Jump to content

X-Drive pe X5


MuadDib

Recommended Posts

Am inteles ca nu toate X5-urile au X-Drive.

 

Intrebari:

 

- Cand a fost introdus pe caroseria asta? Pe ce motorizari/cutii?

- Cum imi dau seama daca un X5 are sau nu X-Drive? Existenta vreunui echipament, un bec in bord, un test in BC, etc.

- Am tot citit ca x-drive-ul nu se face deloc de rusine in offroad sau pe drumuri grele. Are optiuni de genul blocare diff-uri, low range, eu stiu, ceva similar, sau de toate se ocupa exclusiv computerul? Nu am pus piciorul intr-unul, si de aceea intreb.

- Ce a fost inainte de X-Drive pe X5? O varianta evoluata a celebrului 60-40 (spate-fata) 4x4 nascut pe vremea lui E34?

 

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

A aparut odata cu faceliftul din 2003 (parca)

Ca si semn particular, are un buton in consola centrala de HDC (hill descent control).

Nu stiu exact anul faceliftului dar cert este ca toate x5-urile cu facelift au si X-drive.

Link to comment
Share on other sites

Mdah, eu centrez, eu dau cu capul... :blink:

 

Dupa un pic de google-it am dat si de raspunsuri, si am aflat ca x-drive a ajuns pe X5 cu ocazia facelift-ului din 2004, si intradevar, inainte de x-drive gasim "X" ala vechi, de 60-40.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_X5

 

Daca mai aveti ceva de completat, impresii si experiente (de la fericitii care poseda scula asta), please, participati. :)

 

LE: Thanks, Laur, am scris amandoi in acelasi timp :)

Link to comment
Share on other sites

cum sa-ti spun , trebuia sa se cumpere una in "familie"(adica mai mult eu) si dupa ce s-a interesat fratele meu am aflat ca intretinerea unuia duce cam la 1k oiro pe luna .Ce anume poate costa atat nu i-au spus samsari :) aaa, si asta fara motorina care la noi se duce ca apa :blink: ( km ff multi)si asta la unu din 2003-2004.Nu stiu sa zic cat de acurrate este suma dar sunt destul de scumpe la intetinere si in afara de asta 25.000 mi se pare ff mult pt o masina de 7 ani , a avut kane parca din 2003 la 26k dar era 4,4is :) te bate gandul la una??
Link to comment
Share on other sites

eu am x5 3.0i din 2002. mi-am luat-o de un 1 an jumate. si n-am nici cea mai mica problema cu ea (decat consumul...de care eram constienta ca o sa fie mare, asa ca nu e nici asta o problema pana la urma :blink:). pt mine face toti banii.

dar deh, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Thanks, Plici! :)

 

Exact despre 3.0i vreau sa aflu mai multe :) Am o problema cu dieselurile, we can't get along very well...

 

Baga si tu info despre feeling, daca trage binisor, pe la ce viteze simti ca te lupti cu munti de aer, daca sta bine in curbe (merg cu un Pathfinder nou nout al unuia din cei cu care colaborez, si parca sunt cu vaporul in curbe), daca franeaza ca un tren, chiar si consumul (ca sa imi fac o idee, nu ca ar fi un capat de tara asta). Experiente de iarna ai cu ea? A facut fata la conditii mai nasoale? Cat ai mers cel mai tare cu ea?

 

Te duce intretinerea la 1000 eu pe luna cum zice fratele Paco? :blink:

 

Cat despre pret, nu e mult 25.000 pt. un X5, ma intereseaza mai mult - cum sa ma exprim - daca ai impresia ca puteai face ceva mai bun cu banii astia, sau daca te simti bine in pielea ta conducand masina asta.

 

Parerea mea, decat un Ssangyong dala Actyon sau alte dracii noi noute (care duc la mai mult de 25.000 daca vrei si altceva in afara de roti si volan), e mai bine un X5 mai vechi...

Link to comment
Share on other sites

chiar ma gandeamsa fac un topic despre fiabilitatea la X5 , pe mine ma intereseaza mai mult dieselu` tinand cont de km care se fac pe an (undeva la 70.000km/an sau mai bine) nu ma intereseaza consumul cat articulatiile , ce poate pica si asta nu in regim de mers batraneste :) mie imi place sa le alerg un pic, :blink: dar nu ff mult sa schimb undeva la 3500rpm la diesel ,Plici orice sfat e mai mult decat bienvenit, promit un suc, bere, vin ce vrei tu :) Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

nu beau alcool, mersi paco.

mie nu mi-a picat nici o articulatie deocamdata. Bine, n-am facut 70.000 pe an, pe la vreo 35.000/an sunt eu. Chiar nu am de ce sa ma plang. Am schimbat la ea doar chestii de uzura (ca la orice alta masina). Nimica drastic.

 

si nu ma costa 1000 pe luna intretinerea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu merita 25000 un 3.0i benzina din 2001. Maxim 20000 as da pe unul care sa aiba cam toate dotarile.

 

La 4.6is fiabilitatea este cam de kko... are un prieten si mi-a zis ca odata la 3 luni ii schimba toata articulatia (jante 20" deh) + casete de directie care pica ft des...

Link to comment
Share on other sites

Nu merita 25000 un 3.0i benzina din 2001. Maxim 20000 as da pe unul care sa aiba cam toate dotarile.

 

La 4.6is fiabilitatea este cam de kko... are un prieten si mi-a zis ca odata la 3 luni ii schimba toata articulatia (jante 20" deh) + casete de directie care pica ft des...

255883[/snapback]

altceva dar despre 3.0d de prin 2004 la 28k cu aproape tot ce se pune e muult??

de fiabilitate??/ :blink: sa stau in banca mea?? sa ma orientez catre coupe e46???ms de orice ajutor

Link to comment
Share on other sites

Moama, dar sa schimbi articolatia la fiecare 3 luni.... Nu cred ca am mai auzit masina la care sa se intample lucrul asta... Cred ca nici la cele chinezesti nu se intampla asa. Firar mama lor de jante :blink:

 

Paco, de unde ai frate preturile alea :) ?

Link to comment
Share on other sites

Moama, dar sa schimbi articolatia la fiecare 3 luni.... Nu cred ca am mai auzit masina la care sa se intample lucrul asta... Cred ca nici la cele chinezesti nu se intampla asa. Firar mama lor de jante  :)

 

Paco, de unde ai frate preturile alea :) ?

256163[/snapback]

ce vorbeste lumea, inca nu am vazut exact ceva, de aia tot intreb si eu, si apropo Kane e vb de facelift dar fara taxa minune :) si mi-a zis prietenul asta al meu daca nu ma grabesc poate gasi si la 26k modelul cu facelift cica :) dar ma sperie Cheltuielile ca daca e sa ne gandim nu imi iau (sau mai bine spus nu isi ia) masina ca sa bage 1k pe luna in ea, ramane leasing-ul si alte cheltuieli :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

1000 daca se nimereste revizia in luna respectiva.Articulatiile nu le schimbi tu pe toate cat tii masina.Caseta de directie nici atat.

Cand mi-am luat X5 m-am interesat mult despre ce se strica la ele si daca nimeresti una cu km reali nu ai de ce sa-ti faci griji daca o intretii la reprezentanta.

Aaa si motorul de 3.0i e printre cele mai reusite.Doar cu consumul stau cam ........

Edited by nik_romania
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.