Jump to content

probleme bmw 31dD


cristian28

Recommended Posts

Salutare . Revin cu problema . Am bĂŁgat o pe tester și au fost 2 erori una de la filtru particule și cealalta de la releu bujii . Am schimbat și acel releu și am ieșit cu ea pe autostrada sa merg la regenerare filtru dar nici o șansa . Eroarea iar s a aprins .. 😞
Link to comment
Share on other sites

Ce tester folosesti? In ISTA iti arata in ce stare este DPF. Odata cu acea valoare ne putem da seama ce sanse mai are dpf-ul. Apa a atins/depasit 90 de grade? Cat si cum ai mers? Mai turat sau ca deobicei?

Se poate incera si o regenerare forta la filtru, garantat cineva din zona ta dp forum te va putea ajuta daca unde ai fost pana acum nu a fost de mare ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Pai am mers cu viteza de 130 km/h in treaba a 5-a cam cu 2600 rpm. Drumul a fost piața victoriei - Ploiești - autostrada a3 - București ...

incearca sa mergi ~110km/h si undeva la ~2000rpm.

Filtru nu se regenereaza daca masina vede ca tu vrei "forta" de la ea.

 

Dar inainte trebuie stearsa eroarea din ISTA.

Edited by Tavicu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

VĂŁd ca pĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite cu aceasta viteza .. altii zic sa se mearga așa cum am mers eu , altii sa se mearga mai ĂŽncet .. totusi problema nu cred ca se rezolva așa de ușor .. idee este ca imi apare acea eroare și mașina nu se comporta deloc diferit 😞 Edited by cristian28
Link to comment
Share on other sites

Din experienta personala.

Masina nu isi mai facea regenerarile si dadea eroare. Am incercat sa sterg erorile, sa merg in diferite moduri ... nimic.

 

Dupa care am zis hai sa il programam ca si cand ar fi fost schimbat filtru.

Totul ok dupa aia! Masina a inceput sa faca regenerarile asa cum trebuie. Filtru are valori normale si de mai bine de un an de zile nici o problema!

Link to comment
Share on other sites

Din experienta personala.

Masina nu isi mai facea regenerarile si dadea eroare. Am incercat sa sterg erorile, sa merg in diferite moduri ... nimic.

 

Dupa care am zis hai sa il programam ca si cand ar fi fost schimbat filtru.

Totul ok dupa aia! Masina a inceput sa faca regenerarile asa cum trebuie. Filtru are valori normale si de mai bine de un an de zile nici o problema!

Și cum l ai programat ? Crezi ca regenerarea forțatĂŁ ar fi suficient ?

Link to comment
Share on other sites

Și cum l ai programat ? Crezi ca regenerarea forțatĂŁ ar fi suficient ?

Prin programul original de diagnoza de la BMW, ISTA se numeste.

 

Posibil sa rezolvi si cu regenerarea fortata. Dar trebuie mers la un service ce se ocupa de BMW si au tester original. Altfel pierzi timpu :)

 

Orice ar fi, daca iti zice vre-un mecanic sa il curete cu diverse solutii lichide, nu o face!

In cel mai rau caz il scoti de pe masina si il trimiti la odorheiu secuiesc pentru curatare. Gasesti mai multe pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Prin programul original de diagnoza de la BMW, ISTA se numeste.

 

Posibil sa rezolvi si cu regenerarea fortata. Dar trebuie mers la un service ce se ocupa de BMW si au tester original. Altfel pierzi timpu :)

 

Orice ar fi, daca iti zice vre-un mecanic sa il curete cu diverse solutii lichide, nu o face!

In cel mai rau caz il scoti de pe masina si il trimiti la odorheiu secuiesc pentru curatare. Gasesti mai multe pe forum :)

Multumesc frumos pentru raspuns. Am citit despre cei de la pdorhei ca sunt profesionisti. Am vazut ca au si mai multe anunturi pe net ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.