Jump to content

Sfaturi achizitie e60


MariusCatalin25

Recommended Posts

Salutare oameni buni ! In anul ce va urma, am de gand sa imi achizitionez un BMW Seria 5, e60, 525i m54, manual. As vrea sa stiu costurile de intretinere si consumul. Am auzit ca schimbarea distributiei este destul de scumpa insa din cate am auzit de la niste cunostinte, pe motoarele m54 cu distributie in fata, nu se prea schimba sau este foarte durabila. De altfel, vreau sa aflu despre problemele comune ale acestei masini si la ce sume sa ma astept. Daca credeti ca ar trebui mai bine sa ma orientez catre un seria 3, e90 2.0i mi-ar placea sa imi spuneti, as aprecia sinceritatea dumneavostra. Am doar 19 ani, permisul de 1 an si nu vreau sa ma arunc la un autoturism cu costuri foarte "piperate" iar sfaturile de la niste oameni cu experienta sunt bine-venite. Precizez faptul ca bugetul meu este cuprins intre 5000-6000 euro. Edited by MariusCatalin25
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi linistit si sa ai costuri ok de intretinere nu iti iei sub nicio forma un e90 sau e60. In bugetul asta gasesti DOAR masini obosite si care vor necesita reparatii multe si dese. Pentru un E60 525i numai de benzina va trebui sa ai ~1000 lei pe luna. Asigurarea inca ~900 lei pe an, impozit ~1000 lei pe an, reparatii minim 1000 euro pe an. In primul an probabil o sa dai pe acte si reparatii in jur de 2000e. Chiar nu cred ca vrei sa te bagi in asa ceva si gandeste-te ca o sa ai luni in care masina o sa ceara 2000-3000 lei pe care nu stiu nici daca ii ai nici daca esti dispus sa ii dai. E90 2.0i in banii astia o sa fie nonfacelift, iar motorul nu e prea fiabil. Cam toate puse la vanzare la noi in banii astia au probleme la motor.

Concluzie: nu Bmw ca prima masina/

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am avut din 2009 pana in 2015 E60 525i, am luat o la 128.000 si am vandut o la 247.000 km. DPDV al costurilor de intretinere nu prea am avut probleme, a fost foarte fiabila. Problema este cu costul lunar al carburantului, consumul mediu era de 12%, la drum lung consuma 9%. Cred ca in oras consuma 16-18% si asta intr un oras ca Deva.

Nu cred ca E60 este o varianta buna pentru tine la 19 ani si nu doar din prisma costurilor ci si datorita faptului ca este o masina destul de mare si greoaie, daca tot vrei BMW orienteazate spre E90. Am avut si E91 si este mult mai agila decat E60, plus ca este mai sportiva si mai in ton cu spiritul tau tineresc :), ai tot timpul pentru seria 5.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi linistit si sa ai costuri ok de intretinere nu iti iei sub nicio forma un e90 sau e60. In bugetul asta gasesti DOAR masini obosite si care vor necesita reparatii multe si dese. Pentru un E60 525i numai de benzina va trebui sa ai ~1000 lei pe luna. Asigurarea inca ~900 lei pe an, impozit ~1000 lei pe an, reparatii minim 1000 euro pe an. In primul an probabil o sa dai pe acte si reparatii in jur de 2000e. Chiar nu cred ca vrei sa te bagi in asa ceva si gandeste-te ca o sa ai luni in care masina o sa ceara 2000-3000 lei pe care nu stiu nici daca ii ai nici daca esti dispus sa ii dai. E90 2.0i in banii astia o sa fie nonfacelift, iar motorul nu e prea fiabil. Cam toate puse la vanzare la noi in banii astia au probleme la motor.

Concluzie: nu Bmw ca prima masina/

 

Eu din cate am auzit, e90 non lci 2.0i este o masina destul de fiabila si nu are probleme atat de mari.

 

Salut.

Am avut din 2009 pana in 2015 E60 525i, am luat o la 128.000 si am vandut o la 247.000 km. DPDV al costurilor de intretinere nu prea am avut probleme, a fost foarte fiabila. Problema este cu costul lunar al carburantului, consumul mediu era de 12%, la drum lung consuma 9%. Cred ca in oras consuma 16-18% si asta intr un oras ca Deva.

Nu cred ca E60 este o varianta buna pentru tine la 19 ani si nu doar din prisma costurilor ci si datorita faptului ca este o masina destul de mare si greoaie, daca tot vrei BMW orienteazate spre E90. Am avut si E91 si este mult mai agila decat E60, plus ca este mai sportiva si mai in ton cu spiritul tau tineresc :), ai tot timpul pentru seria 5.

 

Cred ca aveti dreptate. M-as orienta spre acel 2.0i de 150cp. Este suficient pentru mine. Ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi linistit si sa ai costuri ok de intretinere nu iti iei sub nicio forma un e90 sau e60. In bugetul asta gasesti DOAR masini obosite si care vor necesita reparatii multe si dese. Pentru un E60 525i numai de benzina va trebui sa ai ~1000 lei pe luna. Asigurarea inca ~900 lei pe an, impozit ~1000 lei pe an, reparatii minim 1000 euro pe an. In primul an probabil o sa dai pe acte si reparatii in jur de 2000e. Chiar nu cred ca vrei sa te bagi in asa ceva si gandeste-te ca o sa ai luni in care masina o sa ceara 2000-3000 lei pe care nu stiu nici daca ii ai nici daca esti dispus sa ii dai. E90 2.0i in banii astia o sa fie nonfacelift, iar motorul nu e prea fiabil. Cam toate puse la vanzare la noi in banii astia au probleme la motor.

Concluzie: nu Bmw ca prima masina/

 

In mare parte aveti dreptate, nu imi imaginam ca este vorba despre asemenea costuri de reparatii avand in vedere ca este un motor pe benzina aspirat, nicidecum un turbo. Totusi la e90 2.0i non lci nu cred ca ar fi o problema. In sensul ca are costuri decente si din punctul de vedere al consumului dar si din punctul de vedere al intretinerii.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu acest motor timp de 6 ani pe un seria 3. Este destul de fiabil, in principiu nu te lasa asa usor.Prima problema ar fi consumul de ulei avand ca si cauze uzuale segmentii, valva PCV , garnitura capac chiulasa, corp filtru ulei.

Nu am avut motorul de 2.0 benzina de pe e90, dar din ce povesteste lumea pe aici, cred ca este un motor mai putin fiabil decat M54-le de 2.5.

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt partial de acord sa nu isi ia masina premium (costuri premium) la 19 ani, dar de unde ai scos 1000lei pe luna benzina, doar n-o ia sa livreze pizza. Si "minim 1000 euro pe an" reparatii?! ii schimba motorul in fiecare an, ce-i face?

 

1000 lei, 5.3 lei/litru (cam tot anul a fost in jur de 5,7 dar trecem peste), consum mediu 10 (foarte optimist pentru un 525i, mers preponderent extraurban si usor) => 188 litri => 1880 km. Ti se pare o medie anormala pentru un tanar sa faca km astia lunar? Eu pe cine cunosc pana in 25 de ani au media de km intre 15K si 70k km pe an. Eu personal n-am avut niciun an de permis sub 20k km, incet incet ma duc spre 30-35k pe an.

Ce masina ai mai exact? Si cati km faci pe an? La un e60 sau e90 se duc 1000 euro pe an foarte lejer. Mai ales cand e vorba de masini de 5-6k euro care evident ca necesita enorm de multe reparatii. Nu vorbesc de masini cumparate si tinute in parcare 11 luni pe an ca sa zica vecinii ca ai Bmw sau de iesit in weekend 50km. Sau masini cu care iti e frica sa iesi din oras si in care torni antigel si ulei dimineata inainte de plecare. Asta nu inseamna sa ai masina.

 

Nu motorul in sine o sa ceara multi bani la un 525i, dar e60-ul nu e o masina foarte usor de intretinut si din experienta mea (de lucrat in service) cu cele puse la vanzare (mai ales in banii astia), daca te apuci sa faci un deviz inainte de cumparare 90% din ele necesita reparatii de peste 1000e din prima luna. Cine are buget 5-6k euro de masina de obicei nu are bani sa intretina un e60/e90. Iar aia care le vand nu le vand degeaba niciodata cu banii astia. Daca maresti bugetul 2-3k euro deja ai sanse de masini mult mai bune, dar si alea o sa ceara bani.

Edited by All
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.