Jump to content

Jante + anvelope iarna F30


Alin G12

Recommended Posts

Salut,

 

Mi-am luat de curand un F30 din 2012 si vreau sa o echipez de iarna, (momentan are jante de 19 pe vara) ce dimensiuni de jante ar trebui sa caut?

Un prieten mi-a zis sa iau jante si cauciucuri mai late pe spate pentru o aderenta mai buna, este adevarat?

Cum ar fi mai recomandat sa le iau pe iarna, aceleasi dimensiuni sau mai late pe spate?

Eu ma gandeam la cele pe 17", ar merge si pe 16"? Ce distanta intre prezoane? Cum pot sa aflu ce am nevoie?

Scrie undeva in cartea masinii? - am atasat o poza cu ce am eu

 

++ de unde v-ati cumparat si jante si anvelope?

++ Anvelope, ce marci recomandati?

 

Merci

post-96560-0-05071300-1575135927_thumb.jpeg

Edited by Alin G12
Link to comment
Share on other sites

Teoretic(dar si practic), iarna cu, cat anvelopa e mai ingusta si are balon mai mare, cu atat e mai eficienta pe zapada, deoarece taie zapada mai usor, insa la cat ninge pe la noi... sau tu stii mai bine ce drumuri ai de facut.

Din poza pusa de tine, as merge pe varianta 225/50-17 fata si 255/45-17 spate cu indicii respectivi de viteza(desi W e pentru 270 km/h, nu merge F30-ul atat :)), deci poti cauta ceva cu H sau V)

Practic, daca pui ceva pe 16 o sa para desculta masina. Sfatul meu ar fi sa te orientezi spre un 17, o dimensiune pe care sa o ai trecuta si in cartea masinii(pentru a nu avea probleme cu Politia/RAR).

Distanta intre prezoane e 5x120 ca la orice BMW, cauta niste jante BMWStyle pentru F30 ai aici un link cu modelele originale de la BMW, inclusiv ET, J si greutate, daca nu ai suspensie aftermarket pe masina, se potriveste cam orice de acolo.

 

 

La anvelope nu te zgarci, cauta o marca premium si cu reivew-uri bune/foarte bune, pana la urma, 4 bucati de cauciuc, cat o palma, fiecare, sunt singurul contact al masinii cu realitatea. Eu am Pirelli Winter SottoZero 2, foarte multumit de ele. Vezi review-uri pe youtube sau citeste parerile oamenilor de pe site-ul http://www.tyrereviews.co.uk/ e fain deoarece end userii isi spun parerea despre fiecare model de anvelopa si marime, pe ce masina le au, in ce conditii le folosesc si cati km au facut cu ele.

Cauta anvelope la un dealer autorizat, care sa-ti ofere si garantie + montaj, sa stii ca nu ai probleme. De fiecare data cand am luat anvelopele, le-am luat ori de la dealeri mari(nationali) care ofereau si montaj, dupa ce au iesit din garantie, m-am dus la vulcanizarea din coltu' blocului.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Salut

Trebuie sa cumpar si eu un set de cauciucuri de iarna 245/40/19 (se pare ca setul de cauciucuri 245/45/19 cu care am luat masina mea, F10 520XD, nu se regaseste intre variantele acceptate), si am nevoie de un sfat: RUNFLAT sau normale? As prefera normale din cauza ca nu sunt asa de rigide, insa faptul ca nu am roata de rezerva ma face sa fiu mai nesigur daca e ok. In caz de defect, un kit de reparatie face fata? Ma gandesc la o pana normala si nu o taietura.

Voi, cei care nu aveti rezerva, cum procedati?

Link to comment
Share on other sites

Si inca o intrebare as mai avea referitor la cauciucuri: am primit masina cu cauciucuri de vara pe doua dimensiuni (fata/spate) si de iarna 4 roti cu cauciucuri la fel. Am citit ca unii spun ca e recomandat asa, pe doua dimensiuni, altii ca ar trebui sa fie la fel. Sau ca pot fi si-si, la masinile model mai nou nu conteaza.

Pana la urma care e adevarul?

Din pacate cartea masinii e in germana, iar eu stiu engleza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.