Jump to content

Nelamurire F10 2012 120kw


Traian.Adrian

Recommended Posts

Salutare baieti!

Am si eu o nelamurire.Mi am achizitionat de curand un F10 520d din 2012 , iar in acte aceasta masina are 120 kw,163cp.

M am interesat si pe alte site-uri si nu am gasit nimic despre aceasta motorizare de 120 kw pusa pe o masina din 2012.

Din cate stiu eu 520d este de 135,respectiv 140 kw pana in 2014.

Ma poate lamurii si pe mine cineva ce este cu motorizarea asta pusa in 2012 pe seria 5?

Eu stiu ca acest motor N47 cu 120kw a fost pus pe seria 5 e60 pana in 2007( bineinteles si pe celelate serii 3 ,1 , etc...insa nu le stiu anul chiar la toate ) ....

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceau si colegii, ai optiunea "Power reduction",o poti vedea daca decodezi VIN-ul, printre celelalte optiuni. Si da, o poti scoate insa nu o sa simti numai la viteze mari si foarte mari, fiind afectata doar puterea, cuplul nu.

 

@Akon si in Germania s-au vandut masini cu optiunea respectiva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceau si colegii, ai optiunea "Power reduction",o poti vedea daca decodezi VIN-ul, printre celelalte optiuni. Si da, o poti scoate insa nu o sa simti numai la viteze mari si foarte mari, fiind afectata doar puterea, cuplul nu.

 

@Akon si in Germania s-au vandut masini cu optiunea respectiva.

 

 

Eu in sinea mea m am gandit ca poate este motorul schimbat si dupa omologat in carte .

App,ai dreptate,masina este venita din Germania si de asta m am mirat si eu pentru ca daca era de Olanda sau Belgia intelegeam faza ( ca se plateste in functie de kw ) insa asa mi s a parut putin cam dubios.

M am plimbat si cu un f10 cu 184 cp dar nu se simte nici o diferenta mai ales ca aveam acelasi dimensiuni la roti,cel putin asa mi s a parut mie

Si inca o intrebare ....ce parere aveti de STAGE 1 pe acest motor pus pe o caroserie asa de grea ? se merita sau uzura incepe sa creasca considerabil?

 

Va multumesc pentru raspunsuri baieti!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost si eu in situatie similara - F10, Belgia, Power Reduction. In principiu, cuplul nu e afectat de aceasta "optiune", asa ca nu vei observa diferenta la acceleratie, ci doar la viteza maxima. Din punctul meu de vedere, nu are niciun rost sa dai banii sa o dezactivezi.

 

Stage 1: modificand parametrii masinii, clar o sa introduci uzura suplimentara (mai ales la turbina). Cuplul ar trebui sa ajunga pe la 450 NM, ceea ce e sub limita de 500 a cutiei de viteze.

Eu mi-am facut stage 1, sunt multumit, dar imi asum ca daca am ghinion si crapa ceva e din vina mea ca am suprasolicitat componentele.

 

Ultima chestie: daca te hotarasti, nu te duce la amatori ca sa economisesti 100 euro, ci apeleaza la cineva profi. Gasesti pe forumul asta cel putin 2 variante bune.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Clar trebuie facut la un tuner cunoscut ca sa poata sa imi dea diagnoza masinii,eu ma gandeam la cei de la TCM.....o sa am in vedere si acest aspect referitor la modificare deoarece din cate am inteles eu nu iti afecteaza grav starea componentelor masninii acest STAGE 1.

Oricum eu va multumesc tuturor pentru sfaturi :thumbsup:

Edited by Traian.Adrian
Link to comment
Share on other sites

eu am stage 1 la acelasi motor n47 (e90) de 4 ani si nu am avut nici o problema pana acum. aveam power reduction la 163 , real era cam 150 pe dyno, dupa stage 1, 201 cai si 100NM in plus.

 

Si cum simti diferenta? Ma gandeam si eu la un Stage 1 la acelasi motor, pus pe E60.

 

Am mai avut stage 1 pe M47, insa in prealabil a avut turbo schimbat, tacheti, distributie si alte maruntisuri ce au contat si conteaza si acum, de 4 ani de cand masina are softul respectiv a crapat doar pompa de apa dupa vreo 3-4 ani si 35000 km.

 

Si pentru autorul topicului, cum ziceau si colegii, du-te la un tunner cunoscut, cu diagnoza si fisa dyno inainte si dupa. Sunt cativa buni in tara, si o sa coste 4-5-600 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.