dreptate, dar trebuie sĂŁ lupți contra sistemului ca sĂŁ o vinzi la prețul acela. DacĂŁ nu vrei sĂŁ ĂŽnțelegi, treaba ta. Succes!

 

Pai asta e un defect al pietei, ca au ajuns km sa nu mai conteze deloc. Si atunci preferi sa dai €1-2k mai putin pe o masina care este mai veche cu 2-3 ani si are 100k km mai multi. Eu nu sunt genul. Dar asa sunt romanii, chiar majoritatea lor. Eu prefer sa tin o masina cativa ani buni, si sunt perfect constient ca se depreciaza cu x mii pe an, in functie de vechime, si ca per total e o investitie proasta, dar fara de care nu putem trai.

 

Masina e la vanzare, iar cine e interesat, ma contacteaza direct. Vreau sa o vand, dar la un pret pe care-l consider aproape de cat merita. Si €7-8k nu e suma potrivita, oricum ar fi piata in momentul de fata.

Link to comment
Share on other sites

Ăntre 50-100k și 200k+ km nu sunt reparații care sĂŁ egaleze valoarea deprecierii (vorbim de 4-5 ani cu 25k km pe an media).

O mașinĂŁ ca a ta, care a costat la 2 ani și 50km km 20.000€+ se vinde probabil cu 8-9000€ acum, pe timpurile astea, deci cam 10-12k euro pierduti. Spune-mi, te rog, ce reparații sĂŁ necesite aceeași mașinĂŁ, dar cu 200K+ km care sĂŁ coste 10-12k euro ĂŽn 4-5 ani și 100k km.

 

- Avantaj pentru cumpĂŁrĂŁtor, dar și pentru vânzĂŁtor dacĂŁ știe cum sĂŁ se foloseascĂŁ de acele calcule simple.

 

PS: nu se mai pune accent pe km din cauza samsariilor, nu din cauzĂŁ cĂŁ românii sunt proști.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca masina mea nu intra in calculele tale, treci peste. Fiecare are o parere, dar nici eu, si mai nimeni nu e interesat (cu exceptia a doi-trei experti) de comentarii de genul "nu face banii"/"8k iei pe ea maxim" etc. Ok? Din nou, in Germania dai 10k lejer pe o asemenea masina, daca eu cer intre 9 si 10k, unde e problema? Am scazut 2k intr-un an pentru ca atat consider ca e deprecierea reala. Nu pentru ca sunt disperat sa o vand. 8k o sa fie la anul pe vremea asta. Din nou trebuie sa ma repet, nu pierd nimic ca o mai tin; daca as vinde-o, m-as grabi sa dau 20k+ pe altceva, si atunci pierderea pe an ar fi si mai mare - strict dpdv economic.

 

PS: Ti-am gasit masina in buget, poti sa-mi multumesti mai tarziu.

 

Si mi se pare incredibil ca toti care comentati nu tineti deloc cont de faptul ca masina nu are decat 106k km... Si ca o comparati si va asteptati sa aiba acelasi pret cu masini de 200-250k km.

 

PS: Pretul unei asemenea masini in Germania, in 2014, era mult mai mare decat €15-17k.

 

 

Ms mult de pont (masina pusa de tine de pe olx), maine ma duc s o vad :)))

 

tu tine de pret in continuare...

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.