Jump to content

Apple CarPlay full display


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Salut, vreau sĂŁ ĂŽmi fac carplay-ul fullscreen.

Pentru asta trebuie fĂŁcut și altceva ĂŽn afarĂŁ de modificarea fișierelor .ini prin SSH?

 

In primul rand ce versiune de navigatie ai?

Link to comment
Share on other sites

NBT Evo ID4 to ID6 - versiunea de soft Mxxxx

Am CarPlay deja activat splitscreen.

 

In CAFD-ul de versiunea NBTevo_M17345I nu ai FDL Codingul de fullscreen : HMI_39_39_128Degeaba modifici in carplay.ini.

Merge si pe NBTevo_M17345Idar nu e asa de usor.Cel mai simplu este sa faci flash la N sau O, pui HMI_39_39_128 -> aktiv si modifici carplay.ini

 

Link to comment
Share on other sites

In CAFD-ul de versiunea NBTevo_M17345I nu ai FDL Codingul de fullscreen : HMI_39_39_128Degeaba modifici in carplay.ini.

Merge si pe NBTevo_M17345Idar nu e asa de usor.Cel mai simplu este sa faci flash la N sau O, pui HMI_39_39_128 -> aktiv si modifici carplay.ini

 

 

Merci frumos.

Ăncerc mâine și revin cu update.

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat? A mers? Ai full screen acum?

 

Nu. M-am dat bĂŁtut. Sunt newbie pe codare(doar codĂŁri FDL) și nu aș vrea sĂŁ pierd ceva.

Mi-e fricĂŁ cĂŁ o sĂŁ pierd FSC-urile dacĂŁ fac ugrade la o nouĂŁ versiune de soft.

 

ExistĂŁ vreo modalitate sĂŁ fac back-up la codĂŁrile și codurile FSC pe care le am acum pe M, apoi pe versiunea N sĂŁ dau restore?

Link to comment
Share on other sites

Nu. M-am dat bĂŁtut. Sunt newbie pe codare(doar codĂŁri FDL) și nu aș vrea sĂŁ pierd ceva.

Mi-e fricĂŁ cĂŁ o sĂŁ pierd FSC-urile dacĂŁ fac ugrade la o nouĂŁ versiune de soft.

 

ExistĂŁ vreo modalitate sĂŁ fac back-up la codĂŁrile și codurile FSC pe care le am acum pe M, apoi pe versiunea N sĂŁ dau restore?

 

 

La upgrade FSC-urile nu se pierd daca sunt OEM

Dupa flash FSC-urile raman. Doar codarile de pe navigatie se pierd.

Poti sa le refaci in 2 minute.

Link to comment
Share on other sites

Ai PM.

Multumesc

 

Am vazut, da.

Pentru grup, tu ai unitate EntryNav2, probabil versiunea P2021B1R sau Q2051B1R deci se poate CarPlay doar daca ai in spatele unitatii mufa de Wi-Fi.

Daca aceasta are mufa, ai nevoie doar de o antena Wi-Fi care vine montata in spatele unitatii EntryNav2 si apoi se activeaza CarPlay.

 

Link to comment
Share on other sites

Ti-ai raspuns singur la intrebare :)

Vezi ca wi-fi hotspot vine din ATM, nu din HU.

Pe langa faptul ca masina poate sa nu le aiba, NU se poate determina 100% daca masina are mufa de wifi din VIN!!!

Se poate determina fara sa scoti unitatea in 2 moduri:

1. Din Esys din HWEL

2. Tot din Esys din FDL coding, se modifica un parametru si se codeaza. Daca da eroare, unitatea NU are port wifi, daca nu da eroare, masina are port wi-fi.

 

Sa finalizez, NU se poate afla din VIN daca o unitate EnteyNav2 are mufa wifi!

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

NU se poate determina 100% daca masina are mufa de wifi din VIN!!!

 

 

Se poate doar din VIN daca ai access la FASTA data si GIS.

 

Ce optiune poate indica prezenta Wifi in afara de Carplay preparation si Wifi hotspot?

 

pentru HU_Entrynav2 optiunea SA654 implica o unitate full cu port wifi.

cel mai simplu este sa postezi VIN-ul aici si iti pot spune exact ce unitate de navigatie a fost instalata pe masina in fabrica, daca a fost inlocuita intre timp si cu ce.

Pentru masinile care au avut unitatea de navigatie inlocuita se poate determina in baza VIN-ului tipul unitatii de navigatie doar daca dupa inlocuire masina a fost pe la un dealer BMW pentru o simpla diagnoza sau o citire de cheie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Culmea, un amic a fost la BMW si a spus asa: Vreau si eu CarPlay. Cel de la service a zis asa: trebuie sa verificam daca masina dvs suporta acest serviciu. El a mai intrebat: nu se poate afla din VIN? Cel de la service a spus: din pacate, nu.

Ma minte, va mint si eu mai departe.

Acum daca ei nu au vrut atunci nu mai zic nimic :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Reprezentatele BMW nu au access la FASTA data si nici la GIS deci nu te-a mintit respectivul dar asta nu inseamna ca nu se poate afla in baza VIN-ului.

Se poate afla nu doar tipul de hardware ci si numarul de serie si pe ce VIN a fost pusa unitatea respectiva in fabrica.

Vreau sa spun ca se poate afla pentru o unitate retrofitata de pe ce VIN provine chiar daca a fost sters si FSC-urile inlocuite, foarte util in cazul unitatilor furate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este foarte complicat ce spui. Decat sa faci politie cu clientul, domne pe unde ai fost, daca ti-a facut cineva in spatele blocului retrofit, daca apare, daca nu apare in sistemul bmw, daca asa ai cumparat-o, iti dai seama ca el zice nu! Si te trezesti cu tot Fasta si GIS ca ai pe o masina cu E2 din fabrica, un NBTevo. Tu ii zici ca nu are mufa wifi , ca asa iti arata sistemul, dar cand colo el are NBTevo id6. Si iti spune ca i-a zis cineva ca are mufa wifi ca are evo. Tu ii zici ca nu are unitate Evo si tot asa :))

 

Cel mai simplu e sa te conectezi cu esys si gata.

Vezi clar ce unitate are omul.

Personal imi place sa ajut omul. Daca dureaza un pic mai mult vreau sa ii spun 100% ce are in prezent, nu ce ar trebui sa aiba din FABRICA!

Asa multi au access la sistem.

Plus ca sunt unii care nu au access la “fabricile” bmw. Dar noroc ca sunt solutii alternative.

Edited by DragosVl
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1622094890[/url]' post='2542902']

Este foarte complicat ce spui. Decat sa faci politie cu clientul, domne pe unde ai fost, daca ti-a facut cineva in spatele blocului retrofit, daca apare, daca nu apare in sistemul bmw, daca asa ai cumparat-o, iti dai seama ca el zice nu! Si te trezesti cu tot Fasta si GIS ca ai pe o masina cu E2 din fabrica, un NBTevo. Tu ii zici ca nu are mufa wifi , ca asa iti arata sistemul, dar cand colo el are NBTevo id6. Si iti spune ca i-a zis cineva ca are mufa wifi ca are evo. Tu ii zici ca nu are unitate Evo si tot asa :))

 

Cel mai simplu e sa te conectezi cu esys si gata.

Vezi clar ce unitate are omul.

Personal imi place sa ajut omul. Daca dureaza un pic mai mult vreau sa ii spun 100% ce are in prezent, nu ce ar trebui sa aiba din FABRICA!

Asa multi au access la sistem.

Plus ca sunt unii care nu au access la “fabricile” bmw. Dar noroc ca sunt solutii alternative.

 

Si acum concret?

Unde pot merge ĂŽn Cluj-Napoca sĂŁ-mi faca update I-level dupa care enable la CarPlay in full screen?

 

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Si acum concret?

Unde pot merge ĂŽn Cluj-Napoca sĂŁ-mi faca update I-level dupa care enable la CarPlay in full screen?

 

Mersi mult!

 

 

Orice reprezentata BMW.

Daca masina ta are o actiune de service deschisa update-ul se va face gratuit, daca nu, contra cost, aprox 500 RON.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.