Jump to content

Garnituri ulei M54B22


M3bmwlove

Recommended Posts

Salutare dețin un 320iA 2001 nfl M54B22 problema vine urmĂŁtoarea ĂŽmi pierde ulei undeva prin spatele motorului pe la ventil am ĂŽnțeles direct pe evacuare care fumegĂŁ bĂŁgând fumul inautru...nu mĂŁ pricep 100% mecanica mai ales la motor...vreau sa o duc la servis . Problema vine aici nu locuiesc ĂŽn RO locuiesc ĂŽn Portugalia ĂŁștia sunt cam hoți pe aici vĂŁzând cĂŁ ești strĂŁin și vreau sĂŁ merg direct cu materialele și mecanicul sa le schimbe de fata cu mine . Va rog sĂŁ ĂŽmi spuneți ce trebuie sa cumpĂŁrĂŁm mulțumesc frumos Edited by M3bmwlove
Link to comment
Share on other sites

De care ventil vorbesti?

 

Ce e ala ?

 

Cand baga fumul inauntru?Cand dai drumu la aer ?

 

Pune o poza mai bine.

 

Pe aici?

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BN11-EUR-06-2001-E46-BMW-320Ci&diagId=11_2194

 

Sau aici?

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BN11-EUR-06-2001-E46-BMW-320Ci&diagId=11_2172

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Garnitura schimbatĂŁ la capac Victor Reinz

Așa am cumpĂŁrat mașinĂŁ cu instalația gpl( nu merg pe gaz) dețin toate actele și control gaz . In viitor vreau sĂŁ-l dau jos. Am citit pe un site US cĂŁ ar fii vorba de garnitura Nr 3

 

Garnitura schimbatĂŁ la capac Victor Reinz

Așa am cumpĂŁrat mașinĂŁ cu instalația gpl( nu merg pe gaz) dețin toate actele și control gaz . In viitor vreau sĂŁ-l dau jos. Am citit pe un site US cĂŁ ar fii vorba de garnitura Nr 3

 

In afara de garnitura la capac ce ar trebuie schimbat mĂŁ refer la garnituri și circuit ulei ? Mulțumesc

post-98589-0-33296500-1587297316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

WBAAW1108JS80653

TYP: AW1102

BMW AG

TYP: 226S1

Pt VIN e suficient JS 80653 :)

 

Masina ta nu are pompa de vacuum. deci piesa 3 din poza ta nu exista la motorul tau.

 

Deci, repet, in afara de garnitura capac culbutori nu vad pe unde ar pierde.

 

La montaj daca te uiti la DIY o sa vezi ca unde vin axele cu came in spate se pune putin silicon pt etansare.Garnitura este cumva la 90 grade in dreptul axei cu came si pe acolo pierde f putin, pe la cilindrul 6 si iti pica pe evacuare si de acolo iese fum.

 

Poze relevante gasesti pe pelicanparts.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca este important si in ce ordine sunt stranse inapoi suruburile. Exista o ordine, o schema de montaj,dar nu o stiu din cap.Mie cu multi ani in urma, la un M54B25 mi-au schimbat la reprezentanta garnitura de la capacul de chiulasa. Ulterior, prietenul caruia i-am vandut masina, a observant o fisura in flansa capacului. Probabil de la nerespectarea fortei si ordinii de strangere. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Mastic siliconic Victor Reinz trebuie sa fii atent la suprafata sa fie bine curatata mai poti pune un strat suptire de silicon pe latura stanga cum privesti motorul din fata.Motorul fiind usor inclinat spre stanga sii caldura esapamentului acolo este cea mai “sensibila” zona! Ai grija la strangere

Succes

Edited by dinu m
Link to comment
Share on other sites

Ce fel de silicon trebuie sa cumpĂŁr ? Ămi poți spune o firma ? Garnitura am comandat Victor Reinz....ce ar mai trebui sa schimb gen garnitura mulțumesc

Eu am folosit silicon de la 2+2

 

Important este sa o montezi CORECT!

 

Uite aici in poza 21 unde se da mai exact cu silicon, nu mult doar o pelicula.E alt motor, dar principiul e acelasi.

 

Ca sfat : inainte de a o monta, se unge cu ulei pe ambele parti.Astfel se asigura o etansare foarte buna!De fapt scrie si in DYI daca ai rabdare sa citesti.

 

Si multa rabdare iti trebuie :)

 

https://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/E36-valve-cover/E36-Valve-Cover.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.