Jump to content

Dimensiuni anvelope F30


Federal

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am decis sa schimb anvelopele pe un BMW F30 316d (nu e Efficient Dynamics), pe care sunt jantele R17 (8jx17h2 5x120) din poza atasata, intrucat mi se par uzate si am programare la RAR.

 

Am verificat pe stalpul masinii si am 2 combinatii posibile de dimensiuni anvelope pe R17, dar nu stiu ce sa aleg:

1) 225/50/R17 toate 4

sau

2) 225/50/R17 - fata si 255/45/R17 - spate

 

Apelez la cunostintele voastre daca se pot monta anvelope late de 255/45/17 in loc de 225/50/17 pe orice jante R17? Daca se poate, eu as tinde spre varianta 2 pentru mai multa stabilitate pe spate, dar nu am avut latimi diferite la anvelope pe fata - spate si nu stiu cum s-ar comporta.

 

Ce argumente sunt pro si contra la dimensiuni diferite fata - spate?

 

Va multumesc!

post-89425-0-52433800-1528619920_thumb.jpeg

Edited by Federal
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Tocmai am achizitionat un BMW F30 316d (nu e Efficient Dynamics), pe care sunt jantele R17 (8jx17h2 5x120) din poza atasata.

Am decis sa schimb anvelopele, intrucat sunt uzate si am programare la RAR.

 

Am verificat pe stalpul masinii si am 2 combinatii posibile de dimensiuni anvelope pe R17, dar nu stiu ce sa aleg:

1) 225/50/R17 toate 4

sau

2) 225/50/R17 - fata si 255/45/R17 - spate

 

Apelez la cunostintele voastre daca se pot monta anvelope late de 255/45/17 in loc de 225/50/17 pe orice jante R17? Daca se poate, eu as tinde spre varianta 2 pentru mai multa stabilitate pe spate, dar nu am avut latimi diferite la anvelope pe fata - spate si nu stiu cum s-ar comporta.

 

Ce argumente sunt pro si contra la dimensiuni diferite fata - spate?

 

Va multumesc!

Buna ziua

 

Argument contra - nu poti sa le rotesti(spatele se uzeaza mai rapid). Tb sa cumperi altele si poate nu mai gasesti acelasi tip sau cele de pe fata devin prea vechi. De asta evit rotile mei late pe spate la F36 pe care il am.

Risc de amenda/luat talonul la un control al politiei daca ai alte dimensiuni decat cele inscrise.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce avantaje sau dezavantaje ai cu roti mai late pe spate, poate ne spune cineva cu mai multa expierenta !

 

La mine a venit din fabrica cu aceste anvelope : Fata : 225/45/R18 si Spate 255/40/R18 . Este un 320d F30 LCI (190cp ) si din ce am vazut sta foarte bine pe asfalt !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.