Jump to content

Campanie tehnica 0011830400 - F30 LCI !


pedro_nr1

Recommended Posts

Buna !

 

Am primit de curand acest mesaj pe masiana ( vezi foto mai jos ), pare sa fie un recall cu numarul 0011830400.

 

Am sunat la o reprezentanta BMW si m au programat pentru efectuarea acestei operatiuni ... prea multe detalii nu mi au dat, doar ca dureaza o zi interventia.

 

I am intrebat daca se refera la problema mai veche cu racitorul de gaze, si mi au zis ca aceasta campanie este una nou, si include unele schimbari/inlocuiri la masina ... nu au vrut sa mi dea detalii mai amanuntite.

 

 

Acum, intreb aici poate cineva a mai facut aceasta operatiune si stie exact despre ce este vorba.

 

Voi afla si singur, dar dupa 8/11/2019 cand sunt programat.

 

Multumesc frumos anticipat pt orice detaliu.

 

 

20191005-150858.jpg

Link to comment
Share on other sites

EXHAUST GAS RECIRCULATION COOLER COULD POTENTIALLY LEAK OVER TIME

The EGR cooler may leak presenting a fire risk.

The EGR cooler will be replaced with an improved version.

 

Asta am gĂŁsit dupĂŁ un simplu search pe google. Se pare cĂŁ tot la EGR ar fi problema. :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EXHAUST GAS RECIRCULATION COOLER COULD POTENTIALLY LEAK OVER TIME

The EGR cooler may leak presenting a fire risk.

The EGR cooler will be replaced with an improved version.

 

Asta am găsit după un simplu search pe google. Se pare că tot la EGR ar fi problema. :thumbsup:

 

Multumesc frumos de informatie !

 

La mine racitorul de gaze a fost schimbat, dar nu pe recallul respectiv ci putin inainte de a ma chema in service.

Practic am cumparat masina de la o reprezentanta BMW cu 2 ani garantie deja defecta .... dupa doua zile am fost la o alta reprezentanta BMW si mi au inlocuit racitorul de gaze, termostate si alte chestii in valoare de 1000euro, factura pe care a platit o reprezentanta de unde am cumparat masina.

 

In vara am fost sa fac schimbul de ulei la o a treia reprezentanta BMW, ceva mai serioasa de aceasta data, si mi au comunicat ca am recall pt racitorul de gaze arse. Nu a fost nevoie sa le spun ca deja a fost inlocuit, au venit cu un tabel si mi au spus clar ca operatiune a fost deja facuta pe masina mea. In tabelul lor arata clar ca trebuie schimbat racitorul daca ultimul grup de doua cifre din seria racitorului este mai mic decat 10, iar la mine era 13.

 

Azi am sunat la reprezentanta si mi au spus ca nu este vorba despre problema mai veche cu racitorul de gaze arse, ci ca ar fi un recall nou care dureaza maxim o zi si se inlocuiste ceva ... ce anume nu au fost capabili sa mi spuna sau poate ca nu au vrut. M au intrebat doar daca vreau sa iau o rezervare in vederea efectuarii operatiunii.

 

 

EDIT:

Pe Google nu gasesti decat vechiul recall pt EGR cooler .... dar daca dai search dupa numarul 0011830400 nu gasesti nimic !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Eu asta găsesc. Și pe forumuri din DE și din USA tot de EGR ar fi vorba. Acum nu știu.. să nu faci un drum până la reprezentanță și să te trimită înapoi "că a fost deja înlocuit". în rest, doar de bine poate fi :pardon:

121221.png

Edited by Keepa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu asta găsesc. Și pe forumuri din DE și din USA tot de EGR ar fi vorba. Acum nu știu.. să nu faci un drum până la reprezentanță și să te trimită înapoi "că a fost deja înlocuit". în rest, doar de bine poate fi :pardon:

 

 

Multumesc tare mult, mai sun maine inapoi, poate reusesc sa vorbesc cu un tehnician !

 

 

EDIT :

Din ce mi aduc aminte, acum doua luni cand am fost sa schimb uleiul mi au spus ca pentru inlocuirea racitorului va trebui sa tina masina mai multe zile in service pana ce vine piesa pe stock ... iar acum au zis ca acest nou recall mi l fac intr o singura zi, chiar am asteptat in telefon sa vorbeasca cu tehnicianul pt a vedea daca se paote face Vineri , pt ca la ei e zi scurta, iar acesta din urma a zis ca da ! De aceea am ceva dubii ca nu este acelasi recall.

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum nu știu.. să nu faci un drum până la reprezentanță și să te trimită înapoi "că a fost deja înlocuit". în rest, doar de bine poate fi :pardon:

 

Am trimis ieri un e-mail la BMW service, iar azi m au sunat ( dragut din partea lor ). Un domn binevoitor mi a explicat ca este o campanie noua (recall), iar service-ul BMW unde duc masina va decide ce si cum schimba in functie de ce constata acolo. Prea multe informatii nu am obtinut, pentru ca e ceva relativ nou si voi afla mai multe cand merg cu masina la ei.

 

Va voi lasa sa stiti mai multe de indata ce voi face acest nou recall.

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Tot EGR bată-l vina :)

 

https://www.vehicle-recall.co.uk/recall/R/2018/258

 

BMW Reference ID:

0011830400 0011900400

 

 

Te rog citeste tot ce am scris mai sus .... la mine a fost deja schimbat, si am un nou recall de aceasta data ( unul in care nu se ofera prea multe date pt ca e la inceput )

 

Da, tocmai de asta am si trimis e-mail la reprezentanta sa intreb de ce apare cu acelasi numar vechi ( 0011830400 ) ... nu au putut sa mi spuna decat ca am un nou recal, care nu se refera la cel vechi cu radiatorul de racire/EGR !

 

Din cate vad sunt printre primii chemati cu acest nou recall, stiu numarul duce putin in eroare ...

 

EDIT :

Tinand cont ca au lasat numarul vechi la recall, s ar putea sa fie tot pe acolo problema, adica intr-o prima faza s a inlocuit radiatorul de racire al gazelor de esapament, dar au constatat ca mai este ceva deficitar . Bine, este doar o parere, deci s ar putea sa aveti dreptate si tu si colegul de mai sus !

Edited by pedro_nr1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.