Jump to content

Sfat achizitie E87 benzina


Stoki

Recommended Posts

Sunt mai multe de luat in considerare. Pe de o parte, si eu sa fiu in locul lui, sa iau masina pe platforma, sa merg cu ea la service, dupa sa o urc din nou pe platforma, sa ti-o duc acasa...nu prea as avea ched de atata deranj. Pe de alta parte, daca vreau sa vand masina, ii scot numere rosii sa poata cumparatorul sa o testeze, sa mearga la service, etc. Eu zic ca si colegul, sa mai cauti.
Link to comment
Share on other sites

Revenind la poveste, in primul rand va multumesc pentru sfaturi, in al doilea rand am cumparat masina, da fix pe aceea.

 

A doua zi dupa ce am facut ultima postare l-am sunat si i-am zis ca n-am gasit niciun mecanic dispus sa vina sa se uite pe genunchi la ea si daca vrea sa o punem pe platforma sa o ducem la un service si totu iese bine o cumpar daca nu, asta e. I-am zis ca service-ul e foarte aproape ( eu stau in zona Brancoveanu, masina era langa oraselul copiilor si service-ul unui prieten era chiar langa SunPlaza) si a acceptat. Zis si facut, ma duc la el, punem masina pe platforma o ducem asa cum am zis la un service axat pe bmw al unui prieten de-al meu, nu de-al lui, deci nu a fost cazul sa fiu mintit de catre mecanic si aparent totul a iesit ok, mecanicul si-a dat acordul din punct de vedere tehnic asa ca am cumparato si chiar nu regret.

 

Ideea este urmatoarea, contractul facut evident este facut ca si cum as fi luat masina direct de la neamt, deci nu apare niciun intermediar, e ca si cum eu as fi fost in germania, as fi adus masina pe platforma de acolo si am facut contractul direct cu neamtul. M-am informat, totul e ok sunt multe cazurile de genul, am facut copie de pe talonul platformei, am contractu semnat cu neamtu, am brief mare/ mic.

 

As dori sa imi spuneti cam care sunt pasii inmatricularii unei masini, aceasta fiind prima mea masina. Am facut programare pt numere rosii pentru miercuri, am facut copie de pe contractul de vanzare cumparare, de pe brief-uri, urmeaza ca luni sa fac asigurare si din cate am inteles asta mi-ar trebui pt numere rosii.

 

Dar, eu, din cate mi-a zis tipu de la care am luat masina, am 30 de zile de la semnarea contractului sa trec masina in evidenta ca sa platesc impozitul si etc. Cum fac asta? trebuie sa fac mai intai asta si apoi pot scoate numere rosii? Trebuie sa traduc contractul si brief-urile ca sa pot sa ma duc la primarie sa declar masina?

 

 

Multumesc de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.