Jump to content

Drumuri cu priveliste


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai unul ar fi drumul Sibiu-Paltinis, dar vara, din pacate e cam izolat, astfel devenind neaccesibil daca nu ai norocul sa fii sibian :)

 

In jurul sibiului mai sunt destul de multe drumuri din astea judetene , de exemplu sibiu - cisnadioara - cisnadie - selimbar - sibiu, e un traseu care are acces din dn1 inainte de intrarea in sibiu si trece prin 2 poienite de vreo 5 km fiecare, cu curbe si ace de par, asfalt excelent , o cetate la 500 m de drumul pe care te plimbi, la un moment dat se ajunge in varful unui deal cu o priveliste asupra cetatii respective care e pe o colina, insa de data asta esti deaspra ei. este si etapa de vtm pe traseul asta , excelent traseu de plimbare pt mine, vizita pt altii, ca tot suntem capitala culturala. fac si eu putina publicitate :blink:

 

cum a spus si romulus transfagarasanul e excelnt pe partea dinspre sibiu, de privelisti nu mai zic nimic, si nici de pastravii de la albota pentru cine trece si ii e foame sau vrea sa pescuiasca ... :)

 

daca vrea cineva sa treaca in plimbare prin locuri din astea traseul pe caer l-am mentionat eu nu dureaza mai mult de 1 ora, poate e folositoare infirmatia.

 

atasez si ceva poze :

 

 

 

si o sa ma mai gandesc ... :)

Link to comment
Share on other sites

oriunde in Elvetia(de exemplu pe langa Brienz),un hotel super- www.giessbach.ch ajungi la el pe un drum ca incape numai o masina:)),altul ar fi de-a lungul lacului Como in Italia(sa si filmat pt un James Bond pe acolo),tunelul mont blanc dupa ce iesi din el mergand inspre menton(monte carlo),in franta conducand de-a lungul autostradei dinspre Paris spre Luxemburg(e un camp superb langa Verdun-unde sau si batut nemtii cu francezii),in Germania prin padurea din Bavaria si in toate acestea nu trebuie sa te uiti dupa gropi..In romania nu-mi vine nimic in cap..
Link to comment
Share on other sites

lugoj-deva e excellent in special cam primi 20-30 de km cand iesi din lugoj soseaua e intr-o stare exceptionala si foarte virajata, te simiti ca pe circuit. sau oradea - cluj... de la oradea la alejd e cam boring dar dupa aceea devine interesant :blink:
Link to comment
Share on other sites

iar pentru cei care au x5-uri ,ar mai fi novaci-sebes (transalpina), putini stiu de acest drum dar acesta este drumul cu cele mai frumoase privelisti din tara.. urca mai sus ca transfagarasanul in altitudine.

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=15773

 

TOTAL NERECOMANDAT, DECAT DACA AVETI JEEP CU GARDA LA SOL FOARTE INALTA si 4x4!

Link to comment
Share on other sites

Am plecat la 5 dimineata pe Transfagarasan si acum m-am intors. Am facut tura sud-nord pe traseul: Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Balea - Sibiu - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti.

 

Drumul e destul de prost dar departe de impracticabil. Dupa Vidraru, trebuie mers incet, 30-50 km/h. E peticit si mai degraba denivelat decat cu gropi.

 

Sus, temperatura a fost 10-14° Celsius si innorat.

 

O sa pun si cateva poze.

 

Traseu recomandat. Durata 12 ore din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesti bine, doar ca eu ma refeream la faptul ca pe acest drum, un BMW se simte bine si se conduce bine, mai mult ca in alte parti. Serpentine in urcare sau coborare, aer rarefiat, etc...

 

E cea mai buna exemplificare a unui traseu "facut express" pentru BMW-uri.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesti bine, doar ca eu ma refeream la faptul ca pe acest drum, un BMW se simte bine si se conduce bine, mai mult ca in alte parti. Serpentine in urcare sau coborare, aer rarefiat, etc...

 

E cea mai buna exemplificare a unui traseu "facut express" pentru BMW-uri.

257117[/snapback]

 

 

Acum am inteles,te referi la o masina cu cai putere mai multi.

Din pacate un 316i e cam lesinat pe acolo :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.