Jump to content

E90,2.0 l,2005-cod erori 0029F4,0029F5,002CA2


Vamaiot

Recommended Posts

Salutare tuturor.am o problema care ma freaca pe creieri si nu ii dau de cap.am erorile din topic,am un carly,este programul full,si imi da urmatoarele erori:

Faultcode: (0x29F5) CDKKAT2 - Catalyst Conversion (Bank2)    Faultset 1:    (appeared at: 174456.0km)       Exhaust gas mass flow filtered Bank2 (msabg2):        24.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. Of model B2 (tikatm2):        750.00 °C       Lambda actual value Vcat Bank2 (lamsoni2_u):        1.00 -       relative Luftfuellung (rl):        37.50 % Faultcode: (0x29F5) CDKKAT2 - Catalyst Conversion (Bank2)    Faultset 2:    (appeared at: 524280.0km)       Exhaust gas mass flow filtered Bank2 (msabg2):        1020.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. Of model B2 (tikatm2):        1225.00 °C       Lambda actual value Vcat Bank2 (lamsoni2_u):        15.94 -       relative Luftfuellung (rl):        191.25 % Faultcode: (0x29F5) CDKKAT2 - Catalyst Conversion (Bank2)    Faultset 3:    (appeared at: 524280.0km)       Exhaust gas mass flow filtered Bank2 (msabg2):        1020.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. Of model B2 (tikatm2):        1225.00 °C       Lambda actual value Vcat Bank2 (lamsoni2_u):        15.94 -       relative Luftfuellung (rl):        191.25 % Faultcode: (0x29F4) CDKKAT - catalytic conversion    Faultset 1:    (appeared at: 174456.0km)       Exhaust gas mass flow filtered (msabg):        28.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. From model (tikatm):        745.00 °C       Lambda actual value Vcat (lamsoni_u):        0.94 -       relative Luftfuellung (rl):        37.50 % Faultcode: (0x29F4) CDKKAT - catalytic conversion    Faultset 2:    (appeared at: 524280.0km)       Exhaust gas mass flow filtered (msabg):        1020.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. From model (tikatm):        1225.00 °C       Lambda actual value Vcat (lamsoni_u):        15.94 -       relative Luftfuellung (rl):        191.25 % Faultcode: (0x29F4) CDKKAT - catalytic conversion    Faultset 3:    (appeared at: 524280.0km)       Exhaust gas mass flow filtered (msabg):        1020.00 kg/h       Exhaust temperature Kat. From model (tikatm):        1225.00 °C       Lambda actual value Vcat (lamsoni_u):        15.94 -       relative Luftfuellung (rl):        191.25 % Faultcode: (0x2CA2) CDKHSVSA - Heating lambda probe before Kat (shear stress)    Faultset 1:    (appeared at: 175264.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model (tabgm):        645.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        51.00 km/h       LSU-voltage Vcat (ADC) (uulsuv_u):        2.36 V       Voltage LS-heating v. Kat (uhsv):        0.00 V Faultcode: (0x2CA2) CDKHSVSA - Heating lambda probe before Kat (shear stress)    Faultset 2:    (appeared at: 524280.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model (tabgm):        1225.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        255.00 km/h       LSU-voltage Vcat (ADC) (uulsuv_u):        4.98 V       Voltage LS-heating v. Kat (uhsv):        4.97 V Faultcode: (0x2CA2) CDKHSVSA - Heating lambda probe before Kat (shear stress)    Faultset 3:    (appeared at: 524280.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model (tabgm):        1225.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        255.00 km/h       LSU-voltage Vcat (ADC) (uulsuv_u):        4.98 V       Voltage LS-heating v. Kat (uhsv):        4.97 V Faultcode: (0x2CA3) CDKHSVSA2 - Heating lambda probe before Kat (shear stress) Bank 2    Faultset 1:    (appeared at: 175264.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model Bank2 (tabgm2):        650.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        51.00 km/h       LSU-voltage Vcat Bank2 (ADC) (uulsuv2_u):        2.54 V       Voltage LS-heating v. Kat Bank2 (uhsv2):        0.00 V Faultcode: (0x2CA3) CDKHSVSA2 - Heating lambda probe before Kat (shear stress) Bank 2    Faultset 2:    (appeared at: 524280.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model Bank2 (tabgm2):        1225.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        255.00 km/h       LSU-voltage Vcat Bank2 (ADC) (uulsuv2_u):        4.98 V       Voltage LS-heating v. Kat Bank2 (uhsv2):        4.97 V Faultcode: (0x2CA3) CDKHSVSA2 - Heating lambda probe before Kat (shear stress) Bank 2    Faultset 3:    (appeared at: 524280.0km)       Flue gas temp. v. Kat from model Bank2 (tabgm2):        1225.00 °C       VehicleModel speed (vfzg_u):        255.00 km/h       LSU-voltage Vcat Bank2 (ADC) (uulsuv2_u):        4.98 V       Voltage LS-heating v. Kat Bank2 (uhsv2):        4.97 V

Am apelat la pruetenul google si am gasit urmatoarele

https://z4-forum.com/forum/viewtopic.php?t=111286

Aici tipu asta spune ca ar fi gaurite cat-urile.intr-adevar...este putin galagioasa cand ii dau forja.

https://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=1295593#/topics/1295593?page=1

Aici...tipu spune ca la el problema a foat de la bobine.ar fi ieftin sa scap asa

Unii mai spun ca sunt duse katurile...am mai gasit ceva de crankcase ventilation adica valva pcv.dar a fost schimbata.

Bineinteles pot fi si sondele.dar...nu prea ma incumet sa le cumpar,nu ca nu imi permit,dar imi e frica sa le schimb si sa nu se schimbe nimic.sondele au fost schimbate in 2015,pe original.

Cine a mai patit asa ceva?si cum i-a dat de cap?

Precizez ca masina are gpl montat.asta sa fie de vina?sa fi nenorocit katurile daca nu a fost reglat bine?a fost reglat la agr bucuresti,oricum maine ma duc sa il reglez la cineva foarte bun la ploiesti.

Un sfat de la cine s-a lovit de asa ceva.

Precizez ca masina este intr-o stare de functionare foarte buna.adica tot ce trebuia facut la un pacatos de valvetronic ca asta a fost facut.

Atasez si pdf dupa diagnoza cu carly.

Poate a mai patit cineva asa ceva si ma poate ajuta cum sa ii dau de cap.

Multumesc

Diagnostics Report 3 (E90) (2005)_Nov 04 '19 15:03:29.pdf

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva...pot anula sondele din soft?si catalizatoarele?este cineva de a facut asa ceva?

Intreb pentru ca in seara asta mi-a spus in prieten care este mecanic,ca are pe cineva de face asa ceva.eu stiu ca doar dpf merge anulat...egr...dar e deja diesel.la benzina stiu ca merge doar cu management separat al motorului.cu vems pus de exemplu.am avut la pisica mea.am scapat de sonde si debitmetru.

Dar la e90 nu stiu daca se poate.

Am sch azi hartile de gpl,deja se simte altfel masina in mers pe gpl,dar tot se aprinde checkul.parerea mea...cei de la agr bucuresti au reglat gpl ca dracu,si cred ca din cauza unui amestec prea bogat mi-a prajit catalizatoarele.inclusiv a nenorocit si sondele.

Daca este cineva care chiar a renuntat din softa la sonde si catalizatoare ...hit me up

Sunt curios daca se poate...o sa fie ok pe gpl apoi?

Link to comment
Share on other sites

Am gasit la bucuresti sa anulez catalizatoarele si sondele.150 euro toata treaba,dar apoi nu mai iese la noxe.

Am mai gasit si catalizatoare sh,am pe cineva care se ocupa cu dezmembrarile,dar si aici e la ghici.daca si astea sunt duse...ca doar sunt piese de schimb.

Niste pareri?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am gasit la bucuresti sa anulez catalizatoarele si sondele.150 euro toata treaba,dar apoi nu mai iese la noxe.

Am mai gasit si catalizatoare sh,am pe cineva care se ocupa cu dezmembrarile,dar si aici e la ghici.daca si astea sunt duse...ca doar sunt piese de schimb.

Niste pareri?

Multumesc

Pai daca o tii tot pe gpl, iti ies noxele ca la benzina? Nu stiu ce norma de poluare ti-ar iesi pe gpl, indiferent ca ai sau nu catalizator.

Link to comment
Share on other sites

Fara catalizator si sonde,nu mai ies noxele in veci,indiferent pe benzina sau gpl.am gasit sa iau catalizator si il schimb.chestia cu softul...nu prea e de noi.la cum am vazut rarul de sta la panda...si m-am documentat,iar eliminarea catalizatorului implica inlocuirea lui cu un muffler,nu e asta problema.dar...se pierde din cuplu la turatii mici...sunt multe aspecte pe care le-am gasit pe forumuri de specialitate.catalizatorul creeaza o contrapresiune a gazelor de evacuare.merge la e36...e30...dar deja la generatii mai noi...nu prea...

Asa ca schimb catalizatorul si iau sonde noi.si sper sa se rezolve.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.