Jump to content

consum excesiv E65 730d


Recommended Posts

am un E65 din 2003 , problema este urmatoarea : computerul de bord arata un consum de 13-14l /100km (ceea ce e normal), daca fac media de la plin la plin imi rezulta un consum de 18-20l /100km de cind mi-a aparut problema asta masina da si mai mult fum , insa de mers merge la fel de bine nu simt nici o diferenta, mentionez k are debitmetru si egr-uri noi , la un test computerizat nu arata nici o problema......aveti vre-o idee????
Link to comment
Share on other sites

Schimba pompa de unde alimentezi. Te fura aia de acolo.

 

Completeaza si tu "Location", ca daca e Romania, e clar, aici litrul este - in general - un pic mai mic, datorita influientei nefaste a bubulilor. :)

... si a setei neostoite de castig prin furt si inselare... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Schimba pompa de unde alimentezi. Te fura aia de acolo.

 

Completeaza si tu "Location", ca daca e Romania, e clar, aici litrul este - in general - un pic mai mic, datorita influientei nefaste a bubulilor. :)

... si a setei neostoite de castig prin furt si inselare...  :blink:

252986[/snapback]

m-am gindit la asta si am schimbat 3 benzinarii...problema e de la masina

Link to comment
Share on other sites

Pai daca computerul zice o cifra (si e destept, dal dreaq, ca e model rasarit), motorul merge in parametri normali, inseamna ca pierzi pe undeva.

 

Unde are E65-ul filtrul de benzina? Cand l-ai schimbat?

 

Chiar si monstrii astia tehnologici se pot impiedica de defecte simple, neinsemnate...

Link to comment
Share on other sites

Ete na!  :)

Filtru de combustibil.  :blink:

253113[/snapback]

nu e de la filtru , de curand i-am schimbat uleiul si toate filtrele , nu are pierderi , motorina este consumata ptr ca masina da mai mult fum negru (de la motorina) am postat ptr ca m-am gandit ca cineva s-a confruntat cu o astfel de problema

sunt curios cum isi face comp. consumul la nivelul din rezervor la cantitatea de motorina pompata de injectoare.....????

Link to comment
Share on other sites

prima data incearca sa iesi cu masina afara din oras si reseteaza calculatorul de bord mergi 100 de km si realimenteaza si vezi daca consumul afisat corespune cu cati litri ai relimentat daca nu ar trebui sa te gandesti lainjectoare

253906[/snapback]

crezi ca din cauza injectoarelor nu-mi arata consumul real , ????

ma indoiesc...... probabil k o sa ajung pe la bmw , ca nu prea vad alta rezolvare , iar acolo prima data o sa aud ceva de genul "nu se poate asa ceva , vi se pare d-voastra "

Link to comment
Share on other sites

crezi ca din cauza injectoarelor nu-mi arata consumul real , ????

  ma indoiesc......  probabil k o sa  ajung pe la bmw , ca nu prea vad alta rezolvare , iar acolo prima data o sa aud ceva de genul "nu se poate asa ceva , vi se pare d-voastra "

254791[/snapback]

 

Consumul calculat de bord computer foloseste un factor de corectie.Masina are un consum cand este noua, altul dupa X km, deci trebuie modificat factorul de corectie astfel incat consumul sa fie indicat corect.

Problema insa este daca masina nu consuma prea mult, daca scoate fum negru,...etc.

Asta trebuie rezolvat mai intai, mi se pare mai important.

Link to comment
Share on other sites

daca injectoarele sau dus dupa cca 150 mii de km este posibil sa se intample un consum mai ridicat fara ca calculoatorul sa stie si de aceia sa calculeze eronat

254924[/snapback]

 

 

Aha, deci debitul marit al injectoarelor datorat uzurii, nu este compensat in calculul de consum. :)

Credeam ca sunt mai destepte E65-urile astea , la cat costa :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Parerea mea este ca acest consum este dat de un flowmeter ...care nu cred sa fie pacalit asa usor...

 

O alta chestie este ca din 10 pompe de alimentare 9,5 sunt manarite mai mult ca sigur...

 

Mai poti face in felul urmator...umplii rezervorul pana la refuz, resetezi kmtrii si apoi mergi pana se aprinde becul de rezerva (cand vei mai avea vreo 8litrii probabil, vezi manualul) si faci calculul si confrunti cu consumul mediu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.