Jump to content

Distantiere


Exilong999999

Recommended Posts

Nu este voie cu asa ceva din cate stiu,ce marime au jantele?

Oricum nu are rost sa pui asa ceva,va fi instabila masina si greoaie de controlat la vreo groapa daca nu faci bine echilibrarea,geometria si nu se afla la parametri normali...

pot duce la efecte negative dar totusi exista jante cu model frumos,de ce ai vrea distantiere,nu te juca cu ET-ul

Daca nu am spus ceva bine rog pe colegi sa ma corecteze si a ma completa,Multumesc.

Edited by Nycusor
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce va mananca pe voi in fund cu distantierele astea. Unu' la mana, va termina caseta de directie, nici unghiul de fuga nu mai este acelasi si e foarte probabil ca senzorii dsc, asc etc sa nu va raspunda cand este nevoie. Asa ca lasati-o naibii asa. Am fost si eu tentat sa ii bag niste distantiere, dar cand am vazut ca unui prieten de-al meu i s-a dus caseta de directie din cauza asta, am renuntat.
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Geometria se face dupa montarea lor ca totul sa fie ok, iar faza cu senzorii dsc, asc e aberanta. Ei tin cont de miscarea de rotatie nu de ecartamentul masinii, o trecem la fabule.

De unde stie prietenul tau ca s-a stricat caseta fix de la distantieri ? Mai degraba de la jante mari cu J mare, decat de la distantieri, in fine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Comentarii tipice ale personajelor care n-au avut distantiere . Am avut de 10 mm si totul ok , masina f stabila , ai nevoie de distantiere si prezoanele aferente

 

Si cum aratau bucsele, bieletele, telescoapele, amortizoarele dupa vreo 3-4 luni? Aratau bine presupun.

Sa nu mai zic de virari, ca nu mai iei virajele pe care le luai inainte.

Dpdv arata bine, dar are si parti negative. Sa nu mai zic ca daca folosesti masina zi de zi pe distante cat de cat lungi, scurtezi viata acelor componente, dar, ce stim noi. Eu nu am zis sa nu puna, doar ca o sa aiba probleme pe viitor. Sper sa revina peste o luna sau doua si sa ne spuna si noua cum se comporta pe carosabil.

 

Geometria se face dupa montarea lor ca totul sa fie ok, iar faza cu senzorii dsc, asc e aberanta. Ei tin cont de miscarea de rotatie nu de ecartamentul masinii, o trecem la fabule.

De unde stie prietenul tau ca s-a stricat caseta fix de la distantieri ? Mai degraba de la jante mari cu J mare, decat de la distantieri, in fine.

 

Asa i-au spus cei de la service, ca i-a marit planul de solicitare a intregii directii si daca imi aduc aminte bine avea si un rulment care l-a cam facut praf.

Nu stiu acum cat de ok is, dar daca ar fi sa aleg intre distantiere sau o janta cu un et care sa-mi scoata roata mai in afara, as aleage janta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10-20 mm nu influenteaza cu nimic negativ directia si suspensia, e cum ai pune jante mai mare la ET diferenta inte 8j si 8,5j diferente utilizate de fabricant pe original, bucsile cad oricum cu sau fara distantiere, drumurile de rahat din Romania. Eu am avut jante de 18 concave cu distantiere de 200mm.si anvelope runflat in 2 ani nu am schimbat decat 2 bucse de confort de 90 ron bucata, lasati povestile astea ca nu au sustinere. Bucsele vechi erau cele originale, aveau 290k. de km. 14 ani vechime, cat sa tina? Edited by calinus68
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10-20 mm nu influenteaza cu nimic negativ directia si suspensia, e cum ai pune jante mai mare la ET diferenta inte 8j si 8,5j diferente utilizate de fabricant pe original, bucsile cad oricum cu sau fara distantiere, drumurile de rahat din Romania. Eu am avut jante de 18 concave cu distantiere de 200mm.si anvelope runflat in 2 ani nu am schimbat decat 2 bucse de confort de 90 ron bucata, lasati povestile astea ca nu au sustinere. Bucsele vechi erau cele originale, aveau 290k. de km. 14 ani vechime, cat sa tina?

 

Nu stiu colegul ce jante are... in fine. Mi-am spus parearea doar. Fiecare face ce vrea cu masina lui.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu colegul ce jante are... in fine. Mi-am spus parearea doar. Fiecare face ce vrea cu masina lui.

tu ai avut personal flanse pe masina ? daca iei in calcul toate parerile mecanicilor atotstiutori si plini de explicatii pertinente nu ajungi departe :thumbsup:

Sigur ca-ti poti expune parerea , pe forumul asta am vazut multe

Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Le-am pus pe jante R17 si sunt puse doar pe spate (flansele au 2cm).Am sa duc masina la o verificare a geometriei peste vreo saptamana.Sper sa nu am probleme, in caz contrar scot flansele si aia e..oricum pe vara am set de R18.Am prieteni care au flanse si de 2 ani pe masina si nu au nici pe dracu.Am flanse pe un A5 fata+spate de 1.5cm de aprox. 2 ani si nu are nici pe dracu, sper sa fie cazul si la E91-ul meu.
Link to comment
Share on other sites

Doamne cati habarnisti...in primul rand o masina este mult mai stabila daca rotile se scot mai in afara (logic, nu?), o masina este mult mai stabila daca pui gen niste distantiere mai mari si faci un usor camber negativ (sa stea o idee rotile inclinate spre interior).

Distantierele nu distrug caseta de directie, jantele si cauciucurile mari si neconforme distrug o caseta de directie.

 

Am de 2 ani jumatate distantiere pe spate, nu s-a distrus, nu s-a uzat nimic mai repede, nu am schimbat nimic pe spate in cei 2 ani jumate, am schimbat de pe fata aproape tot in schimb.

 

La viraje, te ajuta niste distantiere, nu te incurca...pe acelasi principiu spus mai sus.

Senzorii esc/dsc/abs/esp, etc, sunt influentati de alte dimensiuni neconforme ale anvelopelor/jantelor, nicidecum de distantiere.

Edited by WIN60
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa-mi iau 2 distantiere si am gasit pe olx la cineva H&R 2xdistantiere + 10 prezoane dimensiune 5x120.Intrebarea mea este daca e vreo problema sa ma duc cu ele la R.A.R si daca mai am nevoie de ceva inafara de distantierele propriu-zise si prezoanele.

Salut!Am mers doi ani cu distantiere de 20 mm pe fiecare roata.Probleme,"0".Am mers si cu masina super incarcata,cu viteza,nu am intampinat probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.