Jump to content

Reparatie cablu electric sensor oxigen (al 2lea)


kris75

Recommended Posts

Salut,

 

Din intamplare - desi ar trebui sa fie o chestie regulata, recunosc - am verificat erorile cu aplicatia Torque (merg cu ea aproape zilnic, pt a monitoriza regenerarile). Am gasit una care dupa stergere, a reaparut (P22AC power train). Explicatiile pe net sunt vagi, si indica multe posibile cauze.

Am fost la diagnoza cu Ista si eroarea a fost "Oxygen sensor after catalytic converter, signal: Short circuit to ground".

La mecanic, am constatat ca unul din conductoarele ce duc spre senzorul de oxigen de dupa catalizator, este deteriorat, izolatia si chiar o parte din litele din Cu sunt rupte. Cauza probabil fiind ca la vreo reparatie facuta in Germania, neamtul a uitat si el sa aseze cablul printr-o "ureche", acolo unde-i era locul.

Mecanicul a lipit cu cositor conductorul (era cel de alimentare), a tras un tub termocontractibil, inca un cauciuc izolant, dupa care a infasurat o portiune buna intr-o banda cu ce se repara tobele (rezista la 500 de grade), cu sarma matisata peste. Lucrare f faina.

 

Dupa reparatie, nu mai am eroarea in Torque. Masina merge cam tot asa, n-am observat vreo diferenta. De fapt, principalul motiv pt care am mers la mecanic, a fost sa-mi curat galeria de admisie aer, si sa schimb clapetele (pus noi, originale). Am scos o mizerie de nedescris din galerie, mecanicul zice ca asa e la diesel..

 

Dar acum ma gandesc, eu probabil ca am mers un timp cu acel scurt la senzorul de oxigen (e al 2lea, DUPA catalizator, e pt diagnosticare si compensarea imbatranirii catalizatorului). Nu am observat sa mi se descarce bateria. De unde as trage concluzia ca alimentarea senzorului a fost sistata. Daca e o siguranta fuzibila, aia nu mai e.. Daca e ceva mai destept, alimentarea e posibil sa revina automat.

Din pacate, ca reparatia la senzor sa fi fost perfecta, ar fi trebuit masurat daca vine alimentare la senzor. Sau monitorizat senzorul daca isi face treaba.

 

Acum, in conditiile in care nu mai am nicio eroare, iar masina nu are mersul schimbat, sunt sanse ca acel senzor sa nu-si faca treaba pt ca nu mai e alimentat? (fiind vorba de un scurt pe alimentare, rezistenta din senzor, si el in sine, sunt protejate)

 

Multumesc pt eventuale pareri.

 

P.S. da, stiu ca pt a fi sigur, ar trebui sa desfac iar scutul si mai stiu eu ce, si sa verific alimentarea. Dar ma gandesc ca se poate face fara a desface totul iar.

Edited by kris75
Link to comment
Share on other sites

Senzorul are de fapt cele mai mari sanse sĂŁ fie ok, asta spuneam.

Eu Îmi fac griji pt circuitul electronic la care este legat senzorul, deci blocul care citeste ce zice senzorul. Cel care e posibil sa dea si alimentarea pt senzor. Cum a fãcut scurt pe alimentare, mã gândesc sã nu se fi ars ceva in acel bloc.

Nu-mi dau seama la masina asta, când (adicã pt ce (tip de) defecte, blocuri etc) mi se semnalizeazã o eroare, si când nu.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.