Jump to content

Martori ABS, control tracțiune + frâna de mana


cosminnn93

Recommended Posts

Salut!

Am o problema de curand cu o eroare de ABS. Ma tot bat la cap martorii respectivi de ceva vreme, daca prima data a fost de vina coronita de la planetara, a doua oara senzorul de ABS dreapta fata care se incolacea, acum nu mai am norocul asta. Am iar martori ABS, control tractiune si frana de mana aprinsi in bord. Am schimbat initial senzorul de ABS, au disparut martorii, totul perfect pentru 2 zile. Intr-o depasire s-au aprins din nou. Am verificat firele ce intra din senzor in calculatorul de ABS, sunt in regula, nu e de acolo. Mecanicul meu spune ca singura cauza poate fi calculatorul de ABS (cred ca asa ii spune...) si vreau sa cumpar unul din dezmembrari si sa sper ca rezolv problema. Am inteles (din auzite) ca ar fi in jur de 150E, am gasit preturi de la 200 la 650 de lei. Mi se pare o diferenta prea mare intre ele. Mentionez ca sunt pe cod, de pe aceeasi masina. Fiind absolut afon in ceea ce priveste piesele, imi poate spune cineva care ar fi un pret corect pentru un calculator ABS pentru masina mea? Mai bine, daca este cineva care are asa ceva de vanzare, ar fi minunat sa il cumpar de pe forum :).

P.S. Eroare pe care o primesc pe tester este 5DA0.

Link to comment
Share on other sites

Senzorul de abs trebuie sa aibe aceeasi impedanta cu cel original

Trebuie urmarit cu aparatul de masura conectat direct pe firele abs-lui( direct pe cupla care intra in modulul de abs).Amplitudinea semnalului pe osciloscop e de.aproape 1Vv Altfel o sa schimbi modulul si o sa observi ca nu s-a.schimbat nimic.

Link to comment
Share on other sites

@catalinp- nu ĂŽnțeleg ce vrei sa spui. ATE este o marca proasta? Am pus aceeași marca pe care o aveam deja, senzorul vechi tot ATE era.

@cristianro- o sa fac ce ai sugerat. Mulțumesc!

Sau cumpara de la optimusdigital.ro un osciloscop digital ( cel mai ieftin) si poti chiar tu sa urmaresti semnalul care pleaca de la.abs catre modul , si exact cand iti apar martorul in bord te uiti la.osciloscop sa.vezi daca mai ai semnal sau nu sau daca se intrerupe pur si simplu de la roata fata dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.