Jump to content

Chiptuning BMW 750iL E32


raduch

Recommended Posts

Merita si pentru un 2 cai.Se scade prin chiptuning si consumu,se optimizeaza functionarea motorului.Am aflat ca ma costa 200 USD si se pot castiga pana in 36CP in functie de uzura motorului.Eu vreau sa-i fac chiptuning pentru ca ar functiona mai frumos motoru si sa recuperez din caii pierduti in 19 ani.Modificari majore nu vreau sa-i fac,nu vreau s-o fac masina de curse.
Link to comment
Share on other sites

Merita si pentru un 2 cai.Se scade prin chiptuning si consumu,se optimizeaza functionarea motorului.Am aflat ca ma costa 200 USD si se pot castiga pana in 36CP in functie de uzura motorului.Eu vreau sa-i fac chiptuning pentru ca ar functiona mai frumos motoru si sa recuperez din caii pierduti in 19 ani.Modificari majore nu vreau sa-i fac,nu vreau s-o fac masina de curse.

251554[/snapback]

 

 

Salut

Eu am de la Alpina softul actual si este super. Modifica timpul de injectie si sunetul e diferit. Ai putea sa cauti si la Jim Conforti.

Eu vreau sa iau un BME 850 si sa ai pun un M70 de pe un B12 alpina care are 350 cai. As putea sa iti dau eu softul daca vei avea acelasi tip de motronic ca versiune. Cresterea nu ar fi de 50 de cai pentru ca motorul alpina si compresia e mai mare dar ar fi o inbunatatire substantiala.

 

Numai un chip prost nu iti aduce imbunatatiri.

Faza e ca tie iti trebuie doua chipuri. Sa nu te puna naiba sa le scri pe chipurile originale. Cauta altele pe alea originale le pastrezi. Nu se stie niciodata ce se intimpla.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Atata ii dat de fabricant,maxim 36 CP.Ce conteaza cati ani are masina?Are ECU si totul vine din el.Daca motorul este uzat,in functie de uzura iti scade si numarul de cai obtinuti.Eu am zis maxim 36.Daca castig 20 is foarte multumit.Stiu ca imi trebuiesc 2 chip-uri,doar nu o sa ma apuc sa le scriu pe cele vechi.Oricum inca nu is hotarat daca sa ma apuc sa fac asta sau nu.Cu timpul o sa ma hotarasc ce sa fac.As fi curios sa vad cum se comporta un 750 care are chiptuning.Mersi pentru incurajari :blink: Edited by raduch
Link to comment
Share on other sites

Sa nu te puna naiba sa le scri pe chipurile originale. Cauta altele pe alea originale le pastrezi. Nu se stie niciodata ce se intimpla.

 

 

251645[/snapback]

 

 

M70 are injectie M1.2/1.3/1.7 ,ceva de genul asta, am impresia ca sunt epromuri si nu se pot rescrie.

Partea mai proasta este ca, daca vrea sa scoata limitarea trebuie sa schimbe si epromul din EML.

Link to comment
Share on other sites

M70 are injectie M1.2/1.3/1.7 ,ceva de genul asta, am impresia ca sunt epromuri si nu se pot rescrie.

Partea mai proasta este ca, daca vrea sa scoata limitarea  trebuie sa schimbe si epromul din EML.

251660[/snapback]

 

 

Ce sa zic nu stiu cum e cu limitarea la 750. La mine inainte de chip viteza maxima era de 235 si turatia maxima 6100 RPM

Dupa chip viteza maxima 250 si turatia maxima 250.

Eu am modelul cu EML dar nu am umblat la el.

Deci la mine modificari asupra comportamentului motorului sunt.

Ca sa nu mai vorbesc ca de la 200 accelereaza de parca ai accelera de la 100km/h

Cam pe la 240incepe sa accelereze mai incet.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic nu stiu cum e cu limitarea la 750. La mine inainte de chip viteza maxima era de 235 si turatia maxima 6100 RPM

Dupa chip viteza maxima 250 si turatia maxima 250.

Eu am modelul cu EML dar nu am umblat la el.

Deci la mine modificari asupra comportamentului motorului sunt.

Ca sa nu mai vorbesc ca de la 200 accelereaza de parca ai accelera de la 100km/h

Cam pe la 240incepe sa accelereze mai incet.

 

bafta

251664[/snapback]

[/quotDa tu ce BMW ai Gabriel?Ca eu la chestii cu soft-uri si alte treburi legate de electronica motorului nu ma prea pricep.Stiu numa de chip si atat.Deci nu stiu ce daca ar fi compatibil cu ceva de la Alpina.Oricum eu nu vreau sa-i scot limitarea.Si tu Dan daca ai chef sa te legi de cineva incearca te rog sa te legi de altii ca eu n-am avut treaba cu tine,asa ca te rog lasa ironia.Si poate mie nu-mi place cum merge motoru din fabrica.Stiu ce se poate face la un 750(ma refer la chip) avand in vedere ca mi-a spus de chiptuning un amic care are un 850i si un 750iL ca a meu.Si el stie cam tot despre M70

Edited by raduch
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut

Eu am de la Alpina softul actual si este super. Modifica timpul de injectie si sunetul e diferit. Ai putea sa cauti si la Jim Conforti.

Eu vreau sa iau un BME 850 si sa ai pun un M70 de pe un B12 alpina care are 350 cai. As putea sa iti dau eu softul daca vei avea acelasi tip de motronic ca versiune. Cresterea nu ar fi de 50 de cai pentru ca  motorul alpina si compresia e mai mare dar ar fi o inbunatatire substantiala.

 

Numai un chip prost nu iti aduce imbunatatiri.

Faza e ca tie iti trebuie doua chipuri. Sa nu te puna naiba sa le scri pe chipurile originale. Cauta altele pe alea originale le pastrezi. Nu se stie niciodata ce se intimpla.

 

Succes

251645[/snapback]

Ai softul de la Alpina pt m70 sau pt m30?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.